Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kuzio-Podrucki: Schaffgotschowie to jeden z najbardziej śląskich rodów

Arkadiusz Kuzio-Podrucki
Arkadiusz Kuzio-Podrucki to autor książki o Schaffgotschach
Arkadiusz Kuzio-Podrucki to autor książki o Schaffgotschach Arkadiusz Gola
W majowej "Naszej historii" przeczytacie m.in. o rodzie Schaffgotschów. Znani są jako twórcy przemysłu, ale ze Śląskiem są związani od XII w.

Ród Schaffgotschów po 1945 roku został skazany na zapomnienie. Mimo to zachowało się po nim sporo pamiątek.
Mnóstwo: zamki, fabryki, kościoły. Był pewien dysonans pomiędzy tym, co mówiła oficjalna propaganda, a tym, co pamiętali ludzie. Ta rodzina robiła dla Ślązaków wiele, choć oczywiście nie zawsze było różowo. Jak w "Ziemi obiecanej" AndrzejaWajdy. Symbolem rodziny Schaffgotschów jest herb. Nazwy osiedla Łazarz czy kopalń Joanna i Karol osobom z zewnątrz nic nie mówią, a nawiązują do imion członków tego rodu.

Jaki jest stosunek żyjących dzisiaj potomków Schaffgotschów do swojej śląskiej przeszłości?
Dokładnie taki sam jak nasz do Kresów Wschodnich. Ich przyjazdy na Śląsk to dzisiaj wycieczki sentymentalne. Dla większości ziemią rodzinną są dziś Niemcy czy Ameryka, gdzie się wychowali, ale mają też poczucie swoich korzeni. Mają poczucie, że są śląską arystokracją. Schaffgot- schowie to przecież jeden z najbardziej śląskich rodów. Jego początki sięgają XII wieku.

Trudno było namówić Schaffgotschów do przyjazdu na Śląsk?
Namówić nie. Nie przyjeżdżali, bo PRL im to uniemożliwiał. Potem przyjeżdżali, by zobaczyć miejsca, z których się wywodzą. Szperali też w archiwach. Wszystko zostawili bowiem na miejscu. Hitler powiedział im, że wyjeżdżają na kilka tygodni. Wrócili po kilkudziesięciu latach i to jako turyści.

Jacy byli Schaffgotschowie na co dzień?
Jeśli chodzi o wyznanie, byli katolikami, ale byli też wśród nich wybitni działacze ewangeliccy. Schaffgotschowie mają zasługi dla chrześcijaństwa bez względu na wyznanie. Na co dzień posługiwali się językiem niemieckim, który był językiem urzędowym. To był efekt tego, że Śląsk przez stulecia był częścią państw, w któ-rych językiem urzędowym był niemiecki, czyli Czech, Austrii i Prus. W większości znali też język miejscowy.

A Schaffgotschowie z punktu widzenia turystyki? Jakie ciekawe miejsca związane z historią tego rodu można dziś zobaczyć?
Na pewno pałac w Cieplicach. To największy i najlepiej zachowany pałac rodziny Schaffgotschów. Największym smutkiem jest Kopica koło Grodkowa. To bajkowy pałac, który jest w ruinie, chociaż przetrwał wojnę. Odnowiono za to kościół w Raszowie koło Kamiennej Góry, gdzie znajdują się piękne renesansowe nagrobki Schaffgotschów. Jeśli chodzi o przemysł, to symbolem rodu jest elektrociepłownia Szombierki.

Rozmawiał: Tomasz Szymczyk


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Kuzio-Podrucki: Schaffgotschowie to jeden z najbardziej śląskich rodów - Dziennik Zachodni