PIT 2013: Podatkowe ostatki, czyli PIT last minute

  PIT 2013: Podatkowe ostatki, czyli PIT last minute

  Mariusz Urbanke

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  30 kwietnia 2014 roku to ostatni dzień rozliczania się z fiskusem. Nieoddanie PIT-u lub pomyłki w zeznaniu oznaczają sankcje.
  Zostały niecałe dwa dni na rozliczenie z fiskusem. Co roku nie brakuje spóźnialskich. Oto kilka rad dla nich, czyli PIT last minute.
  1. Rozliczyć się musimy, nawet jeśli nie mamy wszystkich potrzebnych do tego dokumentów. Nawet brak PIT-11 nie zwalnia nas od złożenia rozliczenia.

  - Jeśli pracodawca nie prześle druku, do rozliczenia z fiskusem przydadzą się m.in. umowy, wyciągi bankowe, druki ZUS RMUA czy tzw. paski wynagrodzeń - przypomina Katarzyna Miazek z Tax Care.

  2. Niezłożenie rocznego PIT-u do 30 kwietnia, a także złożenie zeznania zawierającego błędne informacje, przez które wykazana w nim kwota podatku jest zaniżona, może zakończyć się karą za wykroczenie skarbowe.

  - Wysokość ewentualnej kary zależy od kilku czynników, m.in. od dochodów podatnika, liczby osób na jego utrzymaniu, od znaczenia uchybienia, np. wartości uszczuplonego podatku - dodaje Katarzyna Miazek.

  3. Wiele urzędów będzie pracowało dłużej.

  - Nie są to jednak takie same godziny dla wszystkich, ale każdy urząd sam je sobie wydłuża zgodnie ze swoimi potrzebami - mówi Michał Kasprzak, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach. Dodaje, że są takie urzędy skarbowe w naszym regionie, do których większość zeznań podatkowych trafia do końca lutego, w innych nawet 30 kwietnia są kolejki do godziny 24.

  4. Są dwa wyjścia, aby ominąć kolejki - wysłać PIT pocztą albo rozliczyć się przez internet. Polecamy szczególnie to drugie rozwiązanie. Wystarczy pobrać ze strony Ministerstwa Finansów aplikację e-Deklaracje i mieć zainstalowany program Adobe Reader do otwarcia Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO).

  - Nie trzeba nawet mieć podpisu elektronicznego. Za pot-wierdzenie służy podanie kwoty przychodu wykazanej w poprzedniej deklaracji podatkowej - wyjaśnia Agata Szymborska-Sutton, ekspert w Tax Care. - Należy podać też identyfikator podatkowy (PESEL - w przypadku zwykłych osób fizycznych, bo NIP jest potrzebny w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą), imię i nazwisko oraz datę urodzenia.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do roboty!!

   Zgłoś naruszenie treści

   spalcie wszystko

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do roboty!

   zenek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   spalcie wszystko!

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama