Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zobacz, gdzie w Polsce mieszka najwięcej Ślązaków [DANE GUS + TABLICE]

Marcin Zasada
Infografika Marek Michalski
GUS opublikował dokładne dane dotyczące przynależności narodowej mieszkańców Polski. Ślązaków poza Śląskiem najwięcej w Warszawie. Więcej niż Wietnamczyków i Chińczyków razem.

Gdzie poza Śląskiem mieszka najwięcej osób narodowości śląskiej? Zaskoczenia nie będzie. W Warszawie. Etnicznych Ślązaków jest tam więcej niż w Sosnowcu, Dąbrowie Górniczej i Częstochowie razem wziętych. Dokładne dane dotyczące przynależności narodowo-etnicznej w Polsce przynosi nowe opracowanie wyników spisu powszechnego z 2011 roku, opublikowane właśnie przez Główny Urząd Statystyczny.

ZOBACZ TAKŻE:
Spis powszechny: Ilu Ślązaków i Niemców na Górnym Śląsku? [SZCZEGÓŁOWE DANE GUS]
Spis Powszechny 2011: Gdzie mieszka najwięcej Ślązaków? Dane o narodowości śląskiej w powiatach

Ślązaków jest więcej w Łodzi niż w Dąbrowie

Nowe tablice GUS-u są syntezą najdokładniejszą i najbardziej szczegółową spośród dotychczas prezentowanych przez statystyków. Na przykład interesujące nas liczby deklaracji narodowości śląskiej (podobnie jak i innych) zostały pokazane w przeliczeniu na wszystkie województwa, miasta i powiaty. W województwie śląskim prawie jedna dziesiąta wszystkich etnicznych Ślązaków żyje w Katowicach - prawie 79 tys. z ogółu 846 tys. 719 osób deklarujących narodowość śląską.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
Narodowość śląska: Jest czy nie ma? GUS policzył Ślązaków [WNIOSKI]
Szczepan Twardoch: Narodowość śląska? Nie spadliśmy wczoraj z Księżyca, jesteśmy tu od zawsze

W Rudzie Śląskiej w taki sposób identyfikuje się ponad co trzeci mieszkaniec (51 tys. deklaracji przy ok. 141 tys. mieszkańców miasta). Warto wspomnieć też o powiecie wodzisławskim (54,3 tys. deklaracji narodowości śląskiej), tarnogórskim (45,1 tys.), mikołowskim (38 tys.) i rybnickim (31,8 tys.). Co z woj. opolskim? W Opolu było tylko niewiele ponad 4,5 tys. deklaracji śląskich, więcej zaś w powiatach opolskim (27 tys.) i strzeleckim (22,3 tys.).

A śląska, że użyjemy takiego określenia, "diaspora"? W Warszawie etnicznych Ślązaków jest dokładnie 3048. Możemy dołożyć do tego podwarszawskie Piaseczno (346 osób). W stolicy liczniejszą mniejszością są tylko Ukraińcy (ponad 3,5 tys.). Mniej od Ślązaków jest w Warszawie Wietnamczyków i Chińczyków razem wziętych (w sumie prawie 2,8 tys.), a także m.in. Żydów (2,2 tys.) i Rosjan (też prawie 2,2 tys.). Po stolicy na drugim miejscu jest Kraków (2089 etnicznych Ślązaków), potem Wrocław (2029 osób) i - dopiero na czwartej pozycji - Sosnowiec (1434 osoby). Więcej niż w sąsiedniej Dąbrowie Górniczej (486 osób) czy Częstochowie (407 osób). Deklaracji narodowości śląskiej naliczono w Łodzi - 490 i Poznaniu - 505. W opracowaniu GUS uwzględnił też Gdańsk (332 osoby) i Szczecin (305).

Narodowość... zagłębiowska?

Patrząc na ogólnopolską mapę śląskich deklaracji narodowościowych, od razu rzucają się w oczy białe plamy we wschodniej Polsce. We wszystkich trzech województwach w tej części kraju: podlaskim, lubelskim i podkarpackim etniczni Ślązacy to zupełna egzotyka lub zjawisko nieistniejące. Wytłumaczenie tego fenomenu jest bardzo proste: Warszawa, Wrocław czy Kraków to główne kierunki migracji zawodowych mieszkańców naszego regionu (widać to choćby w innym niedawnym raporcie GUS o dojazdach do pracy). Takimi nie są ani Białystok, ani Lublin, ani Przemyśl.

Zdaniem Jerzego Ciurloka, rzecznika Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej, deklaracje Ślązaków w różnych częściach Polski dowodzą siły i żywotności regionalnej tożsamości.

- Jej witalności nie zagroził nawet fakt, że w wielu miejscach kraju Ślązakom dorobiono łatki separatystów - uważa Ciurlok. - Takie osoby poza Śląskiem są naszymi ambasadorami. Takimi, którzy często mądrze bronią i promują śląskość.

Nie wiadomo, czy kiedykolwiek jakichkolwiek ambasadorów doczeka się narodowość… zagłębiowska. Jak dowodzi opracowanie GUS, aż 406 osób zadeklarowało ją w Będzinie. I tylko tam.

Najwięcej etnicznych Ślązaków w wieku produkcyjnym

Oprócz podziału przedstawicieli poszczególnych narodowości na województwa, miasta i powiaty, nowe opracowanie Głównego Urzędu Statystycznego pokazuje też wiek poszczególnych przedstawicieli danych mniejszości. Jak jest z etnicznymi Ślązakami?

Wszystkich osób deklarujących narodowość śląską (wyrażoną w pierwszej lub drugiej deklaracji-odpowiedzi) naliczono dokładnie 846 tys. 719. To prawie 4 razy liczniejsza grupa od Kaszubów (232,5 tys.) i prawie 6-krotnie od Niemców (147 tys.).

W spisie pojawiły się też takie mniejszości, jak Kociewiacy (3 tys.), Górale (2,9 tys.), Wielkopolanie (1,5 tys.) i Mazurzy (1,3 tys.).

Ponad 564 tys. z ogółu deklarujących narodowość śląską to osoby w wieku produkcyjnym (18-59/64 lata; kobiety/mężczyźni).

Blisko 329 tys. z nich ma jest w tzw. wieku mobilnym (od 18 do 44 lat). Dla porównania, etnicznych Ślązaków w wieku poprodukcyjnym (60/65 lat i więcej) jest ponad 175,6 tys. Wspomnijmy jeszcze o trzeciej grupie - nieletnich (wiek przedprodukcyjny: 0-17 lat). Deklarujących narodowość śląską było przeszło 106,9 tys. osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Zobacz, gdzie w Polsce mieszka najwięcej Ślązaków [DANE GUS + TABLICE] - Dziennik Zachodni