Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Protest górników w Katowicach: Polecą petardy, zapłoną opony, zabrzmią związkowe syreny

Aldona Minorczyk-Cichy
W 2002 roku przez Katowice przeszedł marsz gwiaździsty. Górnicy protestowali przeciw reformom rządu Leszka Millera
W 2002 roku przez Katowice przeszedł marsz gwiaździsty. Górnicy protestowali przeciw reformom rządu Leszka Millera ARC/Bogdan Kułakowski
Protestują, bo chcą uratować swoje miejsca pracy. Boją się, że rozpoczęte wczoraj wstrzymanie wydobycia to początek końca Kompanii Węglowej.

Górnicze związki domagają się od rządu rozpoczęcia rozmów na temat planu ratunkowego dla górnictwa i nowej strategii, która pozwoliłaby wyjść branży z głębokiej zapaści.

CO SIĘ DZIAŁO NA MANIFESTACJI?
ZOBACZ ZDJĘCIA + WIDEO
PROTEST GÓRNIKÓW W KATOWICACH: Z RZĄDEM TRZEBA SIŁĄ [WIDEO + ZDJĘCIA]

- Kryzysowi polskiego górnictwa towarzyszy całkowita bierność właściciela spółek węglowych, czyli Ministerstwa Gospodarki. Mamy nadzieję, że ta demonstracja zmusi rządzących do działania. Jeżeli nie, kolejną akcję protestacyjną przeprowadzimy 19 maja w Warszawie - zapowiada Jarosław Grzesik, szef górniczej Solidarności.

Marsz gwiaździsty i 10000 protestujących

To nie jest pierwsza manifestacja górników. Po 1989 roku wielokrotnie wychodzili na ulice w obronie miejsc pracy, przywilejów. Najliczniejsze protesty odbywały się w Warszawie, przed Sejmem. Ale wybuchy petard, dym palonych opon, przeraźliwy dźwięk syren, przepychanki nie omijały także Katowic.

PROTEST GÓRNIKÓW W KATOWICACH: ZOBACZ MAPĘ UTRUDNIEŃ I TRASĘ PRZEMARSZU

W 2002 roku przez stolicę województwa przeszedł marsz gwiaździsty. W sumie około 10 tysięcy osób. Protestowali przeciwko reformom rządu Leszka Millera.

- Czego chcemy? Stałej roboty! - krzyczał wtedy Krzysztof Mielczek z kopalni Polska-Wirek. - Jaką mam zapewnić przyszłość mojej rodzinie? Moja żona jest też bez pracy, mamy małe dziecko... Ja przecież jestem młody facet, mam 32 lata i żadnych perspektyw. Zresztą czy widzi tu pani kogoś starego? Tu sami młodzi! I tak jest w całej branży.

Wojewodą śląskim był wówczas Lechosław Jarzębski.

PROTEST GÓRNIKÓW W KATOWICACH: PROGRAM PROTESTU. KIEDY UNIKAĆ CENTRUM KATOWIC

- Zrobię wszystko, by ograniczyć bezrobocie na Śląsku. Aby było lepiej - zdołał powiedzieć. Związkowcy nie przyjęli jednak zaproszenia do rozmowy w gabinecie wojewody. - Rok sprawowania przez pana funkcji udowodnił, że sprawuje pan ją tylko dla urzędu. Dla nas urząd wojewódzki umarł - komentował Piotr Duda. Dzisiaj, już jako szef NSZZ Solidarność, też przyjedzie do Katowic.

Górnicy w Warszawie: stolica tego nie zapomni

Rok później, we wrześniu 2003 roku, górnicy pojechali do Warszawy. Stolica długo nie zapomni tego dnia. Rząd Leszka Millera doprowadził do wybuchu społecznego. Górnicy pokazali w Warszawie, że żarty się skończyły.

Przybyłych ze Śląska protestujących były tysiące. Górnicy wyruszyli spod warszawskiego Torwaru w kierunku pobliskiej siedziby SLD przy ulicy Rozbrat. Po drodze wznosili okrzyki: "Hausner za kraty, Miller w zaświaty", "Pracy, chleba", "Gdy rząd Śląsk ignoruje, sam na siebie wyrok szykuje". Potem poszli pod Sejm. W kierunku policji posypały się kamienie i koktajle Mołotowa. W powietrze leciały zapalone gumowce, płonęły opony. Tak górnicy bronili kopalń przed zamknięciem. Cudem nie było ofiar...

Związkowcy do stolicy wybierają się w maju

Jeśli jutrzejszy protest nic nie da, to związkowcy w maju pojadą protestować do Warszawy. Tak brutalne starcia, jak 11 lat temu, zapewne już się nie powtórzą. Ale przyjemnie nie będzie.

Ostatni raz związkowcy górniczych central związkowych byli w stolicy we wrześniu 2013 roku. Brali udział w ogólnopolskim proteście. W kulminacyjnym momencie w Warszawie było 70 tys. związkowców z całego kraju. W tym kilka tysięcy z województwa śląskiego.

A o co chodzi tym razem? Jak podkreślają przedstawiciele górniczych związków zawodowych, przyczyną protestu jest brak reakcji rządu na katastrofalną sytuację sektora górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

- Czarę goryczy przelała decyzja zarządu Kompanii Węglowej o wprowadzeniu przestoju produkcyjnego w kopalniach i zakładach należących do spółki. To wygląda na wstęp do zamykania kopalń. Likwidacja kopalń oznaczać będzie społeczną i gospodarczą degradację całego regionu - podkreśla Jarosław Grzesik, przewodniczący górniczej Solidarności.


*PROTEST GÓRNIKÓW W KATOWICACH: RELACJE, ZDJĘCIA, OSTRZEŻENIA, ANALIZY, KOMENTARZE
*Egzamin gimnazjalny 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI
*Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
*Eurowybory 2014: Sprawdź, kogo naprawdę popierasz [TEST WYBORCZY]
*Sprawdź, czy znasz geografię woj. śląskiego [QUIZ  DZ]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty