Janson: Karol Wojtyła całą duszą był artystą

  Janson: Karol Wojtyła całą duszą był artystą

  Robert Janson

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Robert Janson
  1/2
  przejdź do galerii

  Robert Janson ©ARC

  Za teksty do tych piosenek posłużyły wiersze Karola Wojtyły. Robert Janson nagrał wyjątkową płytę pt. Miłość mi wszystko wyjaśniła. Z Robertem Jansonem rozmawia Ola Szatan
  "Miłość mi wszystko wyjaśniła" - to pana najnowsza płyta, zrealizowana z myślą, by uczcić kanonizację Jana Pawła II. Wyjątkowa pozycja w pana bogatej dyskografii?
  Myślę, że na przestrzeni ostatnich ponad dwudziestu lat mojej pracy jako kompozytora jest to jedno z najważniejszych przedsięwzięć. I jedno z cenniejszych doświadczeń życiowych. Bo jednak autorem tych wierszy jest sam Karol Wojtyła.


  Ta płyta jest też pana podziękowaniem za drugie życie? Po wypadku, któremu pan uległ kilka lat temu?
  Nie odbieram tego w ten sposób. Moim podziękowaniem za życie i za wiele innych przywilejów, jakie otrzymałem po 2006 roku, jest ukłon przede wszystkim w stronę lekarzy, którzy mnie ratowali po wypadku. Choć tej metafizyki było sporo. Nie chciałbym się zagłębiać w szczegóły, ale Jan Paweł II towarzyszył mnie i mojej rodzinie w tym trudnym czasie po wypadku. Ta płyta nie jest jednak pierwszym muzycznym kontaktem z osobą świętego papieża.

  Kiedy nastąpił ten pierwszy raz?
  W 2007 roku otrzymałem propozycję napisania muzyki do filmu "Świadectwo", którego premiera odbyła się w Watykanie w auli Pawła VI. Teraz wziąłem się za pracę nad bardzo osobistym projektem, czyli poezją Karola Wojtyły z czasów, kiedy jeszcze nie był papieżem, a był poetą i artystą. Jego poezja ujęła mnie ogromnie. Jej ponadczasowe wartości życia. To bardzo refleksyjna, a zarazem pełna miłości poezja, z której sporo można dowiedzieć się też o samym jej autorze.

  Podobno, gdy grupa lekarzy z wrocławskiego szpitala walczyła o pana zdrowie, odwiedził pana przyjaciel, który przywiózł ze sobą książkę. Był to tomik poezji Karola Wojtyły.
  To był przyjaciel domu. Otrzymałem taką książkę z wyrazami wszelkiej pomyślności i powrotu do zdrowia. Przywieziono mi ją na urodziny, które niestety przyszło mi spędzić wtedy na OIOM-ie. W natłoku spraw, bólu i tych wszystkich konsekwencji, które miały miejsce po wypadku, ta książka została odłożona na półkę, gdzieś w domu. Ja nie miałem świadomości, że ją otrzymałem, bo byłem w stanie śpiączki. Zobaczyłem ją dopiero w ubiegłym roku, jesienią. Podczas sprzątania, moja małżonka Beatka odnalazła książkę i pokazała mi ją. Muszę przyznać, że niesamowite wrażenie na mnie zrobiła.
  1 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   artystą byl na Studia a nie w zyciu

   wielbiciel (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   KAROL WOJTYŁA byl ksiedzem biskupem Kardynalem i w koncu Papiezem
   JAN PAWEL II. WIELKIM.Ktory z Reganem położył ZSRR bez wystrzalu na Łopaty.

   Zdjęcie autora komentarza
   Cudownie nawrócony...?

   Pompejan Gracjan

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Pewnego pięknego dnia w radyjku co_Maryja w pogranie „Glos z Krakowa” prowadzonym przez nawiedzonego z bożej laski profesora Janusza Kaweckiego, występujący w roli interlokutora ksiądz Dariusz Oko...rozwiń całość

   Pewnego pięknego dnia w radyjku co_Maryja w pogranie „Glos z Krakowa” prowadzonym przez nawiedzonego z bożej laski profesora Janusza Kaweckiego, występujący w roli interlokutora ksiądz Dariusz Oko palnął był, że: … od Kościoła powinniśmy uczyć się szacunku dla człowieka.
   Czyżby seminarzystów nie uczono historii? Wielebny szaman nie wie, że Kościół nawracał ogniem i mieczem, że urządzał krucjaty, że mordował innowierców w ramach konkwisty, że popierał niewolnictwo i inne formy wyzysku. Że z szacunku dla gawiedzi zakazał zagrożonym AIDS używania prezerwatyw? Że z szacunku dla gawiedzi rozpędził "teologie wyzwolenia"?
   O sakralna obłudo! O eklezjalna hipokryzjo!
   „Najniżej upadło społeczeństwo, które w milczeniu wysłuchuje, jak jawni kościelni dranie prawią mu kazania o moralności” (Marie von Ebner-Eschenbach)
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   papiez

   nociastek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   No, on byl wszechstronny, tak jak Putin.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama