Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza Historia nr 5/2014 Kolejny numer miesięcznika historycznego już w kioskach!

Patryk Drabek
Kolejny numer miesięcznika DZ "Nasza Historia" już się ukazał. A w nim wiele porywających historii z naszego regionu i nie tylko.

Na okładce najnowszej Naszej Historii zobaczycie Państwo Adolfa Hitlera. Nie przez przypadek, bo w majowym numerze piszemy na temat tego, jak nazistowskie władze oceniały, kto jest Niemcem, a kto nie, i o tym, że wpis na volkslistę wcale nie był dobrowolny. Opisujemy również, jak na łamach Gońca Częstochowskiego z 1918 roku pokazywano odradzanie się naszego kraju, a w lipcu 1922 roku na rynku w Rybniku powstańcy objęli straż honorową przed polskim sztandarem..

Romeo i Julia ze Śląska

To oczywiście nie wszystko. W najnowszym numerze prezentujemy "Romeo i Julię z happy endem". Tak nazwaliśmy szokujące i wzruszające historie mieszanych polsko-niemieckich małżeństw w powojennej rzeczywistości. Łatwo nie mieli, a jak sobie poradzili? O tym będziecie Państwo mogli przeczytać właśnie w "Naszej Historii", gdzie znajdziecie też artykuły na temat śląskich hippisów, którzy znaleźli się pod lupą SB. O co chodzi?

Mieliśmy być imperium

Okazuje się, że w 1971 roku hippisi ze Śląska wmieszali się w tłum pątników na Jasnej Górze. Zachowywali się spokojnie, ale i tak byli nękani przez Służbę Bezpieczeństwa.
Koniecznie przeczytajcie historię sprzątaczki z hotelu Grand w Bielsku, która w 1912 roku zaczęła otrzymywać listy z pogróżkami. Od kogo?
W nowym numerze nie zabraknie też materiałów dotyczących kraju i świata. Przeczytacie Państwo m.in. o tym, czy Polska miała szansę, by stać się globalnym imperium, skąd wywiad PRL-u pozyskiwał fundusze na swoją działalność i o polskich pilotach w bitwie o Anglię, którzy nie mieli litości dla Niemców.

Strauss kolaborantem?

Bardzo interesujące są również inne teksty, np. historia kościelnej kariery opolskiego arcybiskupa Alfonsa Nossola, informacje na temat prac ekshumacyjnych w miejscach pochówku ofiar UB czy też kulisy uwięzienia przyszłego I sekretarza KC PZPR.
Co jeszcze? Danuta Hübner opowie o swoich europejskich inspiracjach, dowiemy się, skąd wzięły się dwukołowce i dlaczego od 200 lat rower praktycznie się nie zmienił.
Jeśli chodzi o światowe karty historii, to piszemy o tym, kto przechytrzył Adolfa Hitlera, od czego tak naprawdę zaczęła się II wojna światowa i jakie sekrety kryje Bobowa, niewielka miejscowość koło Krakowa, która zapisała się na kartach chasydyzmu. Odpowiemy na pytania, czy genialny kompozytor Richard Strauss kolaborował z III Rzeszą oraz jaki związek miała muzyka z brytyjskimi władzami w latach 80.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!