To już 8 lat ciężkiej, ale też fascynującej pracy

  Artykuł sponsorowany

  Aktualizacja:

  Marek Tokarz, Prezes Zarządku SRK S.A.
  1/3
  przejdź do galerii

  Marek Tokarz, Prezes Zarządku SRK S.A.

  SRK S.A. to jeden z największych operatorów górniczych. Rozmawiamy z aktualnym Prezesem Zarządu, panem Markiem Tokarzem.
  Jak Pan wspomina swoje początki w Spółce?
  To już 8 lat ciężkiej, ale też fascynującej pracy, to ciągłe poszukiwanie pomysłów na rozwiązanie problemów, które Spółka przejęła wraz z majątkiem po zlikwidowanych kopalniach węgla kamiennego. Działaliśmy w różnych realiach społecznych i gospodarczych. Pierwsze lata mojej pracy w Spółce przypadły na lata boomu na rynku nieruchomości i to pozwoliło nam uzyskać znaczne środki finansowe ze sprzedaży nieruchomości i spłacić wszystkie ówczesne zaległe zobowiązania przejęte po zlikwidowanych kopalniach, w tym wobec ZUS i samorządów. Następne lata nie były niestety już takie tłuste, bo przypadły na okres kryzysu gospodarczego a co za tym idzie spadku zarówno cen, jak i zainteresowania nieruchomościami ze strony potencjalnych inwestorów. Ale niewątpliwie były to lata jak najbardziej interesujące, bo wymagały ciągłej, wysokiej kreatywności, aby sprostać wymaganiom zmieniającego się rynku.

  Czy na zamkniętych kopalniach da się zarobić?
  Od początku - perspektywy tej specyficznej branży nie były ogromne. A znam tę branżę długo, przez kilkanaście lat nauczyłem się o niej inaczej myśleć, a przede wszystkim szukać niekonwencjonalnych sposobów na zagospodarowanie majątku po byłych kopalniach oraz gospodarczego wykorzystania tych zasobów. Spektrum działalności SRK S.A. jest dość szerokie. Oczywiście prócz typowo górniczych spraw, takich jak zabezpieczenie czynnych kopalń przed zagrożeniem wodnym, czy też prac związanych ze zmianami systemów pompowania ze stacjonarnych na głębinowe, zajmujemy się likwidacją zbędnej infrastruktury kopalnianej po byłych zakładach górniczych, prowadzimy działania związane z ochroną środowiska (jak rekultywacje gruntu), usuwamy szkody górnicze, zagospodarowujemy i zarządzamy majątkiem byłych kopalń, w tym dużymi, zdegradowanymi i niedoinwestowanymi zasobami mieszkaniowymi, regulujemy zaległe zobowiązania byłych kopalń wobec ZUS, przejęte po dawnej BSRK oraz roszczenia pracownicze.

  W odróżnieniu do innych spółek węglowych Spółka Restrukturyzacji Kopalń nie utrzymuje się z wydobycia węgla, lecz z dotacji budżetowej, która pokrywa koszty większości zadań oraz ze zbytu nieruchomości i ruchomości po byłych zakładach górniczych, które stanowią główne źródło przychodów własnych. Dlatego też sytuacja finansowa Spółki w dużej mierze zależy od koniunktury na rynku nieruchomości, na którym wciąż panuje kryzys. W ostatnim roku pokazały się pewne impulsy ożywienia rynku dzięki budowie dróg, na które Spółka stara się oferować kruszywa zgromadzone na starych hałdach pokopalnianych, co pozwoliło nam wygenerować niewielką nadwyżkę finansową, choć w dalszym ciągu mamy ograniczone możliwości ekonomiczne. Chciałbym podkreślić raz jeszcze, że naszym celem nie jest zarabianie na zamkniętych kopalniach, ale na ich sensownym powtórnym zagospodarowaniu.


  Były też wielkie wyzwania?
  Na pewno takim wyzwaniem było połączenie w I kw. 2009r. spółek SRK S.A. i BSRK Sp. z o.o. Był to proces bardzo trudny, bowiem Spółka BSRK borykała się z ogromnym zadłużeniem i była zagrożona upadłością, co miałoby niewyobrażalne konsekwencje finansowe zarówno dla Skarbu Państw,a jak i lokalnych samorządów, a także konsekwencje społeczne. Wymagało to ze strony Zarządów i pracowników obu łączonych spółek przeprowadzenia gruntownej analizy majątku oraz przygotowania merytorycznego osób, które ten proces realizowały. Co prawda wraz z BSRK otrzymaliśmy duży dodatkowy majątek pogórniczy,, ale też przejęliśmy jej wszystkie zaległe zobowiązania finansowe, w tym w szczególności zaległe podatki wobec gmin i składki ZUS ( ponad 120 mln zł). Działając w ramach gospodarki wolnorynkowej, przeprowadziliśmy więc proces reorganizacyjny, mając na celu optymalizację procesu funkcjonowania firmy i utworzenia jednego podmiotu odpowiedzialnego za restrukturyzację górnictwa w Polsce, zdolnego do realizowania zadań, a przede wszystkim do obsługi i spłaty wszystkich zobowiązań. Dzisiaj mogę też z ogromną satysfakcją powiedzieć, że proces ten został przeprowadzony perfekcyjnie, o czym świadczą rezultaty, tj. zakończenie spłaty dwóch postępowań układowych zawartych wcześniej przez obie spółki, spłata wszystkich zaległych podatków wobec gmin górniczych (ponad 50 mln zł), spłata prawie całości zaległych składek ZUS (do spłaty do końca 2015r. pozostaje ok. 10 mln zł). Warto podkreślić, że SRK, jak i BSRK, powstawały w wyniku konsolidacji różnych struktur organizacyjnych, w wyniku tych połączeń procesy reorganizacyjne stały się naturalną koleją rzeczy, a ich realizacja doprowadziła do inkorporacji spółki BSRK.

  Zespół ludzi, który obecnie tworzy kadrę pracowniczą, kształtował się przez dłuższy czas. Obecnie jesteśmy zwartym zespołem i to chyba największy sukces – bez tego nie działalibyśmy właściwie na tak wielu płaszczyznach i w takim oddaleniu oddziałów, bowiem Spółka prowadzi działalność operacyjną na obszarze aglomeracji śląskiej oraz części województwa małopolskiego i dolnośląskiego. Pragnę również podkreślić, że zdajemy sobie sprawę z wielu własnych niedoskonałości i istnienia obszarów, w których wiele jest jeszcze do zrobienia, a także z ciążących na spółce negatywnych opinii z przeszłości. Po części jest to efekt ciągłego niedoboru środków finansowych, sztywnych wynikających z prawa procedur postępowania, czasami niefrasobliwości moich współpracowników, ale też często nadmiernych i nieracjonalnych oczekiwań ze strony naszych potencjalnych klientów czy przedstawicieli różnych instytucji. Staramy się wsłuchiwać w głosy krytyczne dotyczące różnych obszarów naszej działalności, poprawiać to, co jest możliwe w granicach obowiązującego prawa i interesu gospodarczego Spółki i Skarbu Państwa, a także wdrażać nieformalnie zasady CSR (Społeczna Odpowiedzialność Biznesu).

  Czy jest możliwe CSR w spółce górniczej?
  W każdej działalności niezbędna jest społeczna odpowiedzialność biznesu, a w szczególnie w takiej, której oddziaływanie ma wielki wpływ na lokalne społeczności. A takim jest właśnie górnictwo węglowe, nawet - a może szczególnie - to likwidowane. Jak wspomniałem, nie kierujemy się wyłącznie sformalizowanymi zasadami, traktujemy nasze działania z perspektywy ludzkiej przyzwoitości. Ale oczywiście zawsze uwzględniamy w naszej działalności czynniki społeczne i środowiskowe. Jednym z głównych celów działalności Spółki jest tworzenie nowych miejsc pracy na bazie majątku likwidowanych kopalń. Na tych terenach powstają zakłady pracy, szkoły wyższe, budynki mieszkalne. Społeczną odpowiedzialność doskonale widać na przykładzie zarządzania niedoinwestowanymi zasobami gospodarki mieszkaniowej, staramy się możliwie szybko reagować na potrzeby lokatorów. Oczywiście nie pomijamy również naszych pracowników, stawiając na edukację, podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych, a zdecydowana większość zatrudnionych ma umowy o pracę na czas nieokreślony. Na relację zaufania do pracodawcy też trzeba zapracować. Daje ona poczucie bezpieczeństwa i pracownikom, i ich rodzinom.

  Niezwykle ważne jest również ograniczenie negatywnego wpływu działalności gospodarczej na środowisko, zalecane przez Ministerstwo Gospodarki. Spółka w czasie swej działalności zrekultywowała ponad 500 ha terenów zdegradowanych. Nasza działalność nie jest stricte komercyjna, oczywiście SRK S.A. jako spółka Skarbu Państwa musi się poruszać w pewnych, wyznaczonych granicach, ale stara się jak najlepiej wykorzystać swój potencjał z korzyścią dla całej śląskiej aglomeracji. Stąd też wprowadzenie w 2012 roku nowatorskiego projektu odzysku ciepła wód kopalnianych. Sam odzysk ciepła jest już w naszym kraju dość znanym zjawiskiem, ale jeszcze sześć lat temu świadomość Polaków w tej mierze trzeba było w wielu wypadkach dopiero budować. Jednym z atutów naszej Spółki jest konsekwencja w działaniu, a kwestie właściwej jakości, energooszczędności i redukcji emisji zanieczyszczeń to obszary, nad którymi długo pracowaliśmy. Dzień po dniu musiałem prezentować, przekonywać, uzasadniać, że nasze pomysły są dobre i dadzą spodziewane efekty. Za ten projekt zostaliśmy zresztą wyróżnieni przez GIPH i SEP w kategorii ekologia.

  Jakie są Pana plany na przyszłość SRK S.A.?
  Chciałbym, aby Spółka dalej rozwijała się w kierunku społecznie odpowiedzialnej, innowacyjnej i nowoczesnej firmy. Ten obszar traktujemy niezwykle ambicjonalnie.

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   srk buczenie z wentylatorów

   kowalski (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Spółka SRK jest odpowiedzialna za dręczenie mieszkańców Zabrza (dzielnica os. Młodego Górnika i Biskupice) przekraczającym normy całodobowym hałasem z wentylatorów szybu Mikołaj w Zabrzu przy ulicy...rozwiń całość

   Spółka SRK jest odpowiedzialna za dręczenie mieszkańców Zabrza (dzielnica os. Młodego Górnika i Biskupice) przekraczającym normy całodobowym hałasem z wentylatorów szybu Mikołaj w Zabrzu przy ulicy Drzymały. Więcej informacji w UM Zabrze, wydział ekologii.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama