Rośnie węzeł na DK1 w Częstochowie

  Rośnie węzeł na DK1 w Częstochowie

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Nowy węzeł na DK1 ma być wielopoziomowy i bezkolizyjny. Jego budowa postępuje w bardzo szybkim tempie. Inwestycja, zdaniem MZDiT, może być gotowa już
  1/2
  przejdź do galerii

  Nowy węzeł na DK1 ma być wielopoziomowy i bezkolizyjny. Jego budowa postępuje w bardzo szybkim tempie. Inwestycja, zdaniem MZDiT, może być gotowa już we wrześniu tego roku ©Bartłomiej Romanek

  Nowy, wielopoziomowy węzeł na DK1 rośnie jak na drożdżach. Wczoraj byliśmy na placu budowy i sprawdziliśmy, jak postępują prace.
  Jest duża szansa, że we wrześniu kierowcy z Częstochowy i całego województwa śląskiego przestaną narzekać na utrudnienia przy wjeździe i wyjeździe w kierunku Łodzi.

  Miejski Zarząd Dróg i Transportu deklaruje, że do tego czasu zakończy się budowa dwóch kluczowych inwestycji: wielopoziomowego węzła na skrzyżowaniu DK1 z aleją Jana Pawła II oraz wiaduktu nad trasą w ciągu ulicy Warszawskiej.


  Roboty idą pełną parą  Jeżeli chodzi o budowę nowego węzła na DK1, to mogę powiedzieć, że wykonaliśmy już 80 procent prac. Wszystkie terminy są dotrzymywane, nie mamy żadnych opóźnień związanych z tą inwestycją - zapewnia Mariusz Sikora, dyrektor MZDiT w Częstochowie.

  Wczoraj sami mogliśmy się przekonać, jak postępują prace, odwiedzając największy w regionie plac budowy. Robotnicy uwijają się jak w ukropie, a kolejne elementy tej inwestycji rosną niemal jak na drożdżach. Można już zobaczyć zarys nowej kładki dla pieszych.

  Szybko powstaje również nowy most nad rzeką Wartą, który połączy ulice Srebrną i Drogowców. Gołym okiem widać, że wkrótce gotowy będzie główny wiadukt przebiegający nad trasą DK1.

  Nowy węzeł ma być gotowy już we wrześniu, a w październiku ma zostać oddany do ruchu po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń. Tak wygląda harmonogram prac, ale MZDiT ma również alternatywny, bardziej optymistyczny scenariusz.

  - Jeśli wszystko potoczy się zgodnie z naszymi planami, to nowy węzeł będzie oddany o miesiąc wcześniej, czyli we wrześniu 2014 roku. Byłaby to dobra wiadomość dla kierowców - dodaje dyrektor Mariusz Sikora.

  Wiadukt już we wrześniu?  Obecnie ogromne utrudnienia na częstochowskim odcinku DK1 generuje nie tylko budowa nowego węzła, ale również stawianie nowego wiaduktu na ulicy Warszawskiej nad "jedynką".

  Według przyjętego harmonogramu, ma on być gotowy we wrześniu. Stąd pośpiech MZDiT, który chciałby, żeby obydwie inwestycje zostały dopuszczone mniej więcej w tym samym czasie. Dzięki temu kierowcy mogliby zapomnieć o utrudnieniach na częstochowskim odcinku DK1.

  Drogowcy przygotowują się również do planowanego remontu ulic Warszawskiej i Rędzińskiej, na który miasto otrzymało środki zewnętrzne.

  W maju MZDiT powinien otrzymać wszystkie pozwolenia na budowę. Prace rozpoczną się prawdopodobnie jeszcze w tym roku, a termin ich zakończenia to pierwsza połowa 2015 roku. W projekcie uwzględniono budowę kilku nowych rond, m.in. pierwszego w mieście ronda turbinowego, które powstanie na skrzyżowaniu Warszawskiej i Rząsawskiej.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama