Olbrycht: Scenariusz kataloński jest niebezpieczny dla...

  Olbrycht: Scenariusz kataloński jest niebezpieczny dla Śląska

  Jan Olbrycht

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Jan Olbrycht: Nie mam problemów z uznaniem Ślązaków za mniejszość etniczną
  1/5
  przejdź do galerii

  Jan Olbrycht: Nie mam problemów z uznaniem Ślązaków za mniejszość etniczną ©Arkadiusz Gola

  Czy UE jest gotowa na pojawienie się nowych państw? Czy należy prowadzić dialog w tzw. sprawie śląskiej? O Europie i niepodległościowych referendach w Szkocji oraz Katalonii - mówi Jan Olbrycht, europoseł Platformy Obywatelskiej. Rozmawia Agata Pustułka.
  Za chwilę w Europie mogą się pojawić dwa nowe państwa: Szkocja i Katalonia. Czy Unia Europejska jest przygotowana na taki scenariusz?
  To dwie zupełnie odmienne sytuacje. W przypadku Szkocji zgodę na przeprowadzenie niepodległościowego referendum, które odbędzie się 18 września tego roku, wydała Wielka Brytania, zaś hiszpański parlament odrzucił postulat Katalończyków.

  W przypadku Katalończyków kropla drąży jednak skałę i już słychać głosy, że bez względu na opinię Madrytu, ten swoisty plebiscyt jednak się odbędzie.

  Referendum zostanie jednak uznane za nielegalne, co niestety oznacza, że między Madrytem a Barceloną dojdzie do poważniejszych spięć, czego oczywiście nikt Hiszpanii nie życzy. Hipotetycznie można sobie jednak wyobrazić sytuację, w której Katalonia opuszcza Hiszpanię. Opuszcza zatem Unię Europejską i strefę euro. Rodzą się pytania: czy państwa członkowskie Unii wyrażą jednomyślną zgodę na przyjęcie nowego państwa do swego kręgu i czy sama Katalonia jest w stanie udźwignąć ciężar samodzielnego funkcjonowania w strefie euro? Moim zdaniem - nie.

  Im większy w Europie kryzys, tym więcej silnych gospodarczo regionów zaczyna myśleć o większej samodzielności. Czy ktoś w Parlamencie Europejskim w ogóle się nad tym zastanawia, że właśnie ta regionalna energia może być początkiem rozpadu UE?
  Tak myślą eurosceptycy. Ja do nich nie należę. Obecnie także sprawa Szkocji czy Katalonii bardziej dyskutowana jest w kuluarach. Instytucją, która zajmuje się problematyką mniejszości, przestrzegania ich praw, jest Rada Europy. UE w żaden sposób nie ingeruje w wewnętrzną politykę państw, w ich konstrukcję terytorialną. Na przykład Portugalczycy zdecydowali, że w ogóle nie chcą regionów, na Węgrzech funkcjonują obszary w postaci podobnej do naszych powiatów.

  A my wciąż marzymy o dokończeniu reformy samorządowej. Tylko zastanawiam się, czy usatysfakcjonuje to Ślązaków, którzy bardzo wyraźnie akcentują swoją odrębność. Nie mówią oczywiście o odłączeniu Śląska od Polski, ale za dziesięć, dwadzieścia lat ja osobiście nie wykluczałabym pojawienia się silnego ruchu na rzecz powstania państwa śląskiego...
  W tak zwanej sprawie śląskiej narosło wiele niepotrzebnych napięć. Osobiście jestem przekonany, że do takiej sytuacji nigdy nie dojdzie. Nie mam też problemów związanych z uznaniem Ślązaków za mniejszość etniczną, co jest postulatem części środowisk w regionie. Ale w obecnej sytuacji zewnętrznej uważam, że koniecznością jest wzmacnianie państwa, a temu szkodzą wszystkie odśrodkowe ruchy. Oczywiście, w żaden sposób nie powinno to ograniczać niczyich praw do poszanowania odrębności i tożsamości. Tylko bardzo proszę nie porównywać Śląska z Katalonią, bo to po prostu kompletne nieporozumienie.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (67)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Strach

   Acik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Panie pośle .
   Co pan straszy Katalonią?
   Ma pan cieplutką posadkę i nikt pana nie ruszy,więc /milcz waśc wstydu oszczędż/.
   Nikomu w głowie taka myśl nie powstała a to wy politycy podlizujący się...rozwiń całość

   Panie pośle .
   Co pan straszy Katalonią?
   Ma pan cieplutką posadkę i nikt pana nie ruszy,więc /milcz waśc wstydu oszczędż/.
   Nikomu w głowie taka myśl nie powstała a to wy politycy podlizujący się warszawie
   straszycie resztę kraju.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ekspert??????

   Janusz (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   W dziedzinie samorządu terytorialnego??? Ktoś sobie z nas jaja robi? Kolejny namiestnik z Warszawy udowadniający wyższość "centralizmu demokratycznego" nad demokracją. Kto na niego zagłosuje to mu...rozwiń całość

   W dziedzinie samorządu terytorialnego??? Ktoś sobie z nas jaja robi? Kolejny namiestnik z Warszawy udowadniający wyższość "centralizmu demokratycznego" nad demokracją. Kto na niego zagłosuje to mu łapa uschnie!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ta

   erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Olbrycht pedał Śląsk nam sprzedał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   olbrycht kolejny raz potwierdza gdzie ma interes Gótnego Śląska

   k (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 13 / 3

   Najwyższa pora żeby posłać go na polityczną emeryturę. Potrzebujemy ludzi którzy zadbają o nasze interesy, a nie o warszawskie


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   te zgermanizowane nazwy ŚLUNSKO som coraz ohydniejsze

   a to (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 11

   oberszlezjen a to "Gótny" ŚLONSK.
   Nauczcie sie folksdojcze słowiańskich Autochtonicznych nazw OBOWIĄZUJĄCYCH na ŚLUNSKU,
   zanim Niemcy na ŚLUNSK przylazły.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niylogolony dziwok.

   Ren(a)ta (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

   "az zostal zeslany do europarlamentu" :-)
   http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1512010,2,burzliwy-zyciorys-pawla-piskorskiego.read

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wniknij w przeszłość, a dowiesz sie co cię czeka w przyszlości.

   feszter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 12 / 7

   Z tej okazji warto przypomnieć Ślązakom, że od 99o r. gdy pierwsi woje Mieszka I zajęli Śląsk władcy Polski wojnami i siłą podporządkowywali sobie Śląsk i różnymi metoda,i chcieli...rozwiń całość

   Z tej okazji warto przypomnieć Ślązakom, że od 99o r. gdy pierwsi woje Mieszka I zajęli Śląsk władcy Polski wojnami i siłą podporządkowywali sobie Śląsk i różnymi metoda,i chcieli 'przekabacić"Ślązaków na swoja stronę To jest historyczny fakt, o którym Ślązacy zapominają. zapomnieli też w czasie plebiscytu w 1921 r. i w czasie śląskiej wojny domowej zwanej "III powstanie śląskie', gdy dali się podzielić, gdy różnymi polskimi obietnicami. których Polacy nigdy nie spełnili, ani też nie maja zamiaru spełnić. Przekonali się o tym "powstańcy" z W. Korfantym na czele, którzy w obietnice "macierzy" uwierzyli. A gdyby przeanalizowali historie, to nie dali by się na taką "autonomię" nabrać, bo faktycznie rządzili tu M.Grażyński i warszawska klika burżujów, której celem było zdobycie kopalń i hut G.Śl. bo o Dolny Śląsk "macierz" wtedy w ogóle się nie upominała(?). Potem 18 lat fałszowania historii Ślaska w/g idei "Zawsze polski Śląsk", polonizacja, dyskryminacja i odsunięcie Ślązaków od rządzenia i relanego wpływu na przyszłość Ślaska. Co zyskali Polacy a co Ślązacy? Polacy zyskali wszystko, Ślązacy tylko to, że znaleźli się przy swojej albo nie swojej "macierzy"., ok. 3000 zabitych i rannych, podziały w rodzinach,, podzielona G. Śl Ziemia, więzienia dla opozycjonistów tej "macierzy". Wojna i okupacja hitlerowska znów dzieli Ślązaków, Volkslista i Ślązacy jako 'mięso armatnie' dla nazistów i Polaków,tysiące Ślązaków ginie na froncie zachodnim i wschodnim i w obozach.
   R. 1945 zwycięzcy znów podzielili G.Śl.Co z tego mieli Ślązacy? Mordy, Tragedia Górnośląska na niespotykana skalę : Obozy, wywózki do ZSRR, wypędzenia, wysiedlenia, rozkradanie G.Śl. i weryfikacja narodowościowa, czyli czystka etniczna w imię "zawsze polskiego Ślaska", dyskryminacja w czasach PRL-u tych Ślązaków, którzy nie przyjęli polskiego dyktatu i polskiej nietolerancji. R.1989. nadzieja na tolerancje i takie uznanie, by tragedia Ślązaków się nie powtórzyła. A co jest?Polska władza dalej fałszuje historie Ślaska, niszczy śląską odrębność, nawet nie pozwolą się Ślązakom zrzeszać w niezależnych organizacjach, nie uznają ślōnskij gŏdki za język regionalny, tepią każdą odrębność od "polskiego kulturkampfu", wraz z Kościołem katolickim usiłuje przekonać Ślązaka, ze "każdy Ślązak to Polak". Polityczny podział G.Śl.jest faktem i nikt nie zamierza go zmieniać.Chcemy życ jak dawniej w wielonarodowościowym i wielokulturowym, i wielojęzykowym regionie w poszanowaniu wszelkich odrębności . Ale mamy prawo do naszej odrębnej historii, tożsamości, kultury, języka i śląskiej narodowości i domagają się tego w legalny i demokratyczny sposób. Chcemy autonomii gospodarczej i samorządowe i być neutralni politycznie w tym regionie Europy, chcemy być lojalnymi obywatelami państwa i takimi w większości Ślązacy są. Ale nie chcemy być narzędziem, wyzyskiwanym kolonialnym narodem w rezerwacie "Górny Śląsk", ani nigdy w przyszłości "mięsem armatnim' tego czy innego państwa, nie chcemy nigdy strzelać do naszych braci, ginąć w obozach, być wysiedlani w imię żadnej opcji politycznej i narodowościowej. C O T O Z A "M A C I E R Z' , która nie respektowała i nie respektuje takich podstawowych praw swoich obywateli? Składając swój podpis na petycji do Sejmu RP o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczna i uznanie języka regionalnego składasz podpis pod takim oczekiwaniem traktowania Ślązaków. Tylko ci kandydaci na posłów do parlamentu UE, którzy domagać się będą respektowania i uznania przez Polskę tych śląskich postulatów na forum UE są godni naszego poparcia. P. Olbracht sam się tym wywiadem w oczach Ślązaków zdyskwalifikował, inni migolōm, posłuszni swoim partiom, bo kasa jest dla nich najważniejsza.Więcej takich wywiadów z kandydatami ze G.Śl, a poznamy "kto jest kto". Tylko takie postrzeganie Ślązaków i realizacja i praw ma szansę zakończyć trwającą wieki Golgotę Śląskiego Narodu zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mieszko zjednoczył bratnie lechickie plemiona bliskie Polanom. Śląsk jednocześnie z

   prawda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 3

   krajem Wiślan i Krakowem(990 r). Nie ma w Europie państwa ,które za jednego władcy ogarnęło wszystkie plemiona tworzące trwale jeden naród . W Niemczech,Francji,Anglii był to długi proces...rozwiń całość

   krajem Wiślan i Krakowem(990 r). Nie ma w Europie państwa ,które za jednego władcy ogarnęło wszystkie plemiona tworzące trwale jeden naród . W Niemczech,Francji,Anglii był to długi proces historyczny pełen wojen ,konfliktów , buntów ,przemocy,krwawych rywalizacji plemienno dynastycznych, nim powstało w miarę jednolite państwo . Nie fantazjuj ;wiedza która do nas dotarła stwierdza suche fakty -nie było wśród plemion lechickich własnych dynastii książęcej oprócz Piastów. W przeciwieństwie do Niemiec gdzie potżne związeki plemienne miały własne dynastie książęce(Herzog ,w przeciwieństwie do tytułu feudalnego Princeps,lub Dux ) zaciekle rywalizujące z sobą,różniące się językowo, momentem pojawiania się na arenie historii i wynikających z tego różnic. Niektóre utworzyły własne niezależne od Rzeszy państwa (Szwajcaria,Holandia)zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odp. do 'prawda"

   feszter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   P. Usprawiedliwia najazdy Polan na Śląsk, "bo nie ma takiego kraju w itd" i faktycznie, ale to nie zmienia faktu że tylko jakiś nacjonalistyczny fanatyk opiera swoja wiedzę na polityce...rozwiń całość

   P. Usprawiedliwia najazdy Polan na Śląsk, "bo nie ma takiego kraju w itd" i faktycznie, ale to nie zmienia faktu że tylko jakiś nacjonalistyczny fanatyk opiera swoja wiedzę na polityce historycznej a nie na faktach.. Śląsk ze swoimi plemionami, które p. nazywa"lechickimi" już w u progu VII w. należały do Państwa Samona a na początku IX w. do Wielkomorawskiej Rzeszy, najpotężniejszego wówczas państwa słowiańskiego, do którego należały dzisiejsze, Słowacja, Czechy, Łużyce, Ślaska Kraj Wiślan, Morawa i Węgry a przez to Ślask był częścią silnego państwa chrześcijańskiego państwa (Cyryl i Metody), władca Svatopuk o Polanach, Polsce czy Lechitach w Europie nikt nie słyszał, a pogańskie bajkowe "piasty kołodzieje" a potem pogańscy Polanie na ternie dzisiejszej Wielkopolski próbowali sklecić jakieś państwo.pol Kwestionuje p. też przynależność Ślaska do Czech i czeskich Przemyślidów i potem prawie 150 lat wojen czesko- polskich o Śląsk?Ślaska linia Piastów zaczyna się od Władysława II Wygnańca i jego żony Agnes von Babenberg a potem już ich potomkowie od synów Boleslaus der Langen-olesław Wysoki i Mesko der Stockerbein-Mieszko Plątonogi począwszy śląscy Piastowie woleli należeć i do Korony Czeskiej. Dzisiejsza polska propaganda historyczna przypomina jak Rosja i Putin usprawiedliwia zajęcie Krymu, wschodniej Ukrainy i zniewolenia innych narodów.Szkoda czasu na dyskusje ale sami odp. sobie na pytanie dlaczego akurat Ślazacy i Kaszubi z tych niby "lechickich plemion" nie czuja się "Polakami? zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ?

   "władcy Polski wojnami i siłą podporządkowywali sobie Śląsk i różnymi metoda,i chcieli 'przekabacić" (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   ...

   No. Nawet nakaz nauczania STAROPOLSKIEGO NARZUCILI...

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pustułka plecie ko(s)miczne bzdury w tych swoich pytaniach

   GLIWICZANIN (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 19

   Porównanie do Katalonii jakby "bardzo popularne na Śląsku" - szkoda, że Pustułka nie dodała, iż jest ono popularne głównie wśród marginesu politycznego ns Śląsku - czyli wśród środowisk...rozwiń całość

   Porównanie do Katalonii jakby "bardzo popularne na Śląsku" - szkoda, że Pustułka nie dodała, iż jest ono popularne głównie wśród marginesu politycznego ns Śląsku - czyli wśród środowisk ślązakowskich, hehezwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ta

   erwin (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Gliwiczanin to ty jesteś marginesem. Nie tylko politycznym ale i w dodatku społecznym.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   @. sandman gliwiczanin motto szkodnik kropki

   aus (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 3

   Nienawiść można leczyć ,ale gdy delikwent jest oporny to może być symptomem iż taki osobnik może być potencjalnym wrogiem społeczeństwa . Gliwiczanin i twoja sitwa, jesteś wrogiem tego społeczeństwa ?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   społeczeństwa niy--ale folksdojczów

   i (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   całej V kolumny , tak--a to nie społeczeństwo.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jak tam dlugo siedzi ? Ile przez ten caly czas zarobil ?

   Damian F. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 15 / 3

   "odśrodkowe ruchy osłabiają Polskę" NC

   Ostatnie slowa symptomatyczne, wymowne, decydujace: "co do przyszłości naszego regionu".
   Województwo pseudo-Slaskie nie jest naszym regionem (w ogóle nie...rozwiń całość

   "odśrodkowe ruchy osłabiają Polskę" NC

   Ostatnie slowa symptomatyczne, wymowne, decydujace: "co do przyszłości naszego regionu".
   Województwo pseudo-Slaskie nie jest naszym regionem (w ogóle nie ejst regionem).
   Naszym Regionem jest Górny Slask, Upper Silesia, Horne Slezsko, Haute Silesie, Oberschlesien, Alta Silesia !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Manipulacja+dezinformacja.

   Doro (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8 / 2

   Dzisiaj naprawdę nie jest czas na otwieranie kolejnego trudnego tematu
   A KIEDY ?

   i robi się to tylko dla celów polityczno-wyborczych, wywołując niepotrzebne emocje.
   NIEPRAWDA, OD POCZASTKU,...rozwiń całość

   Dzisiaj naprawdę nie jest czas na otwieranie kolejnego trudnego tematu
   A KIEDY ?

   i robi się to tylko dla celów polityczno-wyborczych, wywołując niepotrzebne emocje.
   NIEPRAWDA, OD POCZASTKU, CZYLI 2 DEKADY !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Mam lepszy tytul: "Byle tylko doplynac do brzegu = do wyborów." :-)

   Hejczik (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   "to mówią o zaakceptowaniu nie tylko scenariusza rozpadu państw, ale też zmiany granic."
   O przyklady poprosze. Z góry pieknie dziekuje, POpulisto.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama