Wójt Konopisk to kłamca. Jerzy Socha musi odejść

  Wójt Konopisk to kłamca. Jerzy Socha musi odejść

  Bartłomiej Romanek

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  - Nie wiem, czy będę wnosił o kasację, muszę się skonsultować z prawnikami. Dla mnie był to proces polityczny i straciłem wiarę w polskie sądownictwo. IPN to nie Instytut Pamięci Narodowej, a Instytut Pogardy Narodu - komentował wyrok sądu mocno rozgoryczony Jerzy Socha.

  Zaświadczenie nic nie dało

  W grudniu 2013 r. Sąd Okręgowy w Gliwicach uznał, że Jerzy Socha, pełniący funkcję publiczną wójta gminy Konopiska, złożył niezgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne, w którym nie przyznał się do współpracy z organami bezpieczeństwa państwa.

  Zdaniem sądu, Jerzy Socha był w okresie od grudnia 1984 r. do maja 1988 r. tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa - Wojewódzkiego Urzędu Spraw Wewnętrznych w Częstochowie o ps. Brat. 30 kwietnia Sąd Apelacyjny w Katowicach utrzymał w mocy postanowienie sądu w Gliwicach. Wyrok jest prawomocny.

  - Nie byłem świadomym współpracownikiem SB - tłumaczył od początku procesu lustracyjnego Jerzy Socha, którego sprawa ciągnęła się kilka lat. Socha powoływał się na zaświadczenie wydane w lutym 2006 roku przez katowicki oddział IPN. Wynikało z niego, że nie figuruje w żadnych zasobach archiwalnych służb bezpieczeństwa. Opierając się na tym zaświadczeniu, wójt Socha złożył oświadczenie, że nie współpracował z SB.

  Jego sprawa przypomina problemy radnego wojewódzkiego Andrzeja Marszałka. On także przez sąd został uznany kłamcą lustracyjnym i stracił mandat, mimo że wcześniej katowicki IPN wydał mu zaświadczenie podobne do tego, które miał Socha.

  Socha nadal jest wójtem?

  Zgodnie z prawem, wójt Socha stracił możliwość startu w wyborach. Nie wiadomo jednak, czy jeszcze powinien pełnić swoją funkcję.

  - Z mocy prawa stracił mandat do sprawowania funkcji wójta w momencie ogłoszenia prawomocnego wyroku - mówi Krzysztof Nowak, dyrektor Nadzoru Prawnego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego.

  Tyle że ustawodawcy pozostawili furtkę do innej interpretacji przepisów. Wynika z niej, że to rada w ciągu trzech miesięcy powinna wygasić mandat wójtowi. Dlatego trudno jednoznacznie powiedzieć, czy decyzje wydane przez Jerzego Sochę, który nie ukrywa, że wciąż przychodzi do pracy, będą później miały moc prawną.

  - Na razie nie mamy oficjalnej informacji o wyroku. Kiedy dotrze ona do nas, to poinformujemy premiera, a w Konopiskach zostanie powołany komisarz - dodaje Krzysztof Nowak.

  Jerzy Socha jest wójtem trzecią kadencję. Za jego rządów gmina znalazła się dwukrotnie (w 2005 i 2006 r.) na wysokim, czwartym miejscu w rankingu samorządów dziennika "Rzeczpospolita" (takiego rezultatu nie powtórzyła żadna inna gmina).
  Jerzy Socha wygrał też telewizyjny konkurs na "Wójta Roku 2008". W finale konkursu Socha pokonał dziewięciu innych finalistów. Głosy oddawano metodą audiotele.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Kapuś - ( w słowniku frazeologicznym - TAJNY WSPÓŁPRACOWNIK )

   Grzegorz ! (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1 / 1

   Jakie kroki prawne podejmie ???? Wolne żarty !!!! Wyrok jest ostateczny !

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Inkwizycja

   Inkwizytor (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 7

   Każde państwo i każda służba bez względu na przemiany polityczne korzystała i korzysta z agentury obecnie również ABW i inne służby korzystają z osobowych źródeł informacji. Polska po II wojnie...rozwiń całość

   Każde państwo i każda służba bez względu na przemiany polityczne korzystała i korzysta z agentury obecnie również ABW i inne służby korzystają z osobowych źródeł informacji. Polska po II wojnie światowej była członkiem ONZ państwem uznawanym przez wszystkie narody świata i posiadała własne służby policyjne i polityczne, a osoby, które współpracowały z tymi organami spełniały swój obowiązek obywatelski, a często nie widziały, że stanowią źródło informacji. Obecnie lustracja prowadzona w Polsce przypomina średniowieczne polowania na czarownice przez uświęconą inkwizycję, a IPN jako spuścizna inkwizycji przerasta samego siebie stając się organizacją typowo nacjonalistyczną i szkoda na nią wydawać pieniędzy podatników, gdyż powinien ulec on rozwiazaniu w trybie natychmiastowym. Skoro IPN zajmuje się również sprawami z okresu II RP to wiadomo, że za wszelką cenę chce utrzymać się i udowadniać, że jest niezbędny w życiu Polaków. Polowanie na czarownice powinno się zakończyć w latach 90-tych XX wieku, a po tym okresie czasu należało rozwiązać tą pasożytniczą instytucję, która zamiast ścigać przestępców to zajmuje się tym czy ktoś współpracował z tymi służbami i wskrzesza nowych bohaterów w postaci bandytów i rabusiów, których zowią żołnierzami wyklętymi. Panie Tusk weź się Pan do roboty i zlikwiduj Pan tą instytucję inkwizycyjną!!!Skieruj Pan prokuratorów do pracy w Prokuraturach Rejonowych, historyków do nauczania historii, a pozostałych pasożytów pogoń Pan do innej roboty- to zaoszczędzisz Pan miliardy złotych wydawane na IPN.zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zachód i Rosja agentury nie ujawniają...

   zak1953 (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3

   więc opłacani przez nich agenci mogą spać spokojnie. I nadal funkcjonować jako nieskalani patrioci. Współpraca z własnym państwem jest zbyt ryzykowna i nieopłacalna. Wszak nigdy nie wiadomo, co...rozwiń całość

   więc opłacani przez nich agenci mogą spać spokojnie. I nadal funkcjonować jako nieskalani patrioci. Współpraca z własnym państwem jest zbyt ryzykowna i nieopłacalna. Wszak nigdy nie wiadomo, co przyniesie przyszłość. I przed kim trzeba się potem spowiadać.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama