Chęciński: Miliony na Stadion Śląski

  Chęciński: Miliony na Stadion Śląski

  Arkadiusz Chęciński

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Na nowym Stadionie Śląskim obejrzymy zmagania lekkoatletyczne. Czy jednak znów będziemy kibicować piłkarskiej reprezentacji?
  1/3
  przejdź do galerii

  Na nowym Stadionie Śląskim obejrzymy zmagania lekkoatletyczne. Czy jednak znów będziemy kibicować piłkarskiej reprezentacji? ©marzena bugała-azarko

  Zarząd Województwa Śląskiego przygotowuje się do procesu z wykonawcą prac na stadionie. To będzie najbezpieczniejszy obiekt na świecie. Pod warunkiem, że wreszcie zostanie zbudowany. Rozmowa z członkiem Zarządu Województwa Śląskiego, Arkadiuszem Chęcińskim. Rozmawia Agata Pustułka
  Kiedy zostanie ogłoszony nowy przetarg na budowę zadaszenia Stadionu Śląskiego po tym, jak Krajowa Izba Odwoławcza nakazała unieważnienie przetargu?
  Czekamy na pisemne uzasadnienie decyzji Izby, a jednocześnie przygotowujemy nowy przetarg. Ogłosimy go niezwłocznie, jak tylko dostaniemy te dokumenty z KIO.

  Czy uwzględnicie uwagi Krajowej Izby Odwoławczej?
  Choć może się to wydać dziwne, ale mimo iż znają je przedstawiciele wielu mediów, my oficjalnie jeszcze ich nie znamy.
  Z naszych informacji wynika, że KIO przychyliła się do opinii byłego wykonawcy, czyli firmy Mostostal Zabrze, która podważyła proponowane przez nas przyjęcie odpowiedzialności za całość konstrukcji przez wykonawcę. Nie zgadzam się z tą opinią. Dbamy o interes województwa i - przede wszystkim - o bezpieczeństwo mieszkańców, którzy będą przychodzić na stadion.

  To może być reakcja firmy na to, że zeszła z budowy?
  Prace zostały wstrzymane po awarii "krokodyli", czyli uchwytów łączących liny promieniowe dachu z jego wewnętrznym pierścieniem. Z ekspertyz zleconych przez Urząd Marszałkowski wynikało, że mogło dojść między innymi do błędów w wykonaniu uchwytów podtrzymujących konstrukcję linową dachu. Prace zostały wstrzymane, w końcu Mostostal zszedł z budowy.
  Niedawno otrzymaliśmy raport Najwyższej Izby Kontroli dotyczący modernizacji stadionu, który wskazuje na to, że wcześniej nie wszyscy należycie prowadzili inwestycję. Obecnie zarzuca się nam, że dbamy o tę sprawę nawet za bardzo...

  Do obowiązków wykonawcy należeć będzie: badanie lin, które pozostały na budowie, określenie ich przydatności do ponownego wykorzystania, montaż konstrukcji zadaszenia widowni. Czy nie uważa pan, po pierwsze, że liny trzeba zamontować nowe, a po drugie, czy nie chcecie za dużo za tak małą cenę?
  Co do lin, powinny być eksploatowane przez minimum pięćdziesiąt lat. Zgodnie z posiadanymi ekspertyzami Instytutu Techniki Budowlanej, Głównego Instytutu Górnictwa, nie istnieje konieczność wymiany wszystkich lin na nowe. Zostało to również potwierdzone w rozmowach z ich producentem. A cena została określona na podstawie kosztorysów inwestorskich wykonanych przez Biuro Projektów, które posiada ponad 40-letnie doświadczenie w konstrukcjach linowych.

  Jak wygląda kwestia rozliczeń z Mostostalem?
  Województwo śląskie przygotowuje się do procesu w sprawie roszczeń. Pozew zostanie złożony z początkiem lipca 2014 r. Obecnie szacowane są roszczenia wobec konsorcjum, gdyż jedynie ten podmiot wchodzi w rachubę jako adresat roszczeń. Sprawa jest bardzo skomplikowana, dlatego poprosiliśmy sąd o wydłużenie terminu przygotowania. To tysiące stron dokumentów. Podstawowa kwota naszego roszczenia wynosi 90 milionów złotych. Może jednak skoczyć w górę.

  Kto dokończy budowę tego stadionu? Może teraz każdy się będzie bał odpowiedzialności?
  Oczywiście tę kwestię rozstrzygnie bezstronny przetarg. Patrząc na projekt i wszystkie ekspertyzy, mogę stwierdzić, że budujemy najbezpieczniejszy stadion na świecie. Musimy więc wymagać od wykonawcy odpowiednich gwarancji. Sądzę, że gdy zostaną dopełnione wszelkie procedury, nowego wykonawcę wyłonimy w ciągu dwóch, trzech miesięcy. To jest to ewentualne opóźnienie w budowie. Ale nigdzie się nie spieszymy. Euro 2012 już dawno za nami.

  A Euro 2020 i tak na Śląskim nie będzie, bo polskie władze piłkarskie same zrezygnowały ze starań. To bardzo "podcina skrzydła"...
  Prezes PZPN Zbigniew Boniek obiecał, że uwzględni Stadion Śląski w terminarzu rozgrywek reprezentacji. Kończymy negocjacje dotyczące współpracy z Polskim Związkiem Lekkiej Atletyki. Poza tym co dwa tygodnie na stadionie swoje mecze będzie rozgrywał Ruch Chorzów. To niezwykle istotne. Cała Polska zobaczy nasz obiekt między innymi w czasie relacji telewizyjnych i mam nadzieję, że za tym pójdą inne propozycje wykorzystania naszego stadionu.

  Na przykład?
  Naszym atutem jest m.in. brama wjazdowa i powierzchnia płyty stadionu, na którą może wjechać ciężki sprzęt. To u nas mogą być organizowane największe koncerty. Poza tym właśnie na Śląskim będzie zorganizowane centrum przygotowań dla lekkoatletów. Stadion Śląski to jednocześnie stadion piłkarski i lekkoatletyczny.

  Jest jeszcze jedna kwestia, która wywoływała wielkie emocje, chodzi o kolor krzesełek na Śląskim. Ostatecznie jakiej należy się spodziewać kolorystyki? Bo wiadomo - RAŚ, który optował za śląskimi barwami, wyszedł z koalicji.
  Zgodnie z wcześniejszymi uzgodnieniami, będzie obowiązywała śląska kolorystyka. Przy okazji muszę powiedzieć, że dla mnie, w obliczu innych spraw, ta kwestia nie jest nawet drugorzędna.

  Ile będzie kosztowało utrzymanie stadionu?
  Myślę, że kilka milionów rocznie. Początki z pewnością nie będą łatwe, ale liczę, że wkrótce nasz obiekt pokona konkurencję. Jeśli pyta pani o to, czy będzie zarabiał na siebie, to tylko w Doniecku od właścicieli stadionu usłyszałem, że ich obiekt zarabia na siebie. Ale nie wiem, czy wierzyć w te rewelacje.
  Rozmawiała:
  Agata Pustułka  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ]

  Czytaj także

   Komentarze (6)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ino Gieksa

   Wyrwiszmat (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Tam ino Gieksa niech gro, wejda do ekstraklasy to i liga miszczow tam bydom grac

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Stadion Slaski?

   jeszcze maly Slonzok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   to sie bydzie budowac az do u....j smierci!!! jak dalej bydom takie "ASY" co sie znaja na przebudowie,
   no to ino trza pedziec "dobranoc" Slonzokom. Tyc za te pieniadze to juz by stoly dwa fajne...rozwiń całość

   to sie bydzie budowac az do u....j smierci!!! jak dalej bydom takie "ASY" co sie znaja na przebudowie,
   no to ino trza pedziec "dobranoc" Slonzokom. Tyc za te pieniadze to juz by stoly dwa fajne nowe stadiony kryte na 40-45 tys. widowni, bo co wiecej ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   kOLEJNY MIGLANC Z SYFNOWCa z gotową receptą na sukces

   pies z czerwonym podniebieniem (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Pomożecie towarzysze ?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kibie nie chcą Śląskiego

   Arek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 6

   Smagorowicz same se będzie chodził na ten stadion bo kibice nie chcą by Ruch grał na tym kolosie ,,marzyciel z Prezesa myśli że Ruch to Barcelona,najpierw nie budżet dopnie,by myśleć o zapełnieniu...rozwiń całość

   Smagorowicz same se będzie chodził na ten stadion bo kibice nie chcą by Ruch grał na tym kolosie ,,marzyciel z Prezesa myśli że Ruch to Barcelona,najpierw nie budżet dopnie,by myśleć o zapełnieniu takiego stadionu to trzeba mieć budżet 3 razy większy niż Legia !!!.Do tego nie wiadomo kiedy go skończą w 2020 ?!!!
   Miejsce Ruchu jest na Cichej !!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   W dzienniku zachodnim z Sosnowca pisza o zarzadzajacym stad. Ślonskim z sosnowca

   Achim (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 14 / 3

   Pan checinski -sosnowiczanin a więc Małopolanin!!! zarzadza stadionem Ślaskim...Ślonzoki ocudźćie się trza wygonić zagłębie i czestochowe z województwa...Katowic-Opole to jedyno droga!!!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   PO niekompetencji

   Obser (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   Żenada kolejny aparatczyk partyjny bedzie kombinował , jak ludziom mydlić oczy zbierając niemałą wypłatę co miesiąc , ten na dodatek z Sosnowca i jeszcze marzy mu się fotel prezydenta Sosnowca ,...rozwiń całość

   Żenada kolejny aparatczyk partyjny bedzie kombinował , jak ludziom mydlić oczy zbierając niemałą wypłatę co miesiąc , ten na dodatek z Sosnowca i jeszcze marzy mu się fotel prezydenta Sosnowca , póki się tej niekompetentni hołoty nie wypie....li to Śląsk bedzie okradany !zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama