Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubezpieczenie od raka, choć nie od każdego. Ale czy w ogóle warto?

Agata Pustułka
Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Naciskając trzema palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem - sprawdzasz, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka
Lewą rękę połóż z tyłu głowy, prawą na lewej piersi. Naciskając trzema palcami zataczaj drobne kółeczka wzdłuż piersi, z góry na dół i z powrotem - sprawdzasz, czy nie czujesz stwardnienia lub guzka Piotr Krzyżanowski
Ubezpieczenie od raka ma sens? Wykupieniem "przeciwrakowych" ubezpieczeń najbardziej są zainteresowane osoby w wieku 30-40 lat. Czy firmy zarabiają na strachu?

Ubezpiecznie na raka:

Anna (imię i nazwisko znane redakcji) ma 42 lata, troje dzieci i ... raka piersi. Jej mąż właśnie stracił pracę. - Ona nie ma na jedzenie, nie mówiąc o lekach. I nie jest to jednostkowy przypadek - mówi nam Joanna Romańczyk, prezes Śląskiej Ligi Walki z Rakiem.

Nawet gdyby Anna miała pieniądze, to i tak nie mogłaby liczyć na ubezpieczenie związane z ryzykiem zachorowania na raka, bo miała to nieszczęście, że już zachorowała.

Firmy ubezpieczeniowe, które zwietrzyły na raku niezły interes, oferują przyszłym pacjentom szpitali onkologicznych ubezpieczenia. Wypłata gotówki w chwili diagnozy i potem operacji ma wesprzeć rodzinę, nie tylko jeśli chodzi o koszty dodatkowej diagnostyki czy leków, ale choćby w opłaceniu opiekunki do dzieci chorej kobiety.

Epidemiologia powoduje, że coraz bardziej dbający o zdrowie Polacy decydują się na "przeciwrakowe" ubezpieczenia. Na stronach firm oferujących tę usługę można sobie obliczyć koszt składki oraz ewentualną wypłatę, gdy rak zostanie stwierdzony. Za kilkadziesiąt złotych miesięcznie ubezpieczona dostanie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Ponieważ media obiegły dramatyczne reklamy propagujące ten rodzaj ubezpieczenia, zainteresowanych jest sporo. Najwięcej w wieku 30-40 lat, czyli takich, którzy jeszcze przed zachorowaniem zdążą przez parę lat płacić składki.

- Niestety, w leczeniu raka w równym stopniu jak dostępność do kompleksowej terapii ważne jest posiadanie pieniędzy, bo przecież, choćby po takiej chemioterapii, trzeba się lepiej odżywiać - tłumaczy Joanna Romańczyk. - Wiele osób nie chce też czekać w kolejkach na jakieś badanie i jeśli taką osobę stać, to płaci i przyspiesza badanie. Kampanie reklamowe tych firm wykorzystują jednak przede wszystkim nasz strach. Gdyby państwo otoczyło chorych na raka lepszą opieką, to nie byłoby popytu na takie usługi. Najgorsze są kolejki - dodaje.

Co o tych ubezpieczeniach sądzą lekarze?

- W zakresie onkologii nie jest to dobry pomysł, szczególnie w kontekście ostatnich zapowiedzi ministerstwa zdrowia i premiera o znoszeniu limitów w diagnostyce i leczeniu chorych na nowotwory - twierdzi prof. Sergiusz Nawrocki z Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii w Katowicach i dodaje: - W mojej opinii, jeżeli minister chce dać onkologii zielone światło, to dodatkowe ubezpieczenia mogą być bardziej potrzebne w innych dziedzinach, bo tam pojawią się kolejki i możliwe są większe ograniczenia finansowania usług medycznych przez państwo. W onkologii zresztą niewielki odsetek świadczeń jest pokrywany bezpośrednio przez pacjentów. I to się nie zmieni - dodaje.

Rocznie w województwie śląskim odnotowuje się ok. 17 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe. "Liderami" w tym rankingu śmierci są nowotwory płuc, jelita grubego, piersi oraz gruczołu krokowego. Z powodu raka rocznie w naszym regionie umiera ok. 12 tys. chorych.

Fakty

Co w ofertach?

Firmy ubezpieczeniowe, które ubezpieczają pacjentów w związku z ryzykiem zachorowania na raka, ograniczają możliwość ubezpieczenia do określonej grupy wiekowej.

Zwykle granicą jest 60 lat. Im młodszy klient, tym lepiej. Ubezpieczenie dla swoich małych dzieci już teraz mogą wykupić np. rodzice. W ofercie jest m.in. druga opinia medyczna. Jak można przeczytać w jednym z pism reklamowych, w ten sposób pacjent zweryfikuje "u światowego eksperta medycznego poprawność postawionej diagnozy i zaplanowanego sposobu leczenia". Nie wiadomo jednak, kto uzna... reklamację. W ramach ubezpieczenia można otrzymać od kilkudziesięciu do kilkuset tys. zł, w tym wypłacaną "nawet" przez rok rentę.

Pieniądze z ubezpieczenia można przeznaczyć m.in. na zakup leków nierefundowanych, wynajęcie pielęgniarki i transportu. Do wyboru jest kilka wariantów ubezpieczenia, w tym wariant VIP. Oferta jest dopasowana do kobiet i mężczyzn ze względu na najczęściej występujące rodzaje nowotworów u obu płci.


*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Sprawdź, czy znasz geografię woj. śląskiego [QUIZ DZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!