Mikołaj, nawet na quadzie, pamięta o wszystkich dzieciach...

  Mikołaj, nawet na quadzie, pamięta o wszystkich dzieciach [GALERIA]

  Agnieszka Widera

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zamiast saniami, zmotoryzowani mikołaje wozili odwiedzane dzieciaki quadem
  1/11
  przejdź do galerii

  Zamiast saniami, zmotoryzowani mikołaje wozili odwiedzane dzieciaki quadem ©lucyna nenow

  Byłeś grzeczny? Byłaś grzeczna? - to pytanie od poczciwego pana z białą brodą i w czerwonym płaszczu usłyszy niemal każdy chłopiec i każda dziewczynka. Tradycja mówi, że Mikołaj daje prezenty tylko grzecznym dzieciom, łobuzy spodziewać mogą się obierek albo rózgi.
  Na ulicach i w sklepach od mikołajów roi się już przez cały weekend. Wzorem amerykańskich filmów, w centrach handlowych można było zrobić dziecku zdjęcie z mikołajem, organizowano też zabawy dla najmłodszych.

  Kinowo-reklamowy wizerunek staruszka z dużym brzuchem, długą brodą i w czerwonym wdzianku, nie ma jednak nic wspólnego ze Świętym Mikołajem.

  - Święty był biskupem Miry. Żył w IV wieku. Do dziś jest wspominany i czczony, bo dzielił się tym co miał z ubogimi i potrzebującymi - mówi ks. Grzegorz Sonnek z parafii pw. św. Mikołaja w Raciborzu.

  Na szczęście komercyjny wizerunek mikołaja, choć przysłonił pierwowzór, nie przysłonił tego co najważniejsze, czyli idei bezinteresownego dzielenia się z innymi. Dowodem tego była wczoraj, zorganizowana na Śląsku po raz trzeci, akcja "Mikołaje na motorach".

  Tym razem jednak samochodami a nawet na quadzie, bo pogoda nie sprzyjała jeździe na jednośladach, motocykliści przebrani za mikołajów odwiedzili domy dziecka w Chorzowie, Świętochłowicach, Rudzie Śląskiej, Zabrzu, Gliwcach i w Bytomiu. - Radość dzieci to największe podziękowanie - mówi Stanisława Mieczkowska, jedna z organizatorek akcji.

  Oczywiście nie zabrakło prezentów. - Dostałem fajnego misia i słodycze - cieszył się 8-letni Damian z chorzowskiego domu dziecka.

  - Dzieciaki czekały na tę wizytę. Cieszy ich każdy prezent i to, że się o nich pamięta - podkreśla Joanna Szadkowska, wychowawczyni.

  Obdarowani mogli wykazać się wiedzą na temat atrybutów mikołaja, znajomością wierszyków i świątecznych piosenek.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo