Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Co moje i twoje, a co jest nasze [PRAWNIK PODPOWIADA]

Sławomir Zaremba
Czyje jest mieszkanie kupione przed ślubem w części z osobistego majątku żony lub męża, a w części z udzielonego przez bank kredytu

Zgodnie z generalną zasadą, z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami wspólność majątkowa - z mocy samego prawa. To oznacza, że żadne dodatkowe działania ze strony małżonków nie są konieczne do powstania ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej. Obejmuje ona przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez obydwoje małżonków lub przez jednego z nich. Istnieje też otwarty katalog składników majątku, które zaliczamy do wspólności majątkowej małżeńskiej. Do majątku wspólnego należą np.: pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z działalności zarobkowej każdego z małżonków, dochody, jakie przynosi majątek wspólny, jak również z majątku osobistego każdego z nich (np. czynsz z wynajmowanego mieszkania). W skład majątku wspólnego wchodzą też środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków i kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie, zgodnie z ustawą o ubezpieczeniach społecznych. Wymienione składniki majątku są dzielone w razie rozwodu.

Istnienie wspólności majątkowej małżeńskiej nie wyklucza posiadania przez każdego z małżonków majątku, który do tej wspólności nie wchodzi, zwanego majątkiem odrębnym lub osobistym. Do majątku osobistego zaliczamy m.in. przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej; przedmioty majątkowe nabyte w wyniku dziedziczenia, zapisu lub darowizny, chyba że darczyńca lub spadkodawca postanowił inaczej; prawa majątkowe wynikające ze wspólności łącznej podlegającej odrębnym przepisom. Czy jednak mieszkanie, którego zakup na kredyt, przy udziale środków własnych, wchodzić będzie do majątku wspólnego, czy też do majątku odrębnego? Dokonując analizy przepisów traktujących o składnikach majątku wspólnego oraz odrębnego, należy odnieść je do stanu faktycznego w sprawie, zgodnie z którym Czytelnik - przed wstąpieniem w związek małżeński - zawarł umowę kredytu na zakup mieszkania, a umowę przenoszącą własność tego mieszkania, podpisze będąc już w związku małżeńskim.

W takiej sytuacji do majątku odrębnego Czytelnik zaliczyć może wkład w mieszkanie, jaki wniósł ze swojego majątku przed zawarciem małżeństwa, natomiast pozostała wartość mieszkania - ta, na którą udzielony został kredyt - będzie należała do majątku wspólnego małżonków, dlatego że kredyt ten będzie spłacany z wynagrodzenia za pracę, które będą otrzymywali małżonkowie. Jak wskazałem wyżej, zgodnie z przepisami wynagrodzenie za pracę należy do majątku wspólnego małżonków. Po dokonaniu całkowitej spłaty kredytu na mieszkanie, można będzie procentowo ustalić udział Czytelnika w tymże mieszkaniu, biorąc pod uwagę stosunek wysokości wkładu, jaki wniósł on przed zawarciem małżeństwa na zakup lokalu mieszkalnego ze środków pochodzących z majątku osobistego, do całkowitej wartości mieszkania na dzień ewentualnego podziału majątku. Dzieje się tak dlatego, że Czytelnik wprawdzie podpisał umowę kredytu i wpłacił część środków przed zawarciem małżeństwa, pozostałą jednak część mieszkania będzie finansował już ze środków pochodzących z majątku wspólnego (wynagrodzenie za pracę).

Jeżeli jednak Czytelnik nie chce, aby w jego małżeństwie obowiązywał ustrój wspólności majątkowej - jego obowiązywanie można wyłączyć umową zawartą w formie aktu notarialnego - jeszcze przed wstąpieniem w związek małżeński.
(JJ)


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera