Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Papieża Jana XXIII łączyły szczególne więzi z Częstochową

Janusz Strzelczyk
Papież Jan XXIII, który kanonizowany był z Janem Pawłem II, też miał związki z Polską. Przy łóżku w Watykanie trzymał obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Stał obok jego rodzinnych fotografii

U roczystość kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II w tym samym dniu nie jest przypadkowa. Obu tych wielkich papieży łączy ogromna pobożność maryjna, ze szczególnym oddaniem Matce Boskiej Częstochowskiej, a także modlitwa różańcowa. Jan Paweł II, podobnie jak Jan XXIII, często odprawiał też nabożeństwo do Serca Pana Jezusa.

Jana XXIII i Jana Pawła II łączy jednak przede wszystkim Sobór Watykański II. Jan XXIII ów Sobór zwołał, a kardynał Karol Wojtyła w nim uczestniczył, przygotowując dokumenty. Potem już jako Ojciec Święty, Jan Paweł II kontynuował po Pawle VI wprowadzanie w życie postanowień Soboru Watykańskiego II.

Jan XXIII i Jan Paweł II ogłoszeni świętymi [RELACJA LIVE + NOWE ZDJĘCIA + WIDEO]

Karol Wojtyła jako młody biskup krakowski brał także udział w audiencjach u Jana XXIII. Angelo Roncalli, przyszły Jan XXIII, bardzo interesował się Polską, jej historią. Lubił powieści Henryka Sienkiewicza. Ale to nie "Quo vadis" naszego noblisty było jego ulubioną lekturą. Papież świetnie znał i bardzo cenił "Trylogię". Często opowiadał na spotkaniach z polskimi duchownymi, że w dzieciństwie często słyszał historie o bohaterskim polskim narodzie oraz powstaniach wolnościowych.

"W młodych naszych duszach rodziły się uczucia poświęcenia, rosło przywiązanie do ideałów wolności. To Polska i jej losy, często nieszczęśliwe, ale zawsze natchnione ideą, kształtowały w nas chęć do pracy i poświęcenia dla innych" - wspominał Jan XXIII.

Często w swoich spotkaniach z prymasem Polski, kardynałem Stefanem Wyszyńskim i polskimi biskupami powracał myślą do bohaterów "Trylogii". Tak było między innymi 8 października 1962 r., gdy w przemówieniu cytował Sienkiewicza. Był przy tym ostatni polski żyjący uczestnik Soboru Watykańskiego II, paulin, ojciec Jerzy Tomziński, kilkukrotny przeor klasztoru na Jasnej Górze. A witając przybywających do Rzymu polskich Ojców Soborowych, Jan XXIII powiedział: "Czuję się spowinowacony z biskupami polskimi, gdyż już z domu rodzicielskiego wyniosłem wielką cześć dla Polski". Mało kto wie, że Jan XXIII już jako papież w swojej podręcznej biblioteczce przechowywał "Hymn do Polski" ks. H. Lamennais'go, utwór napisany po powstaniu listopadowym.

O szczególnym stosunku Jana XXIII do Polski świadczy także to, że jako 14-letni chłopak, Angelo Roncalli obrał św. Stanisława Kostkę jako swojego szczególnego patrona. Świadectwem tej wyjątkowej więzi jest m.in. "Dziennik duszy" Jana XXIII, pisany od czasów seminarium.
- Angelo Roncalli często pielgrzymował do jego relikwii, znajdujących się w kościele św. Andrzeja na Kwirynale. Ostatnie takie pielgrzymowanie odbyło się 13 listopada 1962 r., gdy Jan XXIII spotkał się z polskimi Ojcami Soborowymi - opowiada ks. Mariusz Frukacz, korespondent watykańskiej agencji "Zenit" z Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, znawca biografii Jana XXIII. - Nawet Polacy przybywający do Rzymu i przebywający w Rzymie tak często nie pielgrzymują do relikwii św. Stanisława Kostki jak Jan XXIII - mówi.

Zanim Angelo Roncalli został wybrany papieżem, dwukrotnie odwiedził Polskę: w 1912 i 1929 r. Podkreślał, że bardzo ceni sobie pielgrzymowanie do Częstochowy, na Jasną Górę. W 1912 roku przyjechał z Wiednia, wtedy do zaboru austriackiego, do Krakowa i Wieliczki. Odwiedził biskupa Adama Sapiehę. Wiele razy wracał w swoich wspomnieniach do tej podróży, opowiadając m.in. o spotkaniu z robotnikami w Wieliczce. Chciał się wybrać jeszcze do Częstochowy, ale na teren zaboru rosyjskiego nie został wpuszczony. Przyjechał 17 lat później, już do wolnej Polski.

17 sierpnia 1929 r., kiedy był wizytatorem apostolskim w Bułgarii, odwiedził Jasną Górę. W jasnogórskiej księdze pamiątkowej jest jego wpis z tej wizyty: "Fiat pax in virtute tua, Regina Poloniae et abundantia in turribus tuis" (Niech będzie pokój w mocy Twojej, Królowo Polski, i obfitość w wieżycach Twoich).

Podczas spotkań i rozmów z prymasem Wyszyńskim zawsze mówił o Matce Bożej Jasnogórskiej.

To na prośbę Jana XXIII, oficjalnie wypowiedzianą 4 listopada 1958 r. do kardynała Wyszyńskiego, od 6 listopada 1958 r. rozpoczęto odprawianie codziennych mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze w intencji papieża.
Umierający papież Jan XXIII, w czerwcu 1963 r. polecił ustawić przy swoim łóżku obraz Matki Bożej Częstochowskiej. W jego sypialni, obok fotografii rodzinnych i widoków z rodzinnej wioski, nad klęcznikiem wisiał obraz częstochowskiej Madonny.

Szczególna więź łączyła też Jana XXIII z prymasem Wyszyńskim, którego wielokrotnie wspierał we wszelkich inicjatywach podejmowanych w Kościele w Polsce. - 20 maja 1963 r. Jan XXIII przyjął wyjeżdżającego z Rzymu kard. Wyszyńskiego, mimo że wszystkie audiencje były odwołane. To była jego ostatnia audiencja - podkreśla ks. Mariusz Frukacz.
Fakt ten Ojciec Święty odnotował w swoim "Dzienniku duszy" pod datą 20 maja 1963 r.: "O drogi święty mój Bernardino, ulubiony pośród moich świętych. Ze słodkością twojego wspomnienia przyniosłeś mi liczne znaki ciągłego wielkiego cierpienia fizycznego, które mnie nie opuszcza i każe mi wiele myśleć i cierpieć. Tego ranka trzeci raz ucieszyłem się przyjęciem Komunii św. otrzymanej w łóżku, zamiast radości celebracji mszy św. Cierpliwości, cierpliwości. Nie mogłem odmówić przyjęcia na wizycie pożegnalnej kard. Wyszyńskiego, prymasa Polski, arcybiskupa Gniezna i Warszawy, z czterema jego biskupami powracającymi do Ojczyzny. Towarzyszą mi zawsze z wielką miłością bliscy mi: kard. Cicognani, mons. Capovilla, brat Belotti Federico i domownicy".

Związki Jana XXIII z Częstochową to nie tylko Jasna Góra i Matka Boska Częstochowska. 22 czerwca 1962 r., na prośbę biskupa Zdzisława Golińskiego, drugiego biskupa ordynariusza diecezji częstochowskiej, nadał katedrze Świętej Rodziny tytuł bazyliki mniejszej. Przypomina o tym pamiątkowa tablica na murze bazyliki.

Kanonizacja

Z małej wioski

Angelo Giuseppe Roncalli urodził się 25 listopada 1881 r. we wsi Brusico, w prowincji Bergamo. W latach 1892-95 był alumnem Małego Seminarium w Bergamo, a następnie alumnem Wyższego Seminarium Duchownego w Bergamo. 10 sierpnia 1904 r. otrzymał święcenia kapłańskie.

W 1925 r. papież Pius XI mianował ks. Roncallego wizytatorem apostolskim w Bułgarii, podnosząc go do godności biskupiej. W latach 1935-44, był przedstawicielem Stolicy Apostolskiej w Turcji i Grecji, a w latach 1945-52 nuncjuszem apostolskim we Francji. Od 1953 roku był patriarchą Wenecji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!