Młodzi Polacy chętnie korzystają z pożyczek i kredytów

  Młodzi Polacy chętnie korzystają z pożyczek i kredytów

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Banki kierują swoją ofertę do młodych użytkowników, mimo że nie są oni najbardziej dochodową grupą klientów. Z biegiem lat młodzi klienci będą przecież
  1/2
  przejdź do galerii

  Banki kierują swoją ofertę do młodych użytkowników, mimo że nie są oni najbardziej dochodową grupą klientów. Z biegiem lat młodzi klienci będą przecież zarabiać i... pożyczać coraz więcej ©Krzysztof Szymczak

  Blisko połowa Polaków w wieku do 35 lat skorzystała choć raz z pożyczki lub kredytu. Za pożyczone pieniądze młodzi kupują sprzęt AGD, RTV, samochód, skuter, robią remonty domu.
  34-letnia Małgorzata Wesołowska z Łodzi miała 19 lat, gdy zaczęła spłacać pierwszy kredyt za meble do swojego wyremontowanego pokoju. Formalnie to nie ona wzięła kredyt, tylko jej mama, gdyż pani Małgorzata wówczas nie pracowała, tylko studiowała i nie miała zdolności kredytowej. Raty spłacała dorabiając udzielaniem korepetycji.

  - Pamiętam, że wystarczyły zajęcia z jednego tygodnia, by zapłacić miesięczną ratę - wspomina łodzianka.
  - Niewielką pożyczkę spłaciłam bez problemu. Później miałam jeszcze kilka kredytów, np. na zakup pralki i lodówki, teraz spłacam kredyt gotówkowy. Zadłużona - z przerwami - jestem od 15 lat, ale dotąd nie miałam poważnych problemów finansowych. A bez kredytów na wiele rzeczy po prostu bym sobie nie mogła pozwolić.

  To najczęstszy argument wymieniany przez młodych ludzi, którzy decydują się na wizytę w banku lub innej instytucji pożyczkowej.

  Jak wynika z badania "Finansowy portret młodych", które przeprowadził Krajowy Rejestr Długów, niemal połowa Polaków do 35. roku życia skorzystała choć raz z pożyczki lub kredytu. Średnia wysokość raty pożyczki to 603 zł, natomiast kredytu hipotecznego - 739 zł. Z danych KRD wynika, że 39 proc. młodych mieszkańców województwa łódzkiego nie stać na zakup wymarzonych rzeczy, a 43 proc. skorzystało z pożyczki. Najmniej (średnio 2679 zł) pożyczają najmłodsi, czyli osoby w wieku od 19 do 26 lat. Zadłużenie mieszkańców Łódzkiego w wieku od 32 do 36 lat to już średnio 6976 zł.

  Jak tłumaczy Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów, młodzi do 25. roku życia często nie mają zdolności kredytowej.

  - Dla osób do 35. roku życia, w większości wychowanych w realiach wolnego rynku, życie na kredyt nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie, zaspokajanie potrzeb często odbywa się przy wykorzystaniu nie tyle własnych oszczędności, co kredytów, pożyczek - mówi prof. Anna Dąbrowska, z Instytutu Badań Rynku, Konsumpcji i Koniunktur. - Pod tym względem młodzi Polacy zdecydowanie różnią się od swoich rodziców, dla których w większości wzięcie kredytu lub pożyczki jest bardzo poważną decyzją życiową. Trudno się dziwić młodym ludziom, ponieważ współczesny świat zachęca do kupowania, a produkty są na wyciągnięcie ręki, w myśl zasady "kup dzisiaj, zapłać jutro". Banki i instytucje parabankowe zachęcają do sięgania po "łatwy" pieniądz - dodaje prof. Dąbrowska.

  Bankowcy liczą na młodych klientów, choć raczej nie w pierwszym etapie współpracy. Zdaniem specjalistów z mBanku, ci klienci to cenna grupa użytkowników ze względu na swój potencjał rozwojowy, chociaż w pierwszym etapie współpracy z bankiem mało aktywna.

  - Osoby te zazwyczaj dopiero poszukują swojej ścieżki zawodowej i powoli wchodzą w świat bankowości - podkreślają analitycy mBanku. - Pożyczają mało i rzadko - głosi stanowisko banku. - Nieco gorzej niż starsi klienci radzą sobie także z terminową spłatą swoich zobowiązań. Liczba udzielanych kredytów oraz średnia kwota rośnie wraz z rozwojem ich życia zawodowego i osobistego, by po 60. roku życia powrócić niemal do poziomów początkowych. Wraz z dojrzewaniem klienta zwiększa się liczba posiadanych przez niego produktów bankowych.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Masz pytanie dotyczące życia w woj. śląskim? Nie wiesz, co się dzieje?
  Zadaj pytanie: o ludzi, miejsca, historię i kulturę, komunikację publiczną i nowe inwestycje.
  Zapytaj, a reporterzy Dziennika Zachodniego znajdą odpowiedź!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Czytaj także

   Komentarze (2)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Pieniądze łatwo sie wydaje - zwłaszcza nie swoje.

   teofil (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 1

   A kto je potem będzie spłacał?

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   hmmm udzielenia korepetycji trzeba zgłaszać do skarbówki

   XXX (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 5

   gdyż pani Małgorzata wówczas nie pracowała, tylko studiowała i nie miała zdolności kredytowej. Raty spłacała dorabiając udzielaniem korepetycji. SŁABA WIEDZA DŁ :) to była praca na czarno.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama