Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twaróg: Nasz święty Jan Paweł II

Marek Twaróg
Marek Twaróg
Marek Twaróg arc.
Dobrze, że znowu ożyła ogólnonarodowa debata nad Janem Pawłem II. Kanonizacja sprawiła, że ten - niestety, zapewne ostatni - przejaw masowego i szczerego zainteresowania Ojcem Świętym odświeża nieco zestaw klasycznych polsko-polskich dyskusji.

Byłoby jeszcze mądrzej, gdybyśmy z poziomu "Polska", "my", "społeczeństwo" i "pokolenie" zeszli na piętro prywatne. Analiz socjologicznych o wpływie Jana Pawła II mamy aż nadto, roztrząsania jego historycznych zasług, rozważania nad naszą krótką po nim żałobą, studiowania podziałów w polskim Kościele. Dziś, choć dziać się to może w obliczu wielce uroczystej liturgii, warto jednak wrócić do osobistych refleksji.

ZOBACZ TAKŻE:

Kanonizacja jest oczywiście jakimś aktem publicznym i mówi o kulcie publicznym, jednak już następnego dnia niemal wszystko, co najważniejsze w tym manifeście wiary, dziać się będzie w naszym prywatnym świecie.

A czy tam - wewnątrz, w środku, prywatnie - też emocje jak w studiu TV? Pewnie nie. Oczywiście, wielu z nas zadaje sobie pytania o niektóre słowa i gesty Jana Pawła II, o to, jak pokierował naszymi codziennymi wyborami, jak wpłynął na nas przez pielgrzymki. Albo - twierdzę, że najdłużej w nas zostaną te właśnie momenty - jak zmienił nas w 2005 roku. To jednak miliony osobnych opowieści. One, chwała Bogu, nie nadają się na wielkie socjologiczne dyskusje i same w sobie w oderwaniu nie tworzą socjologicznego obrazu społeczeństwa. Są po prostu spisem rzeczy ważnych w naszym życiu.

W przeddzień kanonizacji może właśnie w ten sposób warto wrócić do Jana Pawła II? Ktoś przypomniał ostatnio Miłosza, który po wyborze napisał: "Na dnie swojej nędzy Polska dostała króla, i to takiego, o jakim śniła, z piastowskiego szczepu, sędziego pod jabłoniami, nie uwikłanego w skrzeczącą rzeczywistość polityki". Ale Miłosz też widział papieża prywatnego, papieża osobistego. Dlatego bardziej mi odpowiadają ostatnie dwa wersy innego jego dzieła o Janie Pawle II: "Twój portret w naszych domach co dzień nam przypomni, co może jeden człowiek, i jak działa świętość".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!