Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wszystkie kopalnie Kompanii Węglowej wstrzymają lub ograniczą wydobycie w poniedziałek

Michał Wroński
Większość górników KW cały nadchodzący tydzień spędzi w domach. Nie wolno im nigdzie wyjeżdżać. Czy to jedyna dolegliwość?
Większość górników KW cały nadchodzący tydzień spędzi w domach. Nie wolno im nigdzie wyjeżdżać. Czy to jedyna dolegliwość? Arkadiusz Gola
Gdy przestojowe wprowadzała w 2009 r. JSW, ministerstwo podzieliło górników na dwie grupy. Nikt nie wie, jak będzie tym razem w Kompanii. Ci, którzy mają decydować, nabrali wody w usta

Nawet dwa miesiące dodatkowej pracy może kosztować górników Kompanii Węglowej kilkudniowe zatrzymanie wydobycia. Od poniedziałku (28 kwietnia) do 5 maja fedrowanie zostanie całkowicie zatrzymane w dziewięciu kopalniach koncernu. Pozostałe częściowo ograniczą wydobycie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:
Kompania Węglowa upadnie? Górnicy wychodzą na ulice. Najpierw Katowice, potem Warszawa

Górnicy - jak wyjaśnił na naszych łamach Zbigniew Madej, rzecznik Kompanii - na czas przestoju zostaną zwolnieni z obowiązku świadczenia pracy. Mają pozostać w domach, będąc jednak w dyspozycji pracodawcy. Nie wolno im zatem korzystając z przestoju wybrać się na przedłużoną majówkę.A kto to będzie kontrolował? Jak ZUS potraktuje dniówki spędzone przez górników w domu? I czy nie przypomni im tego, gdy będą chcieli przejść na górniczą emeryturę?

Przedstawiciele Kompanii nie chcą się na ten temat wypowiadać, odsyłając do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Zapytany przez nas o to ZUS przez dwa dni przygotowywał odpowiedź i... nie zdążył do końca wczorajszej dniówki.

CZYTAJ TAKŻE:
WROŃSKI: CZESKI FILM NA ŚLĄSKICH KOPALNIACH

Gdy kilka lat temu podobna sytuacja panowała w Jastrzębskiej Spółce Węglowej stosowną wykładnię przepisów wydało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. Mówi ona, że szeregowi górnicy, a także niższy i średni dozór musi odpracować przestojowe na zasadzie "dzień za dzień". Inaczej potraktowani zostali pracownicy wyższego dozoru i kierownictwa ruchu kopalń - oni muszą w miesiącu wykonać określoną liczbę zjazdów pod ziemię, by zaliczono im ten miesiąc do okresu upoważniającego do przejścia na górniczą emeryturę. Jeśli im zabraknie tych dni, to faktycznie "tracą" cały miesiąc. Może się zatem zdarzyć, że trwający na przełomie kwietnia i maja przestój Kompanii będzie kogoś kosztował dwa miesiące dodatkowej pracy. Może, ale nie musi. Resort bowiem nie potwierdził, że tamta wykładnia nadal obowiązuje.

Większość górników zatrudnionych w Kompanii Węglowej jutro po raz ostatni w tym miesiącu przyjdzie do pracy. Do 5 maja w części kopalń spółki wstrzymany zostanie fedrunek (w pozostałych zostanie on ograniczony). Decyzja ta spotkała się z ostrą reakcją górniczych związków zawodowych. Ich zdaniem Kompania nic na tym nie zyska, a pracownicy finansowo stracą.

Związkowcy: Będzie tak jak z krwiodawcami

Najdotkliwszą konsekwencją może być dla nich jednak konieczność odpracowania czasu spędzonego na postojowym. Kilka lat temu głośno było o górnikach-krwiodawcach, którzy przed przejściem na emeryturę musieli odpracowywać dniówki "stracone" w rezultacie udziału w zbiórkach krwi. Teraz sytuacja się powtórzy. Pytanie tylko w jakiej skali.

W ubiegłym tygodniu pytani przez nas związkowcy przekonywali, że kilka spędzonych na przestoju dni może kosztować górników nawet dwa miesiące dodatkowej pracy. Ich zdaniem jeden nieprzepracowany dzień roboczy w miesiącu sprawia, że cały ten miesiąc stanie się "nieważny" w kontekście naliczania okresu wymaganego do zyskania uprawnień emerytalnych.
Kompania nie dementuje, zaś ZUS myśli od dwóch dni

Kompania ani tej wiadomości nie potwierdziła, ani jej nie zaprzeczyła. Spróbowaliśmy zatem ustalić, jak jest naprawdę, wprawiając w nie lada zakłopotanie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Po dwóch dniach oczekiwania na odpowiedź w tej sprawie, nie doczekaliśmy się żadnego wyjaśnienia (przedstawiciele ZUS stwierdzili jedynie, że nie zamierzają kontrolować, czy przebywający na przestojowym górnicy faktycznie siedzą w domach).

Pewną wskazówką może być wykładnia przepisów, jaką latem 2009 roku przekazało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej władzom JSW. W jej kopalniach zaprzestano wówczas wydobycia węgla w piątki. I tam też wśród załogi pojawiły się obawy związane z koniecznością odpracowania postojowego.

Przesłana z resortu interpretacja podzieliła górników na dwie kategorie. Pierwsza obejmowała osoby zatrudnione pod ziemią na stanowiskach robotniczych, a także niższy i średni dozór (do sztygara oddziałowego włącznie). Oni wszyscy mieli odpracować dokładnie tyle dni, ile spędzili na postojowym. Po wyrównaniu tego bilansu mieli wolną drogę do górniczej emerytury.

Inaczej potraktowano natomiast pracowników wyższego dozoru oraz kierownictwa kopalń. Te osoby z racji swojej funkcji jedynie częściowo pracują pod ziemią. Oni też, by miesiąc został im zaliczony jako "dołowy", muszą określoną liczbę razy zjechać na dół. Jeśli nie zrealizują tego wymogu, to miesiąc nie liczy im się jako "dołowy" i muszą go odpracować.

Wszystko jasne? Niby tak. Wykładnię dla JSW przygotował wiceminister Marek Bucior. Ten sam, który także dziś jest podsekretarzem stanu w tym samym resorcie. Czy zatem jego wykładnia nadal obowiązuje? Z pytaniem o to wystąpiliśmy wczoraj do biura prasowego resortu. Odpowiedzi nie otrzymaliśmy.

Jest i taka wykładnia: przestój jest jak urlop

Z ministerialną wykładnią przepisów polemizuje natomiast Maciej Szymik, dyrektor generalny Grupy LEADER z Katowic. Jego zdaniem okres przestojowego nie musi być odpracowywany i powinien być traktowany tak jak urlop wypoczynkowy.

- W związku z tym czas, który pracownik spędza w domu, gdyż nie ze swojej winy nie świadczy pracy, powinien być zaliczony do okresu pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze - ocenia Maciej Szymik.


*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Sprawdź, czy znasz geografię woj. śląskiego [QUIZ DZ]

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera