Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

MATURA 2014: Jaki kierunek studiów wybrać? [PORADNIK MATURZYSTY]

Centrum Prasowe SWPS
Polskapresse
Jaki kierunek studiów wybrać? Im bliżej wyboru uczelni, tym częściej pojawia się w głowie to pytanie. Rynek edukacyjny daje różne możliwości kształcenia, a wiele uczelni oferuje podobne specjalizacje. Mnogość propozycji utrudnia podjęcie decyzji. Jak pomóc sobie w dokonaniu dobrego wyboru pisze dr Ewa Wojtowicz, psycholog i doradca zawodowy.

ZOBACZ KONIECZNIE SPECJALNY SERWIS DLA MATURZYSTÓW 2014:
MATURA 2014 TUTAJ PYTANIA + ODPOWIEDZI + PRZECIEKI

Przy wyborze uczelni nie kieruj się aktualną modą, sugestiami rodziców czy kolegów. Oczywiście, weź pod uwagę, to co mówią najbliżsi – niech będą dla ciebie kolejnym, ale nie podstawowym źródłem informacji i danych na temat szkolnictwa wyższego. Przede wszystkim jednak, samodzielnie zdobądź wiedzę na temat kierunków i uczelni, które wydają ci się atrakcyjne. A podstawowym kryterium wyboru szkoły wyższej niech będą twoje zainteresowania i preferencje. Dzięki temu studia będą dla ciebie przyjemnością, a przyszła praca przyniesie satysfakcję.

Zastanów się, jakie masz umiejętności i zainteresowania. Skorzystaj z przytoczonych pytań, aby lepiej określić swój potencjał. Czego uczysz się szybciej niż inni? Co robisz dobrze, lepiej niż inni? Którą z codziennych aktywności mógłbyś zajmować się częściej? Jakie masz hobby? Które z przedmiotów szkolnych najbardziej ci odpowiadają, a które są Twoją „piętą achillesową”? Czy lepiej radzisz sobie pracując z danymi lub liczbami, czy raczej wolisz przebywać z ludźmi i z nimi rozmawiać?

Bierzesz pod uwagę politologię, iberystykę, administrację publiczną lub inżynierię biomedyczną? Czy jesteś pewien, co kryje się pod tymi nazwami? Kim jest logistyk? Czym zajmuje się zawodowo kulturoznawca? Gdzie pracuje metalurg? Do jakiej pracy przygotowuje europeistyka? Jakie warunki pracy ma geodeta? Sprawdź specjalizacje na interesujących cię kierunkach i możliwości zatrudnienia po ukończeniu studiów. Wszystkie te informacje znajdziesz w Internecie.

Wiele kierunków można studiować na różnych uczelniach. Na przykład grafikę na uczelniach artystycznych i technicznych, a ochronę środowiska czy informatykę na uniwersytetach lub politechnikach. Rodzaj uczelni wpływa na program studiów i propozycję zajęć (np. z zakresu przedmiotów ścisłych). Przed wyborem, sprawdź dokładnie, który kierunek jest bliższym twoim aspiracjom, umiejętnościom i predyspozycjom.

Internet, dni otwarte na uczelniach, informatory to podstawowe źródła informacji o uczelniach, korzystaj z nich! Na stronach szkół znajdziesz programy studiów i opisy sylwetek absolwentów. Warto zapoznać się również z akcjami społecznymi jak np. „Humaniści kontratakują”, które w szerszy sposób prezentują wady i zalety różnych kierunków studiów. To wskazówka dla ciebie, gdzie po skończeniu danych studiów możesz pracować oraz co kryje się pod ich nazwą. Fora internetowe i serwisy społecznościowe to kolejne źródło danych o uczelni. Znajdź studentów lub grupy związane z uczelnią, o której myślisz – przeczytaj dostępne informacje, zapytaj o wszystko, co cię interesuje. Dni otwarte to okazja do przyjrzenia się wybranej szkole, porozmawiania z pracownikami, uzyskania szczegółowych informacji. Wiele uczelni przygotowuje też w tym dniu interesujące wykłady, spotkania i imprezy tematyczne.
MATURA 2014: Rodzicu - jak zdać maturę z dzieckiem [PORADNIK MATURZYSTY]
MATURA 2014: Jak walczyć z maturalnym stresem [PORADNIK MATURZYSTY]
MATURA 2014: Dobre notatki to zdany egzamin [PORADNIK MATURZYSTY]
MATURA 2014: Autoprezentacja przed egzaminem ustnym [PORADNIK MATURZYSTY]
MATURA 2014: Co jeszcze przed maturą? Podrasuj sobie mózg [PORADNIK MATURZYSTY]

MATURA - 2014: ZOBACZ TAKŻE:
* Matura 2014 z j. angielskiego [ARKUSZE, PRZECIEKI, TESTY, PYTANIA] Przykładowe testy z angielskiego
* Matura 2014 z matematyki [ARKUSZE, PRZECIEKI, TESTY, PYTANIA] Przykładowe pytania z matematyki

* Matura 2014 z polskiego [ARKUSZE, PRZECIEKI, TESTY, PYTANIA] Przykładowe pytania z polskiego
Czy uczelnia, którą wybrałeś jest dobra? Z Internetu możesz wiele dowiedzieć się o kondycji szkół o których myślisz. Rankingi i artykuły mogą okazać się cennym zbiorem informacji na temat interesujących cię uczelni. Na portalach społecznościowych poszukaj wypowiedzi byłych lub aktualnych studentów – oni wiedzą najlepiej, jak uczelnia funkcjonuje. Natomiast archiwa wiadomości i newsy posłużą ci do sprawdzenia, czy uczelnia nie miała lub nie ma kłopotów – gdyby tak było, na pewno znajdziesz o tym informacje w sieci. Jeśli chcesz wiedzieć, czy dana szkoła jest wiarygodna sprawdź na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, czy uczelnia jest wpisana do wykazów uczelni publicznych i prywatnych w kraju.
Wybór uczelni i specjalizacji to ważny krok w życiu. To, jak będziesz wspominał czasy studenckie nie zależy jednak tylko od profilu kształcenia, który obierzesz. Zaangażuj się w życie uczelni – bierz udział w różnorodnych wydarzeniach, korzystaj z propozycji dokształcania i spędzania wolnego czasu, które oferuje szkoła. Nawiązuj znajomości i dbaj o praktyczne aspekty kształcenia np. przez odbywanie praktyk lub stażów. To wszystko zaprocentuje lepszym przygotowaniem do wejścia na rynek pracy oraz niezapomnianymi przyjaźniami i doświadczeniami z okresu studiów.

***

dr Ewa Wojtowicz, psycholog, doradca zawodowy, coach ICC (life/career/work-life balance coaching). Ma wieloletnie doświadczenie dydaktyczne i trenerskie. Tematyka zajęć i prowadzonych przez nią szkoleń obejmuje praktyczną psychologię społeczną oraz psychologię organizacji i pracy, a także rozwój kompetencji osobistych i specjalistycznych. Prowadzi coaching oraz poradnictwo grupowe i indywidualne skierowane do różnych grup odbiorców (m.in. bezrobotni, młodzież, absolwenci, specjaliści i kadra menadżerska). Konsultant z wieloletnim doświadczeniem współpracujący z wieloma instytucjami.

***

Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej to nowoczesne centrum naukowo-dydaktyczne, które oferuje interdyscyplinarne studia społeczno-humanistyczne w Warszawie, Wrocławiu, Sopocie, Poznaniu
i Katowicach. Od 17 lat uczelnia jest jednym z najważniejszych ośrodków studiów psychologicznych w kraju. Obecnie kształci około 14,4 tys. studentów. Uczelnia posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora w dyscyplinach: psychologia (w Warszawie i Wrocławiu), kulturoznawstwo, socjologia i prawo oraz doktora habilitowanego w dyscyplinach psychologia (w Warszawie i Wrocławiu) i kulturoznawstwo. Tradycją SWPS są cykle otwartych imprez naukowych, popularnonaukowych i kulturalnych. Częstymi gośćmi uczelni są światowej sławy naukowcy, znani artyści i przedstawiciele świata mediów. SWPS jest organizacją społecznie odpowiedzialną, m.in. wspiera rozwój sztuki, realizując cykl wydarzeń Kultura Wysokich Napięć.


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Pogoda na weekend majowy 2014: Będzie ciepło, ale nie upalnie MAJÓWKA 2014
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: MATURA 2014: Jaki kierunek studiów wybrać? [PORADNIK MATURZYSTY] - Dziennik Zachodni