Dominik Abłamowicz o gilotynie: Jestem wdzięczny i Piotrowi...

  Dominik Abłamowicz o gilotynie: Jestem wdzięczny i Piotrowi Spyrze, i Jerzemu Gorzelikowi

  Dominik Abłamowicz

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Dyrektor Muzeum Śląskiego, Dominik Abłamowicz, na tle placówki, którą kieruje

  Dyrektor Muzeum Śląskiego, Dominik Abłamowicz, na tle placówki, którą kieruje ©Arkadiusz Ławrywianiec

  O awanturze o gilotynę i jej miejscu na wystawie o historii Śląska z Dominikiem Abłamowiczem, dyrektorem Muzeum Śląskiego, rozmawia Marcin Zasada.
  Dyrektor Muzeum Śląskiego, Dominik Abłamowicz, na tle placówki, którą kieruje

  Dyrektor Muzeum Śląskiego, Dominik Abłamowicz, na tle placówki, którą kieruje ©Arkadiusz Ławrywianiec

  W czym gilotyna jest lepsza od maszyny parowej i Goethego?
  W niczym nie jest lepsza. Gilotyna używana przez Niemców w czasie II wojny światowej, w Katowicach, jest faktem, podobnie jak wizyta Goethego na Górnym Śląsku, jak też to, że były tu użytkowane maszyny parowe. Wszystkie te fakty będą uwidocznione w ekspozycji poświęconej historii Śląska.

  Czy gilotyna ma być ideowym centrum tej wystawy?

  Nie, gilotyna nie będzie żadnym "ideowym centrum" wystawy poświęconej historii Śląska. Nigdy tego nie planowano. Jest jednym z obiektów. Ideowym centrum każdej wystawy powinna być prawda, a nie koniunkturalne interesy. Gdyby wyciągnąć inny obiekt, też można napisać, że jest to oś wystawy i zrobić z tego aferę.

  Jaka będzie lub powinna być ranga tego eksponatu w tej wystawie?
  Ranga? Wie pan, to dziwne pytanie. Gilotyna jest dzisiaj obiektem historycznym, muzealnym, związanym z tragicznym dla wielu ludzi losem. Winna być przestrogą na przyszłość.

  Leszek Jodliński napisał w "Gazecie Wyborczej" o zastąpieniu pozytywnego obrazu Śląska z przemysłowym postępem przez martyrologię.
  Co to w ogóle znaczy? W historii Śląska były czasy skoku cywilizacyjnego i czasy tragedii. Poza tym, ciągle mówi się o naciskach politycznych na wystawę. Jedyne naciski, z jakimi się spotykam, płyną z obozu pana Leszka Jodlińskiego, pani prof. Ewy Chojeckiej, czy pana dr. Jerzego Gorzelika. Może to poprzednie założenia scenariusza były polityczne i stąd ta awantura? Dziwię się temu wszystkiemu. To przecież pan Jodliński zabiegał w Muzeum w Oświęcimiu o użyczenie gilotyny na wystawę do Muzeum Śląskiego, jeszcze przed rozpisaniem konkursu na wystawę. Posiadam korespondencję w tej sprawie, ba, obejmując stanowisko dyrektora w Katowicach zastałem przesłaną przez Muzeum w Oświęcimiu umowę na użyczenie. Nie rozumiem też stanowiska pani prof. Chojeckiej, która jako ówczesna przewodnicząca Rady Muzealnej MŚK, będąc bardzo zaangażowaną w przygotowanie konkursu i uczestnicząc w jej posiedzeniach, zapewne również wiedziała o gilotynie.

  Powtarza się argument, by nie oceniać wystawy przez pryzmat jednego punktu scenariusza. Jodliński ma rację, gdy przypomina, że tej szansy nie dano wystawie, gdy on był dyrektorem muzeum. Więc kręcimy się w koło?
  Nie, nie kręcimy się w koło. Spółka AdVenture wraz z fachowcami-historykami uszczegóławia scenariusz ekspozycji, przygotowuje różne elementy związane z jej infrastrukturą. Owe szczegóły są dostępne na stronie internetowej Muzeum Śląskiego w Katowicach, były również prezentowane radnym komisji nauki, edukacji i kultury sejmiku, nie wywołując specjalnej dyskusji.

  Jak ta wystawa może się udać, jeśli każdy jej element wywołuje tyle negatywnych emocji?
  Zamiarem zespołu, który przygotowuje wystawę, jest maksymalna obiektywizacja, prawda o historii Śląska. To podkreślam z całą mocą. Naszym zamierzeniem jest, by wystawa była jak najlepsza, jak najciekawsza, pobudzająca do zainteresowania przeszłością naszego regionu, pokazująca jej złożoność, wielokulturowość, zachęcająca do samodzielnego sięgnięcia do książek pisanych przez fachowców. Poza tym, po jej udostępnieniu naszym gościom, z wielką uwagą będziemy się wsłuchiwać w głosy opinii, również po to, by perspektywicznie modyfikować, wzbogacać jej fragmenty.

  Doszliśmy do punktu, w którym wartością tego scenariusza powinna być kompromisowość. A przecież to nie jest koncert życzeń.
  Kompromisowość? O co tu chodzi? Ja sądzę, że o prawdę, obiektywizację ocen. Jestem wdzięczny i panu wojewodzie Piotrowi Spyrze, i panu dr. Gorzelikowi za publicznie głoszone uwagi, opinie, propozycje. Jestem jednak przekonany, że wystawę historyczną (choć w sporej części wielodyscyplinarną) winni przygotowywać historycy, a nie np. historycy sztuki.

  Kiedy gotowy będzie scenariusz, kiedy wystawa?
  Pełny przygotowany scenariusz - na przełomie maja i czerwca. Po dokonaniu oceny całości, przewiduję, zgodnie z zastanym już przeze mnie harmonogramem, ewentualne korekty, następnie ok. 2-3 miesiące na rozstrzygnięcie przetargu wykonawczego. Wykonawca, zgodnie ze wspomnianym harmonogramem, ma 6 miesięcy na realizację. Mam nadzieję, że wystawę udostępnimy zwiedzającym w kwietniu 2015 r.

  Rozmawiał: Marcin Zasada


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (32)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Coraz lepiej, dyrektorze

   Okołomuzealny (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2 / 4

   Trzeba przyznać, że bardzo ładnie powiedziane. Widać, że pan dyrektor dr Abłamowicz ma czas na przemyślenia, jak unikać ewentualnych ciosów z różnych stron. I słusznie.
   Jeszcze kilka miesięcy temu...rozwiń całość

   Trzeba przyznać, że bardzo ładnie powiedziane. Widać, że pan dyrektor dr Abłamowicz ma czas na przemyślenia, jak unikać ewentualnych ciosów z różnych stron. I słusznie.
   Jeszcze kilka miesięcy temu mówił znacznie mniej rozsądnie. Dyrektor wyraźnie się rozkręca, oby z korzyścią dla Muzeum.zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Rozkręca się jak

   Gość (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 2

   Ecik po pierwszej halbie.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Gilotyna über alles !

   pyjter (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   Zachodnia europa juz wiele lat przed epoka nazizmu stosowala gilotyne jako / jakby makabrycznie to nie brzmialo / bardziej humanitarny sposob zadawania smierci ! Na wschodzie czyli takze w Polsce...rozwiń całość

   Zachodnia europa juz wiele lat przed epoka nazizmu stosowala gilotyne jako / jakby makabrycznie to nie brzmialo / bardziej humanitarny sposob zadawania smierci ! Na wschodzie czyli takze w Polsce stracencow sie wieszalo . W Niemczech gilotyny znajdowaly sie w kilkunastu wiezieniach . W latach nazizmu stracilo na nich zycie kilkanoscie tysiecy ludzi. miedzy innymi czlonkowie niemieckiego ruchu oporu jak rodzenstwo Scholl . Na terenach nalezacych dzis do Polski gilotyny znajdowaly sie m.i.m w Gdansku, Poznaniu i Katowicach. W bylej NRD wyroki na gilotynie wykonywano az do konca lat 60 tych !
   Oczywiscie o tym wszystkim zwiedzajacy muzeum sie nie dowie- bedzie przekonany ze to ponure ustrojstwo przywieziono do Katowic specjalnie po to by mordowac tasmowo polskich patriotow !
   Takie tez ma byc przeslanie tego centranego eksponatu w tym dziwnym muzeum ...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Spokojnie, wszystko bedzie wg.planu

   Roman (Orzesze) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   "perspektywicznie modyfikować"

   Celujac w juz teraz uzgodniony cel i nie odbiegajac ani o milimetr od obowiazujacej linii. Jestem wiecej niz przekonany o tym, ze "zaprogramowany" A. wypelni ten...rozwiń całość

   "perspektywicznie modyfikować"

   Celujac w juz teraz uzgodniony cel i nie odbiegajac ani o milimetr od obowiazujacej linii. Jestem wiecej niz przekonany o tym, ze "zaprogramowany" A. wypelni ten plan na 105%. A jak nie, to "stary urzednik" juz dopilnuje.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Niniejszym skladam moje prywatne "wotum nieufnosci".

   Joachim Bitner (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 6 / 1

   "były również prezentowane radnym komisji nauki, edukacji i kultury sejmiku, nie wywołując specjalnej dyskusji." - Kiedy ? W starym czy nowym skladzie ? Pewnie juz w nowym - czyli tYM, którzy Pana...rozwiń całość

   "były również prezentowane radnym komisji nauki, edukacji i kultury sejmiku, nie wywołując specjalnej dyskusji." - Kiedy ? W starym czy nowym skladzie ? Pewnie juz w nowym - czyli tYM, którzy Pana mianowali, nam "woktrowali". To co sie dziwic, ze pelna akceptacja, haha.

   Ale ja i tak przypuszczam, ze wszystko zostalo juz duzo wczesniej, czesciwo w tylnych pokojach, czesciwo daleko od Katowic, obgadane (jak Krym itd. u Ruskich). I Panska wersje (no bo przeciez nie WIZJE) zaakceptowano dlugo przed zmiana skladu g.sl. koalicji.

   Dobre intrygi trzeba dlugo i dobrze przygotowac, pra.
   Polak potrafi, w tej dziedzinie akurat wyjatkowo dobry.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Jasne - nigdy nie bylo zadnych nacisków. D

   hihrotek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

   http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,12154826,Wicewojewoda_obrazony_na_Muzeum_Slaskie__Za_duzo_tu.html
   Bardzo madrze, ze podziekowales akurat Spyrce. :-) Bo przeciez nigdy nie wiadomo, z...rozwiń całość

   http://katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,12154826,Wicewojewoda_obrazony_na_Muzeum_Slaskie__Za_duzo_tu.html
   Bardzo madrze, ze podziekowales akurat Spyrce. :-) Bo przeciez nigdy nie wiadomo, z jakiej partii, z jakiego biurka, jaki ostry olówek ci do pupy moze wrazic. No nie ? Towarzyszu: i jak cie tu nie nazwac 'wyslannikiem', kasprem, oportunista i jeszcze gorzej (zrezygnuje, ale tylko z respektu przed samym soba i Czytelnikami) ?zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zaraz-zaraz, stop, moment: jeszcze tam cos bylo, nie zapomnimy...............

   Ali GatoR (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   Nadal czekamy na wyjasnienie, co Pan robil zaraz na poczatku, juz w nowej funkcji, na Bialorusi ?
   Jaki powód, cel, sens, pozytek ? Kto to sfinansowal ? Gdzie wyniki tej "delegacji".

   Przypominam,...rozwiń całość

   Nadal czekamy na wyjasnienie, co Pan robil zaraz na poczatku, juz w nowej funkcji, na Bialorusi ?
   Jaki powód, cel, sens, pozytek ? Kto to sfinansowal ? Gdzie wyniki tej "delegacji".

   Przypominam, ze byl to dosc dokladnie ten czas, gdzie najechano na p.Gorzelika za jego ostatnia uzasadniona i fachowa delegacje do Berlina (chyba).

   Przypominam tez, ze przez ta Panska podróz do Lukaszenki przegapil Pan wazny termin w Muz.Sl.,
   którego Pan w tym momencie juz byl szefem, a wiec jest to niesamowite, niezrozumiale, niewybaczalne i naprawde karygodne !!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   No-go area. Krety i ubooty.

   AltChorzowjok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10

   Ukradliscie nam Muzeum.
   Ukradliscie UE pieniadze.
   Ukradliscie Donatorom eksponaty.
   Oklamaliscie, klamcom ufac sie nie da.
   Tego tak szybko nie odegniecie.
   Nawet takimi korrektami.
   Sterowane...rozwiń całość

   Ukradliscie nam Muzeum.
   Ukradliscie UE pieniadze.
   Ukradliscie Donatorom eksponaty.
   Oklamaliscie, klamcom ufac sie nie da.
   Tego tak szybko nie odegniecie.
   Nawet takimi korrektami.
   Sterowane SWINKI !!!!!!zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Ten mumiowaty facio mnie teraz to naprawde wk.....rzyl.

   Damian F. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   "Poza tym, ciągle mówi się o naciskach politycznych na wystawę. Jedyne naciski"
   Czy ten Edek spal przez ostatnie kilka lat ? Czy smieje nam sie - i pluje ! - w oczy ??!

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   pytanko:

   Ciekafsky (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 11

   To Ty jestes "prawdziwy" historyk ? A wszyscy mysla, ze archeolog.


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   3 grosze

   Pablo (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   archeolog - anestezjolog

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   (Mini)Sekula 2.0

   50letni ANTY(k) (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 8

   Tak jak Sekula zostal nam wcisniety jako warszawski gubernator slaski kolonii,
   tak i ty jestes tylko marionetka i wykonawca-egzekutorem oraz strózem polskiej "racji stanu" i w ich oczach...rozwiń całość

   Tak jak Sekula zostal nam wcisniety jako warszawski gubernator slaski kolonii,
   tak i ty jestes tylko marionetka i wykonawca-egzekutorem oraz strózem polskiej "racji stanu" i w ich oczach naj"mniejszym zlem".
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama