List do DZ: Nie wszyscy przeliczą

  List do DZ: Nie wszyscy przeliczą

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  DZ pisał ("Poradnik emerytalny" z 4.04.2014), że każdy, kto pobierał wcześniejszą emeryturę i potem przepracował 30 miesięcy, może - po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego - przeliczyć emeryturę na nowo: część socjalną z kwotą bazową z roku, w którym ukończył powszechny wiek emerytalny. Otóż, nie wszyscy. Zdecydowana większość - nie. Nie ci, którzy urodzili się po 31.12.1948 r. i przeszli na emeryturę na podstawie przepisów art. 24 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Znam to z autopsji, bo to jest mój przypadek.
  W latach 2001-2004 hurtowo zwalniali z pracy osoby 50+. Do dzisiaj pamiętam kolejkę w urzędzie pracy: z jednej strony przestraszone, elegancko ubrane panie stojące po to, by zarejestrować się jako bezrobotne, a z drugiej - wytatuowani, cuchnący wódą osobnicy czekający po zasiłek dla bezrobotnych. Długo byłyśmy bez pracy, na zasiłku przedemerytalnym, a potem na wcześniejszej emeryturze (po ukończeniu 55 lat). Jeżeli udało nam się zdobyć jakąś pracę, to przeważnie w innym zawodzie, za minimalną krajową. Nikt się nawet nie pytał o kwalifikacje, doświadczenie. Byłyśmy już po prostu za stare.

  Tych, którym się udało złapać jakąś pracę i przepracować choćby 30 miesięcy, to po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego spotkała przykra niespodzianka: część socjalna dalej była liczona według kwoty bazowej z roku przejścia na wcześniejszą emeryturę (była wtedy bardzo niska). Nie wynika to bezpośrednio z przepisów ustawy, ale - niestety - taka jest interpretacja ZUS-u.

  (JJ)
  Stała Czytelniczka DZ


  CZYTAJ WIĘCEJ LISTÓW DO REDAKCJI DZIENNIKA ZACHODNIEGO

  Nasz adres: "Dziennik Zachodni" Media Centrum, ul. Baczyńskiego 25a, 41-203 Sosnowiec
  Adres mejlowy: opinie@dz.com.pl  *Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
  *Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
  *Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
  *Sprawdź, czy znasz geografię woj. śląskiego [QUIZ DZ]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama