Wilczy Szaniec przejdzie renowację. Czego nas nauczy o...

  Wilczy Szaniec przejdzie renowację. Czego nas nauczy o ponurej historii?

  David Charter

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  Bunkry Wilczego Szańca
  1/4
  przejdź do galerii

  Bunkry Wilczego Szańca ©Wikipedia

  Piękne dywany, kunsztowne meble i nazistowskie insygnia dawno stąd zniknęły. Zamiast nich na gołej betonowej podłodze budynku nr 17 walają się szyszki i liście, nawiane do środka przez roztrzaskane okna. Na ścianie widnieje namalowany sprayem napis "Skinheads Poznań". Ta wzmocniona konstrukcja była osobistą i operacyjną kwaterą generała Alfreda Jodla, szefa sztabu niemieckich sił zbrojnych. Stoi w wewnętrznym kompleksie Wilczego Szańca - osławionej kwatery Adolfa Hitlera, centrum dowodzenia, w którym Führer spędził 800 dni w czasie drugiej wojny światowej. Właśnie tutaj najwyżsi dowódcy wojskowi Trzeciej Rzeszy pochylali się nad mapami i planowali posunięcia wojsk w późniejszych stadiach konfliktu.

  Bunkier Jodla to jeden z najlepiej zachowanych z dziesiątków budynków koszarowych i bunkrów, które dzisiaj leżą w ruinie, ale kiedyś mieściły 2 tysiące osób, herbaciarnię, kino i dobrze zaopatrzoną winiarnię, a wszystko to na wielkiej powierzchni chronionej przez trzy pierścienie obronne w mazurskim lesie w północno-wschodniej Polsce.

  Mój polski przewodnik, Czesław, obrusza się na sugestię, że jednopiętrowy bunkier Jodla mógłby zostać odrestaurowany, aby zwiedzający mogli lepiej zrozumieć historię, która rozgrywała się tutaj 70 lat temu.

  - To najdziwniejsze miasto na świecie - mówi. - Ale należy je zostawić tak jak jest, bo inaczej zrobimy z niego Disneyland. To miejsce jest jak Auschwitz - nie można w nim niczego zmieniać.

  Najsłynniejszy bunkier, numer trzy, jest dzisiaj tylko zarośniętym rumowiskiem. To nie pułkownik Claus von Stauffenberg zniszczył go za pomocą bomby ukrytej w teczce w nieudanym zamachu na Hitlera w lipcu 1944 r. Zrobili to żołnierze SS, którzy na trzy dni przed wejściem Armii Czerwonej zdetonowali tu wiele ton dynamitu, aby Wilczy Szaniec nie nadawał się już do użytku.

  Przez lata Polska nie wiedziała co zrobić z tą niechcianą pamiątką po swojej dramatycznej historii.

  Zwiedzający mogą swobodnie wspinać się na w większości zrujnowane betonowe struktury, w tym na bunkier Führera, który ze swoim grubym na 6 metrów dachem wygląda na pokrytą mchem aztecką piramidę. Jedyną oficjalną informacją dla turystów jest tablica postawiona przez polskie Lasy Państwowe, która opisuje dzisiejszych lokatorów tego miejsca: sześć gatunków nietoperzy.

  W sezonie turystycznym bunkier Jodla jest wykorzystywany jako strzelnica, a zestresowani pracownicy korporacji mogą rozładować napięcie w lesie, grając w paintball.

  Wszystko to ma się zmienić. Po latach obaw, że wszelkie ulepszenia ośmiohektarowego kompleksu tylko zachęcą neonazistów do przyjazdów, polski rząd ma wydać 2 mln zł (prawie 400 tys. funtów) na dwa centra wystawowe oraz punkty informacyjne na całym obszarze, by w końcu dokonać bardzo potrzebnej renowacji Wilczego Szańca.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Zdjęcie autora komentarza
   ?

   Deutsch-Oberschlesier

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 6

   " kiedyś mieściły 2 tysiące osób, herbaciarnię, kino i dobrze zaopatrzoną winiarnię a wszystko to na wielkiej powierzchni chronionej przez trzy pierścienie obronne w mazurskim lesie w...rozwiń całość

   " kiedyś mieściły 2 tysiące osób, herbaciarnię, kino i dobrze zaopatrzoną winiarnię a wszystko to na wielkiej powierzchni chronionej przez trzy pierścienie obronne w mazurskim lesie w północno-wschodniej Polsce. "
   chcecie powiedzieć ze Niemcy wybudowali bunkry z kinem i herbaciarnią w północno wschodniej Polsce? kto im na to pozwolił? polski rząd?
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama