Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smolorz o kanonizacji Jana Pawła II: Święte słowa Świętego

Paweł Smolorz
Niebawem, Jan Paweł II ogłoszony zostanie świętym Kościoła Katolickiego. Dziś, na Górnym Śląsku, warto przypomnieć Jego orędzie z 1 stycznia 1989 roku, w czasie XXII Światowego Dnia Pokoju. Polecam trochę refleksji, szczególnie tym, którzy tak mocno celebrują wiarę, a w międzyczasie radośnie aplikują igiełki w „śląską laleczkę voodoo”.

Kanonizacja zbiega się z syzyfową walką Ślązaków o uznanie w Polsce. Syzyfową, do tego stopnia, że regionalne środowiska – w celu ochrony języka i kultury autochtonów - wysyłają w teren wolontariuszy, którzy przez najbliższe trzy miesiące muszą zabrać 100 tys. podpisów pod nowelizacją ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych. Tak (!), to dzieje się w kraju, którego wolność i pokój jest niemałą zasługą papieskiego urzędu. Tymczasem - aby chronić etniczność niespełna miliona ludzi – w wolnej Polsce, potrzeba zrywu obywatelskiego, którego efekty, zapewne i tak, utoną w Wiejskiej studni.

Cofnijmy się w czasie.

Kult Jana Pawła II rozkwitał w Polsce po Jego śmierci, osłabł nieco po katastrofie smoleńskiej w 2010 roku; wyścig o liczbę dynkmali na kilometr kwadratowy, zaczął wygrywać Lech Kaczyński.

No właśnie; co za tym stoi?

Niestety, polska „kultofilia” wytwarzana jest zazwyczaj na potrzeby partykularnych interesów, głównie politycznych grup, plompających puste balony. Nic natomiast aksjologicznie górnolotnego, ważnego dla obywateli za tym nie stoi, i nie stało - a szkoda, bo stać może, a nawet powinno. Akurat Jan Paweł II, w przestrzeń kulturową Europy, wniósł kapitał nie do przecenienia. Ponadczasowy, ważny nie tylko w horyzoncie środowiska katolickiego! Warto więc wznieść się nieco wyżej - ponad pomniki.

Dlatego, w sprawie Górnoślązaków, można dziś śmiało wrócić do słów Jana Pawła II z XXII Światowego Dnia Pokoju: „ Niemal we wszystkich społeczeństwach istnieją dzisiaj mniejszości, (…) wywodzące się z odmiennych tradycji kulturowych, różniące się przynależnością rasową i etniczną, wierzeniami religijnymi, czy też doświadczeniami historycznymi” i dalej: „ państwo ma obowiązek chronienia i popierania praw grup mniejszościowych (…) prawem mniejszości jest prawo do istnienia (...) innym prawem (…) jest prawo mniejszości do zachowania i rozwijania własnej kultury”.

Święte słowa Świętego.

Pora potraktować je poważnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!