Ważne
  Maciej Gil o tegorocznym Kinie na Granicy [KONKURS - WYGRAJ...

  Maciej Gil o tegorocznym Kinie na Granicy [KONKURS - WYGRAJ KARNET]

  Katarzyna Koczwara

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Maciej Gil jest dyrektorem programowym Kina na Granicy
  1/2
  przejdź do galerii

  Maciej Gil jest dyrektorem programowym Kina na Granicy ©fotoSprinter

  Maciej Gil, dyrektor programowy 16. Przeglądu Filmowego Kino na Granicy, w specjalnej rozmowie z nami mówi o najciekawszych punktach tegorocznego programu. Dla naszych Czytelników mamy konkurs. Można wygrać karnet na całą, trwającą od 29 kwietnia do 4 maja, imprezę.
  Czego możemy się spodziewać na tegorocznym KnG?
  W programie jest ponad 120 filmów, czego blisko połowę stanowią najnowsze filmy. Tylko w Cieszynie i Czeskim Cieszynie miłośnicy kina mogą zobaczyć taki nawał najnowszych produkcji. Dla polskich widzów najważniejsze jest to, że będą to filmy czeskie i słowackie. Doświadczenie wielu lat pokazuje, że niestety zdecydowaną większość z nich będzie można zobaczyć tylko na naszym przeglądzie. Kino na Granicy pozostaje miejscem, gdzie najłatwiej można obejrzeć to, co powstaje u naszych południowych sąsiadów.

  Czy wciąż jest zainteresowanie czeskim kinem w Polsce?
  Z racji położenia geograficznego, tej graniczności, możemy pokazać więcej nowych filmów niż jakakolwiek inna impreza. Wynika to z tego prawno-finansowo-festiwalowych czynników. W ostatnich latach coraz mniej czeskich filmów – o słowackich nie ma co mówić – trafia do polskiej dystrybucji. Niestety. Moda i uwielbienie dla czeskiego kina w Polsce chyba nieco przygasły. Ale to dystrybutorów trzeba pytać, dlaczego tych filmów nie ma. My pokazujemy ich bardzo dużo.

  Była moda na czeskie komedie. Chyba jest tak, że w świadomości przeciętnego polskiego widza kino czeskie zdominowane jest przez filmy zabawne.
  Tzw. przeciętny widz (kategoria równie nieprecyzyjna i złudna co statystyczny Polak), gdy słyszy, że film jest czeski, to myśli, że będzie śmiesznie. Wystarczy raz się wybrać na Kino na Granicy, by przekonać się, że to nieprawda. Czesi oczywiście kręcą komedie, czasem znakomite, ale to na pewno nie jest dominujący nurt. W ostatnim czasie poruszają mroczniejsze klimaty, jest sporo filmów rozliczeniowych, niemało kina społecznego. My od zawsze staramy się zadawać kłam stereotypowemu myśleniu zarówno o polskich, jak i o czeskich filmach, ale to zadanie niełatwe, jak to walka ze wszelkimi stereotypami.

  Czeskie kino przebija się do polskiego widza, a jak ma się kino słowackie?
  To mała kinematografia, niewiele filmów tam powstaje, więc i niewiele przebija się na zagraniczne festiwale i rynki. Mówię o filmach fabularnych. Jeśli chodzi o filmy dokumentalne, to w ostatnich latach można mówić o słowackiej szkole dokumentu. Tylko one w ogóle rzadko trafiają na ekrany kin. Słowacja ma też fenomenalne pokolenie młodych animatorów, których dokonania pokazujemy co roku. Jest w tym gronie Polka, Joanna Kożuch.

  Będzie też kino ukraińskie, to dowód na to, że jesteście na czasie z sytuacją polityczną i wydarzeniami, które tam się rozgrywają od miesięcy?
  Bardziej niż o politykę chodzi oczywiście o ludzi. Mamy tam przyjaciół, część z nich spędziła wiele tygodni na Majdanie, niektórzy kręcili tam filmy. Oczywiście impulsem do wprowadzenia tego bloku filmów było to, że o Ukrainie mówi się teraz dużo, ale kultura tego kraju nie jest szeroko znana. Bo co wiemy o współczesnej literaturze czy kinie ukraińskim? Pokażemy animacje, bo działa na Ukrainie kilku twórców o światowej renomie. Będą dwa filmy pełnometrażowe: kameralna „Pomarańczowa miłość” i zgłoszony do Oscarowej rywalizacji widowiskowy „TenKtóryPrzeszedłPrzezOgień”, przygotowaliśmy też blok filmów krótkometrażowych. Chcemy pamiętać o ludziach, którzy na Ukrainie żyją w niepokoju, ale też chcemy wypełnić pewną lukę w wiedzy widzów.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama