Polska potentatem produkcji felg w Europie

  Polska potentatem produkcji felg w Europie

  art. oponeo

  Aktualizacja:

  Polska potentatem produkcji felg w Europie
  1/4
  przejdź do galerii
  Każdego roku w naszym kraju produkowane są miliony felg aluminiowych. Obręcze trafiają na rynek wtórny oraz na pierwszy montaż do fabryk samochodowych takich marek jak Mercedes, Volkswagen, Seat, Ford i Fiat.
  Alufelgi z naszego kraju
  To w Polsce powstają felgi z logo ATT, RONAL, RIAL, ALUTEC oraz ANZIO. – Wielu kierowców nie ma świadomości, że są one produkowane w fabrykach zlokalizowanych w naszym kraju – mówi Filip Biesek, Koordynator Działu Felg w Oponeo.pl. – Wieloletnie doświadczenie polskich specjalistów oraz współpraca z zagranicznymi oddziałami firm pozwalają stworzyć produkt najwyższej jakości przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnej ceny.


  Jedyną firmą z w pełni polskim kapitałem jest częstochowski Auto Tip Top, który felgi aluminiowe wytwarza od 31 lat. Reszta fabryk produkujących na terenie naszego kraju obręcze ze stopów lekkich to oddziały to oddziały zagranicznych koncernów. Ronal z siedzibą w Szwajcarii, największy wytwórca modeli na pierwszy montaż ma fabrykę w Jelczu (od 2002 r.) oraz dwie fabryki w Wałbrzychu (od 1995 r. i nową od maja 2013 r.). Na otwarcie oddziałów w Polsce zdecydował się niemiecki Uniwheels. Drugi po Alcar Group producent obręczy na rynek wtórny oraz wiodący dostawca felg na pierwszy montaż swoje produkty wytwarza w Stalowej Woli.

  Wykształcona polska kadra
  Polska firma Auto Tip Top Sp. z o.o. z Częstochowy opracowuje projekty felg ATT zarówno od strony technologicznej jak i wzornictwa.

  - Większość  kadry stanowią pracownicy od lat związani z naszą firmą – mówi Oskar Gorzeński, Kierownik Sprzedaży w ATT. – To fachowcy, których doświadczenie procentuje na każdym etapie produkcji.

  W przypadku polskich oddziałów zagranicznych koncernów myśl technologiczna oraz projekty pochodzą z Niemiec i Szwajcarii, gdzie znajdują się biura konstrukcyjne i centra technologiczne. Ale to właśnie wykształcona specjalistycznie kadra była jednym z argumentów, który sprawił, że Uniwheels i Ronal zdecydowały się zainwestować w naszym kraju. - Każdy z trzech polskich zakładów jest samowystarczalny pod względem technologicznym - tłumaczy Maciej Dejewski, Kierownik Działu Sprzedaży Ronal Polska.

  - Oznacza to, że felgi tworzone są w nich od momentu roztopienia aluminium, aż do momentu powstania gotowego produktu. Taki proces nie może się obyć bez odpowiednio przeszkolonego zespołu.


  Niższe koszty, europejska jakość
  Produkcję felg aluminiowych w Polsce od tej poza naszymi granicami różnią głównie koszty. Uniwheels od 15 lat korzysta z przywilejów związanych z lokalizacją firmy w Specjalnej Strefie Ekonomicznej w Tarnobrzegu. – Także dla nas podstawą do podjęcia decyzji o inwestycji w Polsce było prócz dostępu do doskonałej kadry położenie geograficzne i utworzenie specjalnych stref ekonomicznych - mówi Andrzej Kurek, Kierownik Sprzedaży w Uniwheels.

  I mimo takiego sposobu na obniżenie kosztów, wszystkie fabryki gwarantują, że jakość pozostaje na wysokim, europejskim poziomie. - Naszymi klientami są wiodący producenci samochodów, którzy nie mogą sobie pozwolić na słabą jakość produktu, który będzie opatrzony ich logo – mówi Ireneusz Piątek z Działu Sprzedaży Uniwheels. - Kontrola jakości jest na każdym etapie produkcji tak szczelna, że nawet niewielkie wady dyskwalifikują felgę do jej sprzedaży.

  Ekspert z Auto Tip Top dodaje: - Z powodzeniem możemy konkurować z zagranicznymi producentami jakością oraz precyzją wykonania. Dobrze wiemy, czego potrzeba polskim kierowcom. Tworzymy obręcze na polskie drogi.

  Miliony felg z Polski
  Ronal zatrudnia obecnie prawie 1800 osób, które tworzą ponad 30% felg całego koncernu. Trafiają one jako pierwsze wyposażenie aut takich marek jak: Mercedes, Volkswagen, Skoda, Seat, Audi, Toyota, Ford, Fiat. Te tworzone w ATT trafiają na rynek wtórny do polskich kierowców. - Śmiało można powiedzieć, że Polska jest potentatem w produkcji felg. Pomijając już produkcję obręczy na rynek wtórny, to felgi na pierwszy montaż do fabryk samochodowych stanowią zdecydowaną większość naszej produkcji, która w samych zakładach w Stalowej Woli jest liczona w milionach sztuk rocznie – mówi specjalista z Uniwheels.

  Wybierając felgi do swojego auta warto zastanowić się nad wyborem marek, które produkowane są w naszym kraju.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama