Zabawki PRL: Lale, misie i koniki na wystawie zabawek w...

  Zabawki PRL: Lale, misie i koniki na wystawie zabawek w Muzeum Śląskim

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Wystawa zabawek PRL w Muzeum Śląskim
  1/4
  przejdź do galerii

  Wystawa zabawek PRL w Muzeum Śląskim ©Muzeum Śląskie

  Zabawki z PRL i całego XIX w., ręcznie wykonywane w chłopskich domach, a także te z czasów PRL można od środy oglądać na wystawie pt. „Lale, misie, koniki… towarzysze dziecięcych zabaw” w Muzeum Śląskim w Katowicach.
  Lale, misie i koniki na wystawie zabawek w Muzeum Śląskim
  Zabawki z XIX w., ręcznie wykonywane w chłopskich domach, a także te z czasów PRL można od środy oglądać na wystawie pt. „Lale, misie, koniki… towarzysze dziecięcych zabaw” w Muzeum Śląskim w Katowicach.


  ZOBACZ KONIECZNIE:
  PAMIĘTACIE ZABAWKI Z PRL? NO TO ZOBACZCIE TUTAJ


  „Myślę, że nawet współczesne dzieci, otoczone nowoczesnymi zabawkami, znalazłyby na naszej wystawie coś, czym chętnie by się pobawiły” – powiedziała PAP jedna z jej kuratorek Małgorzata Paul.

  Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. najprostsze ludowe zabawki, dłubane na podwórkach czy pastwiskach, przy wyrobie których pomagały chłopskie dzieci, wykonywane ręką rodziców czy dziadków, dalej przygotowywane przez rzemieślników, wreszcie fabryczne, w tym produkowane przez zagranicznych oraz rodzimych renomowanych wytwórców.

  „Dawniej zabawki były wykonywane ze szlachetniejszych materiałów niż teraz, kiedy dominują tworzywa sztuczne. Funkcja pozostaje jednak ta sama – mają cieszyć dzieci i rozbudzać ich ciekawość świata” – podkreśliła Małgorzata Paul.

  Najstarsze prezentowane zabawki pochodzą z XIX wieku, a najmłodsze z lat 80. XX wieku. Są wśród nich m.in. XIX-wieczne metalowe i celuloidowe twarzyczki lalek przyszywane do gałgankowych korpusów, drewniany koń na biegunach, lalki z biskwitowymi głowami firmy Armanda Marseille’a z Turyngii z początku XX wieku czy pochodząca z podobnego okresu miniaturowa karuzela, która przez lata stanowiła dekorację witryny wystawowej cukierni w Rybniku.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Polonizacja via banalizacja+trywializacja, dzieki, beze mnie.

   prezes Ramzes III. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dostali ukaz: nie politykowac. Wiec teraz unikaja jakkichkolwiek trudniejszych tematów. Pewnie za niedlugo bedzie wystawa o pasach-zebrach, ajerkoniaku i kreconych lodach, a w przerwach o...rozwiń całość

   Dostali ukaz: nie politykowac. Wiec teraz unikaja jakkichkolwiek trudniejszych tematów. Pewnie za niedlugo bedzie wystawa o pasach-zebrach, ajerkoniaku i kreconych lodach, a w przerwach o warszawskiej syrence.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mialo byc 1) muzeum 2) slaskie.

   Ewelina H. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   A jest bialorusko-warszawskie gieeeeeeee !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   A drewniane koniki z Galicji i Żywiecczyzny??? Może pani Semik sama przyniosła jakis eksponat

   Anty małopolanin czyli anty Zagłebie i anty Czestochowa (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

   Hehehhe

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama