Ważne
  Ratusz w Częstochowie gościł pierwszą aukcję sztuki

  Ratusz w Częstochowie gościł pierwszą aukcję sztuki

  Krzysztof Suliga

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Częstochowie powiało wielkim światem. Kilkadziesiąt osób przyszło w sobotę do miejskiego ratusza na pierwszą w historii miasta aukcję sztuki dawnej i współczesnej. Powiew był, ale licytacje trzymały raczej lokalny poziom,
  Obraz Juliana Fałata (na górze) nie znalazł nabywcy

  Obraz Juliana Fałata (na górze) nie znalazł nabywcy ©krzysztof suliga

  - Ludzie są trochę przestraszeni, choć nie wiem czym. Aukcja została dobrze przygotowana. Było dużo ciekawych obiektów - mówi Zbyszek Żołnierz, właściciel galerii sztuki w Katowicach, który kupił m.in. lampę naftową w stylu eklektycznym, ze szkła, mosiądzu i jadeitu.

  Jednak najdroższe pozycje nie znalazły nabywców. Z trzech dzieł Jacka Malczewskiego udało się sprzedać tylko "Pejzaż", który poszedł za 17,5 tys. zł. "Portret kobiety jako Salome" wyceniony na 295 tys. zł i "Chłopiec w ogrodzie" (125 tys. zł) nie sprowokowały nikogo do sięgnięcia po portfel. Podobnie było w przypadku przepięknego widoczku wiejskiego Juliana Fałata "Kwitnące jabłonie" za 57 tys. zł, i "Pożegnania św. Rodziny" Józefa Mehoffera - w tej samej cenie wywoławczej.

  Po krótkiej licytacji sprzedany został natomiast jedyny na aukcji obraz Jerzego Dudy-Gracza "Wielowieś - lato". Poszedł za 47 tys. zł.

  Obrazy malarzy z częstochowskim rodowodem cieszyły się słabym zainteresowaniem, a wystawionych zostało przynajmniej kilkanaście wartych uwagi prac, m.in. Arkadiusza Zająca, Tomasza Sętowskiego, Jacka Łydżby, Ryszarda Mamisa czy Jerzego Pogorzelskiego.

  Nabywców znalazło 16 obrazów i 13 różnorodnych przedmiotów, od srebrnego dzbanka, poprzez sztućce do dziczyzny, ikonę, lampę naftową po zegar art deco.

  - Kupiliśmy srebrny dzbanek, porcelanowe kaczuszki Rosenthala oraz secesyjną paterę. Część przedmiotów oglądaliśmy wcześniej w internecie, a pozostałe na miejscu. Nie jesteśmy kolekcjonerami, ale lubimy ładne rzeczy. Zaglądamy do Desy, ale forma aukcji jest bardzo sympatyczna i ekscytująca - powiedzieli nam państwo Adam i Magorzata Szaniewscy.

  Po licytacji wiele osób z zainteresowaniem oglądało z bliska podobające się im przedmioty. Jedna z pań była poważnie zainteresowana brylantowym pierścionkiem za 20 tys. zł.

  - Liczymy, że będzie tak, jak zazwyczaj na aukcjach: dzisiaj pokazujemy, co mamy do zaoferowania, a w ciągu dwóch tygodni zainteresowane osoby przychodzą, by kupić upatrzone rzeczy - mówi Krystyna Palczewska, kierownik salonu Desy w Częstochowie.

  Licytacja przyniosła ponad 100 tysięcy złotych. Aukcję Sztuki Dawnej i Współczesnej po raz pierwszy w mieście zorganizowała Desa.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama