Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tarnowskie Góry na liście UNESCO jak Pompeje, Carcassonne czy Tadż Mahal

Michał Wroński
Sztolnia Czarnego Pstrąga - sprawdzanie trasy. Turyści nie mają szans na podwodne zwiedzanie, ale i tak atrakcje są niezwykłe
Sztolnia Czarnego Pstrąga - sprawdzanie trasy. Turyści nie mają szans na podwodne zwiedzanie, ale i tak atrakcje są niezwykłe Arc/Bogdan Kułakowski
W całej Polsce jest zaledwie 14 obiektów, znajdujących się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Czy nasze wyrobiska i sztolnie będą numerem 15?

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy ma być gotowy wniosek o wpisanie tarnogórskich podziemi na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jeśli się uda, będzie to pierwszy obiekt z województwa śląskiego w tym prestiżowym zestawieniu, obejmującym takie perły jak indyjski Tadż Mahal, Wielki Mur Chiński, ruiny Pompei czy francuskie Carcassonne.

Nie warto się śpieszyć. Bo próbować można tylko raz

Eksperci oceniają, że mamy dość duże szanse - mówi Grzegorz Rudnicki, rzecznik Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogór-skiej, które od lat zabiega o uznanie tutejszego kompleksu podziemnych wyrobisk, chodników i sztolni za zabytek o światowym znaczeniu.

O wpis na listę można wystąpić tylko raz, dlatego w tym przypadku nie warto się śpieszyć. Choć zatem wniosek ma być gotowy już na przełomie czerwca i lipca, to zostanie wysłany do Paryża (tam mieści się siedziba UNESCO) dopiero w styczniu przyszłego roku. Do tego czasu analizować go będą współpracujący z tą organizacją eksperci, wskazując to, co należy w nim jeszcze poprawić. Póki co starania Stowarzyszenia poparło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W przygotowywaniu samego wniosku pomaga też Brytyjczyk Barry Gamble.

- To człowiek, który już kilka obiektów wprowadził na listę UNESCO - podkreśla Grzegorz Rudnicki.

Pieniędzy nie przybędzie, ale może być więcej gości

Jaką korzyść mogą odnieść tarnogórskie podziemia z umieszczenia ich na liście UNESCO? Z całą pewnością nie pojawią się dodatkowe pieniądze na konserwację czy chociażby promocję tutejszych wyrobisk. Członkowie Stowarzyszenia wierzą jednak, że sam fakt umieszczenia obiektu w tak prestiżowym gronie sprawi, że do Tarnowskich Gór przyjeżdżać będzie więcej turystów.

Sądząc po przykładach z innych stron Polski (w całym kraju mamy 14 obiektów opatrzonych logiem UNESCO), nie jest to wiara bezpodstawna. Piotr Chwalba z działu promocji i marketingu Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce przyznaje, że po tym, jak w czerwcu ubiegłego roku do zestawienia dopisany został tamtejszy Zamek Żupny (sama kopalnia jest na nim od roku 1978), liczba gości wyraźnie wzrosła.

- W porównaniu do analogicznego okresu roku 2012 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy roku 2013 mieliśmy ich o 4 tysiące więcej. To dla nas bardzo znaczący wzrost - mówi Chwalba.

UNESCO może dopisać do listy. Może też wykreślić

Na ocenę tarnogórskich podziemi UNESCO będzie miało 18 miesięcy od daty złożenia wniosku. Ewentualna pozytywna ocena złożonego wniosku nie oznacza jednak, że będzie można w nieskończoność napawać się tym sukcesem. W ślad za tym pójdzie obowiązek wyjątkowej dbałości o zachowanie historycznych walorów tego miejsca. Rekomendacja UNESCO nie jest bowiem dana raz na zawsze.

- Były przypadki, gdy jakiś obiekt został skreślony z listy - zastrzega Grzegorz Rudnicki.


*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Sprawdź, czy znasz geografię woj. śląskiego [QUIZ DZ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!