Po wykładzie do galerii

  Po wykładzie do galerii

  Jusytna Przybytek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Blisko 50 milionów złotych. ma kosztować budowa Centrum Edukacji i Kultury, które za trzy lata miałoby stanąć w śródmieściu w rejonie ulic Koszarowej i Raciborskiej, pomiędzy budynkami należącymi do Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Ekonomicznej.
  To właśnie te dwie uczelnie wyższe przymierzają się do wspólnej inwestycji. Pieniądze zamierzają w głównej mierze, aż w 85 procentach, pozyskać ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego przeznaczonych na rewitalizację obszarów zdegradowanych. Dodatkowo dołożyć miałyby się jeszcze katowicki magistrat oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  Działkę, na której powstanie CEiK, dawniej zajmowaną przez wojsko, udało się pozyskać od miasta. W przeciągu kilku lat teren ma zyskać nowe oblicze i służyć celom badawczym, naukowym i kulturalnym.

  W budynku o powierzchni około 5 tys. m kw. znajdą się między innymi biblioteka mieszcząca 100 tys. książek, wirtualne muzeum i galeria. W planach jest jeszcze dziedziniec, a na nim otwarty park np. z rzeźbami.

  To nie koniec. - W Centrum będą się odbywały zajęcia na nowym kierunku, utworzonym wspólnie przez ASP i AE, gdzie kształcilibyśmy menedżerów kultury. Studenci obowiązkowo musieliby zaliczyć semestr na jednej z europejskich uczelni - tłumaczy Mirosław Rusecki, rzecznik ASP w Katowicach.

  Centrum wedle założeń pomysłodawców będzie otwarte dla wszystkich, a nie tylko studentów obu uczelni.
  Budowa miałaby ruszyć za dwa lata i zakończyć się w 2011 roku.

  - Chcemy, aby całość zlokalizowana między dwiema uczelniami mogła z powodzeniem pełnić rolę nowego kampusu akademickiego - zapowiada Rusecki.

  Aby te plany mogły być zrealizowane, najpierw musi powstać koncepcja urbanistyczno-architektoniczna. Konkurs na jej opracowanie właśnie rusza. W sumie do zagarnięcia jest 100 tys. zł, bo tyle wynosi pula nagród.

  Zwycięzca otrzyma 40 tys. złotych, zdobywca drugiego miejsca 30 tys. zł, trzeciego 20 tys. zł, a 10 tys. zł. dostanie autor opracowania wyróżnionego. Dodatkowo laureat konkursu będzie miał prawo przystąpić do negocjacji na wykonanie dokumentacji projektowej w trybie zamówienia z wolnej ręki.

  Wnioski o dopuszczenie do konkursu można składać do 29 sierpnia, gotowe prace do 7 listopada bieżącego roku. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi pod koniec listopada. Więcej informacji i regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.asp.katowice.pl.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama