Ważne
  Kompania Węglowa na postojowym. Górnicy stracą pieniądze

  Kompania Węglowa na postojowym. Górnicy stracą pieniądze

  Michał Wroński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Przedłużona majówka kosztować będzie górników pieniądze (za ten czas mniej zarobią) oraz konieczność odpracowania przestojowego, choć nie wszyscy będą musieli odpracować tyle samo. Potwierdziło się to, o czym pisaliśmy na naszych łamach w czwartek.

  CZYTAJ KONIECZNIE:
  KOLORZ: KONKURS NA PREZESA KOMPANII WĘGLOWEJ TO FIKCJA


  Z przesłanej nam przez Zakład Ubezpieczeń Społecznej wykładni przepisów wynika bowiem, że czas spędzony przez górników na przestojowym (mimo ich gotowości do podjęcia pracy) nie zostanie im zaliczony do "okresu pracy górniczej" przy ustalaniu prawa i wysokości emerytury. Oznacza to, że wybierający się na emeryturę górnicy będą musieli dokładnie liczyć swój staż pracy, aby nagle nie okazało się, że brakuje im tych kilka dni "straconych" na przestojowym.

  Nieco inaczej wygląda sprawa z pracownikami dozoru. W ich przypadku - jak pisze Anna Sobańska - Waćko, rzeczniczka chorzowskiego oddziału ZUS - "zaliczenie danego miesiąca jako okresu pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy zależy od wykazania co najmniej 22 zjazdów w danym miesiącu".

  - Jeżeli taki pracownik nie udokumentuje tej minimalnej liczby zjazdów - wówczas dany miesiąc nie jest zaliczony do okresu pracy górniczej wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy - stwierdza w swoim piśmie Anna Sobańska - Waćko.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   gorncy

   mis (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   Wystarczyloby oraniczyc wydobycie do 4-rech dni a w patki zmiany konserwacyjne ale do zwazkowcow to za trudne Lub trzy zmiany wydobywcze czwarta konserwacyjna. Ludzie obudzicie sie.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama