Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Majątek singla i ślub [PRAWNIK RADZI]

Jadwiga Jenczelewska
Warto zapoznać się z poradą prawnika, który wyjaśnia, co po ślubie jest wspólne, a co należy do osobistego majątku każdego z małżonków
Warto zapoznać się z poradą prawnika, który wyjaśnia, co po ślubie jest wspólne, a co należy do osobistego majątku każdego z małżonków 123rf
Czyje jest mieszkanie kupione przed ślubem w części z osobistego majątku żony lub męża, a w części z udzielonego przez bank kredytu. Warto zapoznać się z poradą prawnika, który wyjaśnia, co po ślubie jest wspólne, a co należy do osobistego majątku każdego z małżonków

Czy ślub odbiera nam wolność, majątek i prywatność? To pytania, jakie nasuwają się, gdy poznamy problem naszego Czytelnika. Wielu z nas może znaleźć się w podobnym kłopocie.

- W połowie kwietnia 2014 r. podpisałem umowę deweloperską na zakup mieszkania, którego będę jedynym właścicielem. Następnie udałem się do banku podpisać umowę kredytową kredytującą w części ten zakup - wyjaśnia pan Grzegorz. - Kredyt zaciągnąłem tylko na siebie, wpłaciłem wkład własny pochodzący z moich środków i dostałem pozytywną decyzję w sprawie dofinansowania wkładu własnego w programie MDM, czyli Mieszkanie Dla Młodych - wersja dla singli.

Środki finansowe - z kredytu i z dofinansowania MDM - będą uruchomione pod koniec roku - gdy pan Grzegorz podpisze akt notarialny przenoszący własność. Ale w maju tego roku będzie brał ślub, który zmieni jego stan cywilny i tutaj rodzi się ów podstawowy problem.

- Według pracownika banku, jeśli umowa przenosząca własność będzie w zasadniczej treści zgodna z umową deweloperską (a musi być), to mimo zmiany stanu cywilnego mieszkanie wejdzie w skład mojego majątku osobistego, ponieważ wszystkie środki na jego kupno będą pochodziły ode mnie - jako singla (kredyt, dofinansowanie MDM i wkład własny), toteż nie ma znaczenia fakt zmiany stanu cywilnego po podpisaniu umowy kredytowej, a przed uruchomieniem kredytu w momencie wypłaty środków na konto dewelopera - tłumaczy nasz Czytelnik.

Innego zdania jest notariusz, u którego podpisywał umowę deweloperską.

- Według niego, dla bezpieczeństwa mojego i dewelopera - w celu uniknięcia sytuacji, że bank może wypowiedzieć umowę kredytową z powodu zmiany stanu cywilnego - przed uruchomieniem kredytu zasugerował, żebym podpisał z przyszłą żoną umowę o podziale majątku. Argumentował, że w momencie podpisywania umowy przenoszącej własność, nieruchomość przeze mnie nabyta wejdzie w skład majątku wspólnego - mojego i mojej przyszłej żony. Bank na to, że nie wejdzie i tu cytat: "Akt końcowy podpisuję tylko ja na własność moją, bez żony. Z punktu widzenia prawa, to jest mój rozrachunek. Mieszkanie kupuję za środki pochodzące z odrębnego majątku, pozyskane przed zawarciem związku małżeńskiego w postaci: kredytu - jest tylko na mnie, dofinansowania MDM - jest tylko na mnie i wkładu własnego - to są tylko moje środki - mówi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty