Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą [WSKAZÓWKI]

  Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą [WSKAZÓWKI]

  Damian Łukowiak

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Dokarmianie ptaków

  Dokarmianie ptaków ©BirdSystem

  Oto kilka podstawowych zasad i porad dotyczących pomocy ptactwu. Zapoznaj się z nimi i stosuj. Powiedz swoim znajomym i szczególnie przekaż tę wiedzę najmłodszym. Zbuduj karmik dla ptaków.
  Dokarmianie ptaków

  Dokarmianie ptaków ©BirdSystem

  Przede wszystkim trzeba wiedzieć kiedy pomagać ptakom i je dokarmiać, a kiedy tego unikać. Nie należy dokarmiać ptaków w okresie letnim. Wtedy bowiem zwierzęta mają możliwość zdobycia świeżego pokarmu a dokarmianie uczy ich tylko tego - że o pokarm wcale nie trzeba walczyć.

  Sytuacja jest diametralnie inna podczas zimy, zwłaszcza po spadnięciu śniegu. Wtedy ptakom o wiele trudniej o pokarm, a te słabe lub po prostu stare są narażone na śmierć.

  Dokarmianie nie może być naszym jednorazowym kaprysem. Należy robić to regularnie, ponieważ przyzwyczajamy do niego ptaki. Uzależniamy ptaki od naszej pomocy, tak więc należy im pomagać do pierwszych oznak wiosny.

  Najciekawszą metodą pomocy ptakom jest budowa karmików, w co oczywiście można zaangażować dzieci. Kiedy karmik zbudujemy należy również zastanowić się nad jego położeniem, ono również musi być przemyślane. Potencjalne schronienie dla ptaków powinno być z dala od krzewów - to naraża je na ataki ze strony kotów i innych drapieżników.

  Karmik powinien być również chroniony przed deszczem. Po zbudowaniu karmnika i zadbaniu o pokarm konieczne jest wyczyszczenie go z odchodów oraz resztek jedzenia, aby zapobiec rozprzestrzenieniu się bakterii.

  Karma dla ptaków też nie może być przypadkowa - dokarmianie spleśniałym chlebem albo zepsutymi warzywami powoduje choroby, a nierzadko te śmierć ptaków.
  Nie należy zapomnieć o małym pojemniczku z wodą, bowiem dostęp do niej w zlodowaconym środowisku jest bardzo ograniczony.

  Czym karmić ptaki? Ziarna, daktyle, morele, ligustr, porzeczka, pokrojone rodzynki, zamrożone owoce czarnego bzu, aronia, orzechy. Dobra jest te niesolona słonina lub smalec.

  - Dokarmianie ptaków zimą to przykład aktywnej ochrony przyrody, którą warto praktykować - mówi Paweł Ćwierzyński, przedstawiciel BirdSystem. - W przeciwieństwie do karmienia ptaków latem, teraz naprawdę potrzebuj one dostępu do wody oraz pożywienia, dlatego zachęcamy do pomocy i budowania karmników.

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama