Autobusy w Żorach jeżdżą już za darmo

  Autobusy w Żorach jeżdżą już za darmo

  Katarzyna Śleziona, KASIA

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Żorach ruszyła bezpłatna komunikacja. Żorzanie w obrębie miasta jeżdżą bez biletów i w komfortowych warunkach. Dziś się okaże, czy autobusy nie są zbyt małe
  Dżesika Ligocka i Magdalena Sawicka cieszą się, że mogą już jeździć za darmo autobusami komunikacji miejskiej w Żorach

  Dżesika Ligocka i Magdalena Sawicka cieszą się, że mogą już jeździć za darmo autobusami komunikacji miejskiej w Żorach ©Katarzyna Śleziona

  "Nie kombinuj - jedź za darmo" - pod takim hasłem ruszyła w Żorach bezpłatna komunikacja miejska. Od 1 maja Żory są jednym z pierwszych miast w Polsce, gdzie obowiązuje bezpłatny transport miejski. I to jaki! Żorzan wozi osiem nowych, klimatyzowanych autobusów marki Iveco. Pierwsi pasażerowie przetestowali darmowy transport już wczesnym rankiem 1 maja. - Podróż autobusami darmowej komunikacji jest komfortowa - ocenia Magdalena Sawicka, którą spotkaliśmy "na PKS-ie", gdy wsiadała do autobusu linii 05.

  Autobusy są dość małe. Pomieszczą wszystkich?


  Jednak niektórzy wytykali pewne niedociągnięcia. - 1 maja autobusy miały poważne opóźnienia - zauważa pan Darek na naszym profilu na Face-booku. Mieszkańcy obawiają się też, czy aby autobusy nie są zbyt małe. Każdy pojazd liczy co najmniej 38 miejsc, w tym 12 siedzących.

  - Istnieje obawa, że w dni nauki szkolnej będą prawdziwe tłumy, zwłaszcza na liniach docierających do Roju i Kleszczowa. Czy busiki pomieszczą wszystkich? - zastanawia się wielu pasażerów. Inni inaczej poprowadziliby trasę autobusów. - Szkoda, że rejon osiedla Sikorskiego w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 15 został odcięty od darmowej komunikacji - mówi nam pasażer.

  Żorzanie sprzedadzą swoje auta


  Generalnie większość jest jednak zadowolona, że podczas wsiadania do autobusu nie trzeba wyciągać portfela. - Wiadomo, wiele rzeczy można by było jeszcze doszlifować, ale najważniejsze, że jedziemy za darmo. Zastanawiam się nawet nad sprzedażą auta. Do pracy pojadę busem, będzie można zaoszczędzić parę groszy - mówi Wioletta Jonderko z Żor.

  Nowe autobusy także w Jastrzębiu


  Od 1 maja pasażerowie z Jastrzębia również doczekali się zmian. Na ulicach tego miasta pojawiło się bowiem 15 nowoczesnych autobusów. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej za każdy z pojazdów zapłaciło 720 tys. złotych. Autobusy wyprodukowane przez firmę Solaris są w stanie przewieźć jednocześnie 95 pasażerów.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jedź za darmo przechodzi na jedź za niedarmo

   Gazda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Witam. ostatnimi dniami weszło w życie iż autobusy będą jeździć za złotówkę. szefostwo tłumaczy się że to jest ubezpieczenie pasażera. od samego początku było wiadome iż to jest niewypał.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Przystanek

   Donata (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Dziękujemy, nareszcie coś dla ludzi. Wiele osób nie miało nawet na bilet.
   Prosimy o przystanki przy marketach

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo