Posłów, wójtów, a nawet prezydenta RP wybierzemy niebawem...

  Posłów, wójtów, a nawet prezydenta RP wybierzemy niebawem korespondencyjnie

  Agata Pustułka

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zmiany zachęcą do wyborów?
  1/2
  przejdź do galerii

  Zmiany zachęcą do wyborów? ©Lucyna Nenow

  Nie tylko osoby niepełnosprawne będą mogły głosować korespondencyjnie. Niedługo wejdą w życie przepisy, które umożliwią to wszystkim wyborcom.
  Dziś korespondencyjnie mogą głosować tylko osoby niepełnosprawne. Przygotowana właśnie nowelizacja Kodeksu Wyborczego umożliwi korespondencyjne głosowanie wszystkim chętnym.

  Dzięki korespondencyjnemu głosowaniu w wyborach będą mogły wziąć udział m.in. osoby, które w dniu wyborów na przykład mają całodobowy dyżur, czyli lekarze, policjanci czy strażacy.

  - Zamiar głosowania korespondencyjnego trzeba będzie zgłosić wójtowi w Polsce, a konsulowi podczas pobytu za granicą. Każdy z chętnych otrzyma pakiet wyborczy do domu i będzie się mógł spokojnie zastanowić nad decyzją - wyjaśnia poseł PO Marek Wójcik, przewodniczący sejmowej komisji spraw wewnętrznych.

  Co ważne przy okazji tej nowelizacji więcej lokali wyborczych zostanie przystosowanych dla osób niepełnosprawnych, a w każdym z nich pojawią się dla osób niewidomych lub niedowidzących specjalne nakładki w alfabecie Braille'a na karty do głosowania. Będzie je można także otrzymać w pakiecie korespondencyjnym.

  Tymczasem jak wynika z raportu "Ułatwienia w głosowaniu - wiedza, opinie i oczekiwania" przygotowanego wspólnie przez Rzecznika Praw Obywatelskich oraz CBOS wynika, że ponad 70 proc. Polaków chciałoby wprowadzenia głosowania przez internet.

  Ankietowani popierają ułatwienia wyborcze w postaci głosowania przez pełnomocnika oraz korespondencyjnie, ale jednocześnie podkreślają, że informacje na temat tych możliwości są za mało rozreklamowane, a wiedza o nich niewielka. Sytuację w tym zakresie poprawiłaby zapewne akcja informacyjna w mediach. Z raportu CBOS wynika bowiem , że tylko co trzeci niepełnosprawny ma świadomość, że może głosować nie wychodząc z domu. Także osoby po 75 roku są niedoinformowane i w dniu w wyborów nie korzystają z możliwości oddania głosu przez wybranego pełnomocnika.
  Przy okazji warto dodać, że wciąż najwięcej Polaków, bo aż 68 proc. i tak najchętniej zagłosowałoby w lokalu wyborczym. Cóż szkoda, że te chęci nie przekładają się na wyższą frekwencję.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama