Jerzy Janowicz przegrywa z Gulbisem po trzech setach [ATP MADRYT]

Michał Nowak
Janowicz i Gulbis walczą w turnieju w Madrycie.
Janowicz i Gulbis walczą w turnieju w Madrycie. Fot. Tomasz Ho£Od / Polskapresse
Dziś, w pierwszej rundzie turnieju w Madrycie, Jerzy Janowicz nie zdołał przerwać swojej złej passy. Polak przegrał z Ernestsem Gulbisem 6:7 (5-7), 6:3, 2:6.

Jerzy Janowicz walczył z Ernestsem Gulbisem w ponad 2-godzinnym pojedynku. Spotkanie było wyrównane, ale to Łotysz okazał się lepszy. Janowicz kończy swój udział w Madrycie po pierwszej rundzie turnieju.

PONIŻEJ RELACJA NA ŻYWO:

13:30. Gulbis zalicza return. 0:15. Serwujący Janowicz wyrównuje. Następnie Gulbis uderza mocno wysoko posłaną przez Janowicza piłkę, 15:30. Skrót Łotysza i jest 15:40. Zbliża się koniec tego meczu. Tak jest! Janowicz wybija na aut tuż spod siatki. Polak przegrywa. 2-6

13:26. Gulbis błyskawicznie wypracował sobie przewagę. 0:40. Uderzenie Janowicza na aut sprawia, że Polak przegrywa do zera. Gulbis bliski zwycięstwa. 2-5

13:24. Janowicz punktuje po swoim serwisie. Następnie nie dobiega do lekko odbitej piłki. 15:15. Kolejna wymiana daje remis 30:30. Gulbis uderzył poza linię końcową. 40:30. Następnie Łotysz za lekko uderzył, piłka nie przekroczyła siatki i gema zdobył Polak. 2-4

13:19. Janowicz na aut, 0:15. Następnie Polak ładnym skrótem wyrównuje. Kolejny serwis daje punkty Gulbisowi, Polak na aut. Łotysz podwyższa na 15:40. Jego gra w trzecim secie przypomina grę Jerzego w drugim. Gulbisz kończy asem serwisowym! 1-4

13:17. Janowicz wziął się w garść, prowadzi 40:0 po swoich serwisach. Kończy bardzo szybko, asem serwisowym! Jest pierwszy gem w trzecim secie dla Polaka. 1-3

13:12. Mecz trwa już ponad dwie godziny. Ładna wymiana po serwisie Łotysza, punkty na jego kontro. 0:15. Wygrywający serwis Gulbisa i jest już 0:30. Podwójny błąd serwisowy Gulbisa daje, potem jednak Łotysz szybko odrabia zgubione punkty i błyskawicznie wygrywa gema do 15. Janowicz za bardzo dopuszcza w tym secie. 0-3

13:08. Kolejna wymiana przynosi punkty Gulbisowi, który szybko zyskuje przewagę 0:30 po serwisach Janowicza. Polak odpowiada trudną piłką na 15:30. Mamy już wyrównanie 30:30. Następnie Jerzyk wybija na aut. 30:40. Janowicz wyrównuje, 40:40! Aż mu Gulbis przyklasnął, choć było to lekko sarkastyczne. Ostatecznie rywal wykorzystuje przewagę i zdobywa drugiego gema. 0-2

13:06. Gulbis zyskuje punkty po swoim serwisie. 0:30. Janowicz odpowiada dobrym zagraiem, ale Łotysz podwyższa na 15:40. Kolejny serwis daje Gulbisowi gema w trzecim secie! 0-1

III SET

13:00. Janowicz zdobywa pierwsze punkty po swoich serwisach. 30:0. Janowicz podwyższa, później Łotysz posyła lekką piłkę tuż przy siatce. 40:15. To jednak za mało, Janowicz wygrywa seta po pomyłce Łotysza! 6-3

12:58. Gulbis szybko zdobywa 15 punktów po swoim serwisie. Janowicz odpowiada forehandem i piłka ląduje tuż przy linii bocznej, punkty dla Polaka. Gulbis odrabia stratę dość szybko na 15:40. Następnie celnie zagrywa i zyskuje kolejnego gem w tym secie. 5-3

12:53. Janowicz szybko zyskuje 30 punktów po swoich serwisach. Łotysz punktuje, ale później wyrzuca na aut. 40:15. Janowicz wykorzystuje break-point, bardzo przyspieszył ten mecz. 5-2

12:52. Szybki remis 15:15 przy serwisach Łotysza. Janowicz odbija poza linię kortu. Kolejny błąd Polaka daje Gulbisowi dużą przewagę, jest 15:40. Łotysz szybko kończy gema! A wydawało się, że jest już zmęczony. 4-2

12:46. Serwujący Janowicz zdobywa pierwsze punkty. Następnie Gulbis uderza na aut. 30:0. Kolejna zagrywka Janowicza dostarcza następnych punktów, jest szansa na szybkiego gema! Ładny serwis, Gulbis wybił na aut! Kolejny gem dla Jerzyka. 4-1

12:45. Łotysz zaczyna asem serwisowym. Następnie Janowicz uderza w siatkę. 0:30. Polak odrabia mocnym uderzeniem, ale Gulbis zdobywa kolejne punkty. 15:40. Później rywal uderza w siatkę, jednak następnej okazji nie marnuje, zmniejszając przewagę Janowicza w gemach. 3-1

12:40. Po wymianie Gulbis myślał że Janowicz uderzy poza linię, ale piłka wyladowała przed. 15:0. Kolejna dobra zagrywka Polaka, 30:0. Janowicz posyła mocną piłkę, 40:0! Gulbis nie dobiega do piłki, teraz Polak wygrywa do zera! Ładnie układa się ten set. 3-0

12:37. Jerzyk zdobywa punkty po strzale na róg. Następnie Gulbis uderza na aut. 30:0. Podwójny błąd serwisowy Gulbisa i mamy 40:0. Janowicz uderza w siatkę, do zera już nie wygra. 40:15. Gulbis uderza poza linię! Drugi gem dla Polaka. 2-0

12:32. Po serwisie Janowicza Gulbis zyskuje pierwsze punkty. Janowicz wyrównuje, ale później uderza w aut. 15:30. As serwisowy daje wyrównanie, następnie Polak zyskuje break-point. Uderzenie na siatkę Janowicza daje wyrównanie. 40:40. Brawo, Janowicz zdobywa gema w drugim secie! 1-0

II SET

12:19. Tie-break. Łotysz zdobywa pierwszy punkt po serwisie. 0-1. Następnie Janowicz uderza poza linię końcową, 0-2. Dobry skrót daje Janowiczowi pierwszy punkt, 1-2. Mocnym uderzeniem Janowicz wyrównuje! 2-2. Wygrywający serwis Gulbisa daje 2-3. Następnie Janowicz nie dobiega do piłki posłanej na koniec kortu. 2-4. Podwójny błąd serwisowy Polaka, 2-5. Łotysz uderza w siatkę, jest 3-5. Tuż przy linii bocznej ląduje piłka Gulbisa! 3-6, Janowicz chwilę później odrabia na 4-6. Jest już 5-6 po dobrej grze Jerzyka. Ale to za mało, Gulbis wykańcza naszego tenisistę po zaciętym pierwszym secie. Tie-break kończy się wynikiem 5-7. Janowicz przegrywa pierwszego seta 6-7

12:14. Ładny as serwisowy Janowicza. 15:0. Później Polak nie nadąża za piłką, 15:15. Gulbis wychodzi na prowadzenie po podwójnym błędzie serwisowym. Gulbis uderza następnie w siatkę, później nie dobiega do piłki przy następnej wymianie. 40:30. Rywal Polaka wyrównuje uderzając blisko linii bocznej i znów rozpoczynamy walkę o przewagę. Dwa piękne serwisy i Janowicz doprowadza do tie-breaka! 6-6

12:12. Wymiana po serwisie Gulbisa kończy się punktami dla Łotysza. Kolejne błędy Janowicza. 0:40! Potem Jerzyk wybija na aut i przegrywa do zera. 5-6

12:09. Serwis Polaka, teraz Łotysz gra w słońcu. Janowic zyskuje szybko 30 punktów, Gulbis wyrzuca na aut. Później kolejny błąd i break-point dla Polaka. Niesttey, Janowicz uderza w siatkę. 40:15. Następnie łodzianin uderza lekko za siatkę i rywal nawet nie próbuje podbiec! Szybko wywalczony gem! 5-5

11:55. Janowicz na aut po serwisie Łotysza. 0:15. Polak jednak szybko wyrównuje po uderzeniu rywala w siatkę. Kolejna wymiana daje 30:30, Janowicz odrabia straty przy serwisach rywala. Teraz Gulbis się myli i mamy break-point dla Polaka. Ale nie na długo, remis 40:40 po zagraniu rywala. Ładny forehand zapewnia Janowiczowi przewagę, potem jednak uderza na aut. Później Gulbis traci swoją przewagę. Potem jeszcze dwie kolejne. Coraz dłuższe są te walki o gema, wyrównane spotkanie. W końcu jednak Gulbis wykorzystuje przewagę i wychodzi na prowadzenie. 4-5

11:46. Janowicz serwuje. Znów w okularach! To dobry znak. Albo i nie - zalicza podwójny błąd serwisowy. Dwa razy! Łatwo oddane punkty. Janowicz odrabia na 15:30. Jest już 30:30 po udanym zagraniu. W końcu mamy dłuższą wymiane piłki, Gulbis ostatecznie uderza blisko linii końcowej, za plecy Janowicza. Łotysz ma szansę na przełamanie. Jerzyk wyrównuje jednak na 40:40, rozpoczyna się walka o przewagę. Janowicz trzy razy wywalczył przewagę i trzy razy ją utracił. Ostatecznie do Gulbis wychodzi na prowadzenie i wywalcza remis w gemach. 4-4

11:41. Pierwsze punkty dla Janowicza po serwisie Łotysza. Posłał trudną do odbicia piłkę. Za chwilę powtórka sytuacji i Janowicz ma już 30 punktów. Gulbis zmniejsza przewagę do 30:15, potem posyła lekką piłkę tuż przy siatce i mamy remis. Janowicz w siatkę! Ale szybko odrabia stratę uderzając następną piłkę w przeciwległy róg. 40:40. To jednak Gulbis buduje przewagę, a następnie posyła trudną piłkę i wywalcza gema. 4-3

11:37. Polak zdjął szczęśliwe okulary! Ale jego część boiska jest teraz w cieniu, więc to zrozumiałe. 15 punktów na konto serwującego łodzianina. Następnie Gulbis popełnia błąd, zwiększając przewagę Jerzyka. Tym razem Łotysz zagrał bardzo cwanie, zmusił Janowicza do biegania, aż ten w końcu nie nadążył za piłką. 30:15. Janowicz szybko zyskał kolejne punkty, ale Gulbis nie odpuszcza, zmylił go uderzeniem w róg i jest 40:30. To jednak Polak wygrywa kolejnego gema przy swoim podaniu! 4-2

11:32. Gulbis serwuje, później uderza w siatkę. Kolejny prosty błąd i Polak zyskuje już 30 punktów. Łotysz odrabia starty na 15, potem uderza blisko linii końcowej i jest remis. Następnie Janowicz uderza w siatkę, ale przy kolejnej wymianie Polak zmienia stronę lotu piłki. 40:40. Łodzianin zalicza trzeci return w tym meczu, później rywal uderza w siatkę! Polak wychodzi na prowadzenie. 3-2

11:28. Janowicz włożył okulary przeciwsłoneczne przed swoim serwisem. Pomogło! jest 15 punktów. Łotysz po wymianie uderza za linię, 30:0. Kolejne zagranie rywala też nieudane. Janowicz przed szansą na wygranie gema. Niestety, uderza poza linię. Gulbis nie jest w stanie odbić dobrze piłki posłanej przez Janowicza. Remis 2-2

11:25. Gulbis rozpoczyna walkę o trzeciego gema w bardzo dobry sposób. Szybko zyskuje 30 punktów. Później wyrzuca piłkę poza kort i Janowicz ma pierwsze punkty, ale Gulbis szybko dobija swój wynik do 40 asem serwisowym. Uderzenie Janowicza na siatkę kończy tego gema, Łotysz znów prowadzi. 1-2

11:22. As serwisowy Janowicz na początek. Potem Polak poprawia i ma już przewagę 30:0. Gulbis returnuje, a potem Janowicz uderza w siatkę. 30:30. Polak wywalczył szybko break-pointpo asie serwisowym i wykorzystał sytuację! Jest 1-1

11:16. Pierwszy serwuje Gulbis. Janowicz zdobywa pierwsze 15 punktów. Następnie wygrywający serwis Łotysza i mamy wyrównanie. Return Janowicza daje wynik 30:15 dla Polaka, ale potem łodzianin wyrzuca na aut i jest wyrównanie. Janowicz nastepnie dobrym zagraniem wywalcza break-point, ale Gulbis nie pozostaje w tyle i zalicza as serwisowy. 40:40. Janowicz miał przewagę, ale wybił poza linię boiska i jest ciągle remis. Gulnis zadaje w końcu dwa mocne ciosy, w tym as serwisowy i zyskuje pierwszego gema. 0-1

I SET

Jest godz. 11:10, Janowicz i Gulbis są już na korcie, za chwilę rozpocznie się mecz pierwszej rundy turnieju w Madrycie.

RELACJA NA ŻYWO:

Polak ostatnio nie jest w formie. Przegrał ostatnie siedem spotkań, a w pamięci mamy jego wybuch złości po przegranym meczu w Pucharze Davisa. W ubiegłym roku łodzianin też przystępował do turnieju w Madrycie po serii nieudanych spotkań, ale sam występ w stolicy Hiszpanii mógł zaliczyć do udanych.

Jego przeciwnikiem jest Łotysz Ernests Gulbis, sklasyfikowany na 20. miejscu w światowym rankingu. Janowicz mierzył się z tym przeciwnikiem już pięciokrotnie. Łotysz trzy razy wygrał, Janowicz odniósł dwa zwycięstwa - w 2012 roku w Rzymie oraz w II rundzie Wimbledonu.

Mecz Janowicz - Gulbis zostanie rozegrany o godz. 11:00, transmisja w Polsacie Sport.