Milionowe straty GKS Katowice za 2013 rok

  Milionowe straty GKS Katowice za 2013 rok

  Rafał Musioł

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  ©Andrzej Banas

  7,098 mln złotych - tyle wyniosła strata GKS Katowice w 2013 roku opublikowana we wtorek w raporcie giełdowym. To bilans porównywalny do poprzedniego roku. Kolejne raporty mają być nieco lepsze, ale najpierw akcjonariusze muszą zadecydować o dalszym funkcjonowaniu Spółki.

  ©Andrzej Banas

  - Nigdy nie ukrywaliśmy, że sytuacja wciąż jest trudna, ale w takich raportach ważne są nie tylko liczby, ale i tendencje, a te pozwalają dostrzec pewne plusy - komentuje prezes klubu Wojciech Cygan. - Zresztą od 31 grudnia 2013 miasto podniosło kapitał spółki o 2 miliony złotych, co pozwoliło nam spłacić potężne zadłużenie wobec ZUS-u, więc raport za pierwszy kwartał 2014 będzie wyglądał już nieco lepiej.

  Szef klubu z Bukowej politykę zaciskania pasa prowadzi od dłuższego czasu. Już spadły koszty działalności zarządu, w drugiej połowie roku znacznie zostaną ograniczone wydatki związane z kadrą zawodników. Czy przełoży się to na wartość sportową drużyny? Zobaczymy, ale to przełożenie pieniędzy na wyniki nigdy nie jest oczywiste.

  Koszty wynagrodzeń w 2013 roku wyniosły 4,588 mln zł, w porównaniu do 4,876 rok wcześniej.

  Tak pokaźna strata finansowa oznacza, że na najbliższym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy konieczne będzie przeprowadzenie głosowania nad kontynuacją działalności Spółki. Jego wynik jest jednak formalnością, ponieważ większość akcji, a więc i głosów należy do miasta Katowice. Dzięki wspomnianemu zastrzykowi gotówki w wysokości 2 mln zł miasto zostało większościowym właścicielem klubu - jego pakiet wynosi obecnie 14.900.000 akcji, czyli 58,84 procent całości.29,64 procent należy do Trust Trading, 5,92 procent do Invest 6 i 5,60 procent do innych osób i firm (wartość akcji na rynku Newconnect wynosi 31 groszy, ale handel właściwie zamarł; co ciekawe akcja GKS-u jest droższa niż ekstraklasowego Ruchu Chorzów - 23 grosze).

  Władze Katowic nie zawieszą działalności swojej spółki, tym bardziej, że podczas ostatniej sesji Rady Miasta zadecydowano o kolejnym podwyższeniu kapitału GKS-u, tym razem o 1,1 miliona złotych. Dzięki temu zostaną spłaceni kolejni wierzyciele, w tym przede wszystkim byli trenerzy i piłkarze klubu. Właśnie te długi stanowią obecnie największe zagrożenie dla uzyskania licencji na przyszły sezon. Procedury już się rozpoczęły - trwa etap uzupełniania dokumentacji - decyzje w pierwszej instancji muszą zapaść do końca maja, a rozstrzygnięcia dotyczące ewentualnego trybu odwoławczego do 15 czerwca. Pieniądze z budżetu Katowic pozwolą na dosłanie do Warszawy dokumentów, które znacząco powinny poprawić szanse GKS na osiągnięcie celu.

  Właśnie na tym koncentrują się obecnie działania na Bukowej. Sportowo sezon został bowiem już właściwie skreślony na straty. GKSKatowice, który do rundy wiosennej startował z realnymi szansami na grę w ekstraklasie, musi swoje nadzieje odłożyć na bliżej nieokreśloną przyszłość. Co więc zostało ekipie Kazimierza Moskala? Na przykład walka o pokonanie magicznej bariery dziesiątego miejsca - od czasu awansu do I ligi katowiczanie nigdy na mecie rozgrywek nie zdołali uplasować się wyżej. Wspomnianą dziesiątkę „us-trzelili” dwukrotnie, tyle samo razy zanotowali lokaty jedenastą i trzynastą. Punktowy rekord z sezonu 2012/13 wynosi 50 „oczek”, a więc do jego wyrównania potrzeba jeszcze dziesięciu. Czy w ostatnich sześciu spotkaniach uda się je wywalczyć? Drużynę z Bukowej czekają starcia z Chojniczanką (dom), Olimpią (wyjazd), Termalicą (d), Stomilem (w), Tychami (d) i Wisłą (w). Po tym ostatnim meczu nastąpią rozmowy z zawodnikami.W wielu przypadkach pożegnalne.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama