Policjant monitoruje? To marnotrawstwo [RAPORT NIK]

  Policjant monitoruje? To marnotrawstwo [RAPORT NIK]

  Paweł Pawlik

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Policjant monitoruje? To marnotrawstwo [RAPORT NIK]
  1/2
  przejdź do galerii
  NIK wytknęła Piekarom Śląskim, Katowicom i Zabrzu błędy w systemie monitorowania. Miasta i policja się mają swoje zdanie
  Miejski monitoring nie jest już nowością. Nie dziwi nikogo kamera zamontowana w parku, na dworcu autobusowym czy przy miejskim deptaku. A jak oceniono sposób funkcjonowania miejskiego, wielkiego brata w raporcie Najwyższej Izby Kontroli, która na celownik wzięła m.in. Katowice, Zabrze i Piekary Śląskie?

  W tunelu pod rondem na pewno się nie zgubisz  W Śląskiem rekord w liczbie kamer miejskiego monitoringu należy do stolicy województwa. Wydział Zarządzania Kryzysowego w Katowicach, któremu podlega monitoring dysponuje bowiem 137 urządzeniami, rozlokowanymi w całym mieście.

  CZYTAJ TAKŻE:
  Policjanci z drogówki są źle wyszkoleni. Czyja wina? [RAPORT NIK]
  W Polsce zbyt dużo wypadków. Potrzebne szkolenia policjantów [RAPORT NIK]


  - Ze 137 kamer, 82 to kamery drogowe rozlokowane w tunelu pod rondem i na trasie średnicowej. We wszystkie urządzenia wgląd ma Straż Miejska. Ponadto policja obserwuje obraz z 55 kamer, a Miejski Zarząd Ulic i Mostów kontroluje 82 rozlokowane na drogach - mówi Jakub Jarząbek, rzecznik Urzędu Miasta Katowice.

  W skontrolowanych miastach, operatorzy zaobserwowali ponad 15 tys. zdarzeń, w zdecydowanej większości wykroczeń drogowych. Poważne przestępstwa takie jak rozboje, włamania, kradzieże dostrzeżone dzięki monitoringowi stanowiły jedynie 5 proc. wszystkich zaobserwowanych zdarzeń. Pozostałe to przede wszystkim przypadki nieprawidłowego parkowania (od 50 do 90 proc. ogółu). Informacje z monitoringu przekazywane były głównie strażom gminnym lub miejskim.

  W Piekarach Śląskich, policji w badanym okresie (2010 -2013), przekazano 797 zgłoszeń. Przekazywano informacje dotyczące włamań do pojazdów i obiektów, pobić i rozbojów, kradzieży. Jednak najwięcej przekazanych informacji dotyczyło zdarzeń drogowych. Z kolei Straży Miejskiej przekazano najwięcej zgłoszeń dotyczących nieprawidłowego parkowania co stanowiło blisko 70 proc. wszystkich zgłoszeń.
  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama