Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego liczą ryby na Jeziorze...

  Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego liczą ryby na Jeziorze Goczałkowickim

  AS

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego liczą ryby na Jeziorze Goczałkowickim
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Aleksandra Smolak

  W piątek wraz z naukowcami z Uniwersytetu Śląskiego wypłynęliśmy specjalną łodzią na środek jeziora, by policzyć, ile ryb w nim pływa. Jak wskazał Sonar, czyli specjalnie skonstruowane do tego celu urządzenie, w zbiorniku jest około 150 ton ryb.
  Sonar wysyła dźwięki, które rozchodzą się w wodzie i w zależności od tego, na co trafią, wysyłają odpowiednie sygnały. Głowice urządzenia zamontowane są w dnie łodzi. Gdy sonar zlokalizuje rybę, na ekranie pokładowego komputera pojawia się żółte kółeczko.

  Naukowcy przy użyciu matematyki i statystyki szacują potem ilość ryb w całym zbiorniku. Jak mówią, robią to po to, by uchronić ryby przed chorobami.


  - Chodzi o to, by ryb w zbiorniku było tyle, ile być powinno. Jeżeli będzie ich zbyt dużo, zabraknie im pokarmu, będą słabe i wychudzone, a to przekłada się na choroby - tłumaczy prowadzący badania dr Andrzej Woźnica z Uniwersytetu Śląskiego. Ryby w zbiorniku muszą być zdrowe, byśmy mogli pić czystą wodę - mówi.

  Goczałkowicki zbiornik zarybiany jest sztucznie, a odłów ryb szczegółowo planowany. Jednak ze względu na intensywne wędkarstwo stan ryb cały czas się zmienia. Ich liczenie wpływa na prawidłowe funkcjonowanie ekosystemu. Naukowcy na bieżąco sprawdzają wszystkie aspekty prawidłowego działania zbiornika, z którego cały Śląsk czerpie wodę pitną. Nad jej jakością czuwa ponad stu naukowców z Uniwersytetu Śląskiego.


  *Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
  *Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
  *Sprawdź, czy znasz geografię woj. śląskiego [QUIZ DZ]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama