Ważne
  Kuzio-Podrucki: Schaffgotschowie to jeden z najbardziej...

  Kuzio-Podrucki: Schaffgotschowie to jeden z najbardziej śląskich rodów

  Arkadiusz Kuzio-Podrucki

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Arkadiusz Kuzio-Podrucki to autor książki o Schaffgotschach
  1/2
  przejdź do galerii

  Arkadiusz Kuzio-Podrucki to autor książki o Schaffgotschach ©Arkadiusz Gola

  W majowej "Naszej historii" przeczytacie m.in. o rodzie Schaffgotschów. Znani są jako twórcy przemysłu, ale ze Śląskiem są związani od XII w.
  Ród Schaffgotschów po 1945 roku został skazany na zapomnienie. Mimo to zachowało się po nim sporo pamiątek.
  Mnóstwo: zamki, fabryki, kościoły. Był pewien dysonans pomiędzy tym, co mówiła oficjalna propaganda, a tym, co pamiętali ludzie. Ta rodzina robiła dla Ślązaków wiele, choć oczywiście nie zawsze było różowo. Jak w "Ziemi obiecanej" AndrzejaWajdy. Symbolem rodziny Schaffgotschów jest herb. Nazwy osiedla Łazarz czy kopalń Joanna i Karol osobom z zewnątrz nic nie mówią, a nawiązują do imion członków tego rodu.

  Jaki jest stosunek żyjących dzisiaj potomków Schaffgotschów do swojej śląskiej przeszłości?
  Dokładnie taki sam jak nasz do Kresów Wschodnich.
  Ich przyjazdy na Śląsk to dzisiaj wycieczki sentymentalne. Dla większości ziemią rodzinną są dziś Niemcy czy Ameryka, gdzie się wychowali, ale mają też poczucie swoich korzeni. Mają poczucie, że są śląską arystokracją. Schaffgot- schowie to przecież jeden z najbardziej śląskich rodów. Jego początki sięgają XII wieku.

  Trudno było namówić Schaffgotschów do przyjazdu na Śląsk?
  Namówić nie. Nie przyjeżdżali, bo PRL im to uniemożliwiał. Potem przyjeżdżali, by zobaczyć miejsca, z których się wywodzą. Szperali też w archiwach. Wszystko zostawili bowiem na miejscu. Hitler powiedział im, że wyjeżdżają na kilka tygodni. Wrócili po kilkudziesięciu latach i to jako turyści.

  Jacy byli Schaffgotschowie na co dzień?
  Jeśli chodzi o wyznanie, byli katolikami, ale byli też wśród nich wybitni działacze ewangeliccy. Schaffgotschowie mają zasługi dla chrześcijaństwa bez względu na wyznanie. Na co dzień posługiwali się językiem niemieckim, który był językiem urzędowym. To był efekt tego, że Śląsk przez stulecia był częścią państw, w któ-rych językiem urzędowym był niemiecki, czyli Czech, Austrii i Prus. W większości znali też język miejscowy.

  A Schaffgotschowie z punktu widzenia turystyki? Jakie ciekawe miejsca związane z historią tego rodu można dziś zobaczyć?
  Na pewno pałac w Cieplicach. To największy i najlepiej zachowany pałac rodziny Schaffgotschów. Największym smutkiem jest Kopica koło Grodkowa. To bajkowy pałac, który jest w ruinie, chociaż przetrwał wojnę. Odnowiono za to kościół w Raszowie koło Kamiennej Góry, gdzie znajdują się piękne renesansowe nagrobki Schaffgotschów. Jeśli chodzi o przemysł, to symbolem rodu jest elektrociepłownia Szombierki.

  Rozmawiał: Tomasz Szymczyk


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (17)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zbiórka na renowację mauzoleum rodziny Schaffgotsch w Kopicach

   Maciej Mischok (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   W niedzielę 30 kwietnia 2017 roku, dzień po 175-rocznicy urodzin Joanny Gryczik von Schomberg Godulla w kościele parafialnym w Kopicach odbyła się msza święta poświęcona pamięci jednej z...rozwiń całość

   W niedzielę 30 kwietnia 2017 roku, dzień po 175-rocznicy urodzin Joanny Gryczik von Schomberg Godulla w kościele parafialnym w Kopicach odbyła się msza święta poświęcona pamięci jednej z najbardziej zasłużonych kobiet w dziejach Górnego Śląska. Johanna, dziewczyna z Poręby (dzielnica Zabrza), nazywana„śląskim Kopciuszkiem”, zapisała się w historii Śląska jako cudowne dziecko, które dzięki pomocy przedsiębiorcy Karola Godulli stała się dziedziczką jego fortuny. Joanna przez całe życie pamiętała o swoich korzeniach: gdy przyjęła tytuł hrabiowski Schomberg-Godulla, a także po ślubie z Hansem Urlichem von Schaffgotsch. Hrabina mówiła śląską gwarą w domu i pośród ludzi dla niej pracujących, dbała o nich wspierając swoją szczodrą ręką. Była fundatorką między innymi kościoła w Szombierkach, w Goduli; fundowała szkoły, przytułki, dofinansowywała klasztory. Do dziś w Szombierkach (dzielnica Bytomia), czy w Goduli (dzielnica Rudy Śląskiej) wspomina się dobrodziejkę z wielkim szacunkiem. Jedna ze szkół w Rudzie Śląskiej została nazwana imieniem Johanny.
   15 listopada 1858 roku Joanna wyszła za mąż za hrabiego Hansa Urlicha von Schaffgotsch. Ten ród ma wielkie zasługi dla Śląska. Małżonkowie osiedli na pograniczu Górnego i Dolnego Śląska - w Kopicach, nieopodal Grodkowa.
   Protoplasta rodu Schaffgotschów przybył z Miśni wraz ze św. Jadwigą Śląską (żoną Henryka Brodatego). Męstwo Schaffgotschów można było też poznać w czasie wojen śląskich, gdzie hr. Hans Urlich von Schaffgotsch był jednym z głównych generałów Wallensteina. We krwi Schaffgotschów płynie krew Piastów brzesko-legnickich, co do dnia dzisiejszego widać w herbie rodu.
   Joanna została pochowana w mauzoleum przy kościele w Kopicach. W latach powojennych szczątki hrabiny były wielokroć profanowane i wyrzucone poza grobowiec. Dopiero w latach siedemdziesiątych została pochowana we wspólnej mogile, opisanej skrótowo: Familia Schaffgotsch.
   Po mszy w kościele Podwyższenia Świętego Krzyża Kopicach, odbytej w intencji zmarłych Joanny i Hansa Schaffgotschów, odbyło się spotkanie na plebanii, gdzie ks. proboszcz Jarosław Szeląg przewodniczył spotkaniu dot. remontu mauzoleum oraz ekshumacji rodziny Schaffgotsch. W działania inicjujące prace organizacyjne zaangażowali się: Teresa Kudyba – reżyserka, dokumentalistka dziejów śląskich pałaców, Alicja Biesaga – dyrektor Biblioteki Miejskiej w Grodkowie, Maciej Mischok – historyk, współzałożyciel Centrum Wspierania Polskiego Biznesu, Jan Naściuk – pasjonat dziejów Kopic z Niemodlina.
   Założeniem grupy jest pozyskanie środków na remont mauzoleum. Na stronie internetowej parafii w Kopicach www.parafiakopice.pl jest wyodrębnione konto na remont kaplicy. W załączeniu podajemy dane konta:
   Remont kaplicy Schaffgotschów nr. 98 8870 0005 2001 0030 4078 0013, Swift: POLUPLPR
   W najbliższych dniach mauzoleum zostanie wpisane w rejestr zabytków, gdyż jako jedyny obiekt w obszarze pałacowo-parkowym Kopic nie był objęty opieką konserwatorską.
   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Schaffgotsch Godulla

   Karlus Jan Johann (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 2

   Panie Arkadiusz Kuzio Podrucki.
   Niy mosz pan Naszego Ślonskego Ducha inaczy niy pisoł byś pan tych pierdoł o Fest dlo Gornego Ślonska zasłużony rodzinie Joanny i Hansa Urlicha Schaffgotschow. To...rozwiń całość

   Panie Arkadiusz Kuzio Podrucki.
   Niy mosz pan Naszego Ślonskego Ducha inaczy niy pisoł byś pan tych pierdoł o Fest dlo Gornego Ślonska zasłużony rodzinie Joanny i Hansa Urlicha Schaffgotschow. To samo odnosi sie to do pana Tomasza Szymczyka. Jedyne na dzisioj mi znane ,.,.dobre,.opracowanie to: Z dziejów rodu Schaffgotschów autor Irena Twardoch wydawca Muzeum Miejskieim.Maksymiliana Chroboka Ruda Śląska 1999. Naprowda godne polecynio a do kupiynio w Rudzkim Muzeum.

   zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   erratum

   svatopluk (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   Nie Kopica a Kopice.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Bzdura

   wesoły Hanysek (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Jak ten gość mógł napisać takie bzdury. Rodzina Schaffgotschów była mocno rozgałęziona. Jedna z uboższych ich gałęzi wżeniła się w rodzinę Goduli. Ulrich Schaffgotsch wziął sobie za żonę Joannę...rozwiń całość

   Jak ten gość mógł napisać takie bzdury. Rodzina Schaffgotschów była mocno rozgałęziona. Jedna z uboższych ich gałęzi wżeniła się w rodzinę Goduli. Ulrich Schaffgotsch wziął sobie za żonę Joannę Gryzik von Schomberg Godulla. Przybraną córkę i spadkobierczynię Karola Goduli. Natomiast małżonkowie mieli rozdzielność majątkową. całe ogromne imperium przemysłowe Godulla należało do hrabiny Joanny. Także Elektrownia Szombierki, którą wybudował już jej syn. Także pałac w Kopicach. To była własność Joanny. Która osobiście zarządzała też swoim koncernem przemysłowym. Przypisywanie tego wszystkiego Schaffgotschom jest mocno naciągane. Schaffgotschowie mieli ogromny majątek, ale nie ten który ożenił się z Joanną. ten był gołodupcem. Do koncernu hrabiny Joanny należało tak na oko 25-30% przemysłu na Śląsku. Była najbogatszą kobietą świata swoich czasów. Fortunę zostawioną jej przez Karola Godulę pomnożyła około 8 razy. Byłą prostą śląską dziouchą z Zabrza. Mówiła doskonale po śląsku, a nawet po polsku. Majątkiem dorównywała królom...zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   OK, ale niy jo.

   klopsztangista (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 4

   "jak nasz do Kresów Wschodnich"

   Jedyne, z czym sie, jako Slazak, nie zgadzam, nie utozsamiam.
   Dla mnie to tak samo "bliskie" jak Afryka, pustynia Gobi czy Honolulu.
   No, ale mam respekt i...rozwiń całość

   "jak nasz do Kresów Wschodnich"

   Jedyne, z czym sie, jako Slazak, nie zgadzam, nie utozsamiam.
   Dla mnie to tak samo "bliskie" jak Afryka, pustynia Gobi czy Honolulu.
   No, ale mam respekt i zrozumienie lub wyrozumienie dla osób, które tak czuja.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Racja. Jak prawie wszystko.

   Anna Conda (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 10 / 1

   "został skazany na zapomnienie" - jak 99% naszej historii, a ten 1% zostal przeinaczony, zmanipulowany, wystylizowany, "wyjalowiony", uproszczopny, zinstumentalizowany, wyolbrzymiony itp. I tak...rozwiń całość

   "został skazany na zapomnienie" - jak 99% naszej historii, a ten 1% zostal przeinaczony, zmanipulowany, wystylizowany, "wyjalowiony", uproszczopny, zinstumentalizowany, wyolbrzymiony itp. I tak jest do dzisiaj !

   Przyklad: szpital w Chorzowie do dzisiaj nazywa sie im.Mieleckiego, a nie im.Wagnera. Mimo ze ten pierwszy byl wielce kontrowersyjnym i watpliwym "bohaterem"(?) niemajacym nic wspólnego ani ze szpitalem ani z miastem, a ten drugi byl niezmiernie zasluzony i byl za zycie i jeszcz dlugie lata po smierci bardzo powazany. Zamiana patronów byla swego czasu politycznym i nacjonalistycznym aktem propagandowym. To skandal ze do dziasiaj ta komunistyczna manipulacja nie zostala cofnieta !zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Szanowny panie Kuzio-Podrucki

   reg.patr. (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   prosze sie tez zajac rodu v.Kottulinsky z Kotulina,
   to naprawde wspanialy konsek slonski gszychty !

   Dzieki i srdpzdr !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wreszcie czas na prawdę...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5 / 1

   o Śląsku, a nie tylko politykę historyczną. To jednak jednak jest zadanie dla zawodowych historyków i szkół, w których winno się uczyć o przeszłych faktach, a nie o korzystnych dla racji stanu...rozwiń całość

   o Śląsku, a nie tylko politykę historyczną. To jednak jednak jest zadanie dla zawodowych historyków i szkół, w których winno się uczyć o przeszłych faktach, a nie o korzystnych dla racji stanu interpretacjach. Bo dla zdecydowanej większości rdzennych Polaków Schaffgotschowie, to stuprocentowa opcja niemiecka. Podobnie jak większość śląskiej szlachty i mieszczaństwa. Ale na prawdę o ziemi śląskiej chyba jeszcze poczekamy. Nie widać jakoś kadr polskich historyków wiążących swą pracę ze Śląskiem od wieków średnich, aż po początki XX wieku. Dlaczego?zwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   odpowiedź jest prosta

   ZigZag (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 5

   ...bo nie czytasz, tylko korzystasz z mało wiarygodnych źródeł w internecie....Dlaczego ja wiem więcej o historii całego Śląska więcej, niż Ty...?


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   do ZigZag

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   patrz, ale mnie wyczaiłeś. To może jakaś mała podpowiedź? Indeks autorów wystarczy, a ich dzieła o Śląsku sobie znajdę. Z góry dziękuję - zak1953.

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Wielce Szanowny Panie Doktorze,

   Chrisraf (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 9

   z ogromnym zaciekawieniem chlone, to co Pan pisze. Jest Pan jednym z niewielu historykow polskich, ktorzy moga sie poszczycic tak wspanialym dorobkiem dotyczacym "odkrywania" slaskiej historii i...rozwiń całość

   z ogromnym zaciekawieniem chlone, to co Pan pisze. Jest Pan jednym z niewielu historykow polskich, ktorzy moga sie poszczycic tak wspanialym dorobkiem dotyczacym "odkrywania" slaskiej historii i jej rodow, jak Pan. Bez "wiodacych tendencji", w sposob godny prawdziwego naukowca, przybliza Pan wielkiej rzeszy czytelnikow dzieje arystokracji slaskiej i loi tym samym pseudo-historykow i innych, ktorzy przez dziesiatki lat tlukli nam do glowy, ze Slask nie posiadal/posiada elit!

   Zycze Panu wiele lat dalszej wspanialej pracy naukowej i edukacyjnej!

   Chapeau i Glückauf!zwiń

   Zdjęcie autora komentarza
   Śląska arystokracja i szlachta

   Euro

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki na swojej stronie internetowej prezentuje następujące śląskie rody arystokratyczne i szlacheckie:

   Ballestrem
   Bujakowski
   Harrach
   Henckel von Donnersmarck
   La Valette...rozwiń całość

   Dr Arkadiusz Kuzio-Podrucki na swojej stronie internetowej prezentuje następujące śląskie rody arystokratyczne i szlacheckie:

   Ballestrem
   Bujakowski
   Harrach
   Henckel von Donnersmarck
   La Valette d'Uclaux
   Liegnitz
   Maltzan
   Mieroszewski
   Mikusch
   Oppersdorff
   Pogrel
   Schaffgotsch
   Sobeck und Kornitz
   Stoltz von Simsdorf
   Strachwitz
   Tauern
   Tiele
   Tiele-Winckler
   Turzo von Bethlenfalva
   Warkotsch
   Wrbna
   http://www.arekkp.pl/arystokracja.html

   Baildon-Briestwell
   Blacha
   Brusiek, Roździeński
   Friedlaender-Fuld
   Groeling
   Gryzik von Schomberg-Godula
   Holly
   Koschützki
   Ohm-Januszewski
   Raczek
   Winckler
   Wrochem
   http://www.arekkp.pl/szlachta.html
   zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama