Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach: premier Donald Tusk o węglu i Ukrainie [EEC 2014]

Michał Wroński
Premier Donald Tusk na Europejskim Kongresie Gospodarczym
Premier Donald Tusk na Europejskim Kongresie Gospodarczym Arkadiusz Ławrywianiec
W Katowicach trwa Europejski Kongres Gospodarczy. Politycy, ekonomiści i biznesmani dyskutują o problemach (nie tylko) światowej gospodarki. Wczoraj premier Donald Tusk wypowiadał się na temat roli węgla w bezpieczeństwie energetycznym Polski

Na trzy dni Katowice stały się ekonomicznym centrum Europy. Od wczoraj w stolicy województwa śląskiego trwa bowiem Europejski Kongres Gospodarczy.

To już szósta edycja tej imprezy. Jak zawsze przyciągnęła ona na Śląsk kilka tysięcy polityków, biznesmanów, naukowców i samorządowców. Do piątku debatować będą oni o najważniejszych wyzwaniach światowej gospodarki: wzajemnych relacjach Europy i Stanów Zjednoczonych, bezpieczeństwie energetycznym i wspólnym rynku energii, odbudowie konkurencyjności europejskiego przemysłu, a także migracjom oraz sytuacji na rynku pracy.

ZOBACZ TAKŻE:
Europejski Kongres Gospodarczy EEC 2014 Katowice: 200 taksówek czeka, ale hotele pełne

Tusk na EEC 2014 w Katowicach: Filozofia maksymalizacji zysku zawsze ma dramatyczny finał
EEC 2014 Katowice. Piękne hostessy na Europejskim Kongresie Gospodarczym [ZDJĘCIA]

Tweety o "EEC OR EECPoland OR EEC2014 -Alumni"

Europejski Kongres Gospodarczy EEC 2014 Katowice LIVE STREAMING za eecpoland.eu:

Przedsiębiorcy usłyszą tu, co planują politycy

- Ten Kongres jest szczególnie ważny dla przedsiębiorców. Tutaj spotykają się oni z przedstawicielami władzy publicznej. Czyni tą władzę bardziej transparentną. Politycy słyszą głos przedsiębiorców, a przedsiębiorcy słyszą, co planują politycy - podkreślał prof. Jerzy Buzek.

Jak zaznaczył Wojciech Kuśpik, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości, a zarazem pomysłodawca całego przedsięwzięcia tegoroczny Kongres odbywa się w wyjątkowych okolicznościach.

- Tydzień temu świętowaliśmy rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, za miesiąc podsumujemy w Polsce 25 lat wolności i okres ważnych przemian gospodarczych, wcześniej zaś wybierając swoich przedstawicieli do Parlamentu Europejskiego będziemy tworzyć nowy układ sił w Europie - mówił Kuśpik. Zwrócił też uwagę na gospodarczy wymiar ostatnich wydarzeń na Ukrainie. Ten sam wątek podkreślił również otwierający Kongres premier Donald Tusk, wiążąc wątek ukraiński z bieżącą sytuacją na Górnym Śląsku

Potrzebna rehabilitacja węgla i górników

- Konflikt na Ukrainie pokazał nam jakie wielkie znaczenie ma bezpieczeństwo energetyczne dla bezpieczeństwa ogólnego. A to właśnie tu na Śląsku kształtuje się realny wymiar bezpieczeństwa energetycznego Polski - podkreślał premier. Stad też - jak dodał - kraje Unii Europejskiej muszą zacząć szanować własne zasoby energetyczne.
- Bezpieczeństwo energetyczne i i odpowiedzialność za wspólnotę gospodarczą oznaczają konieczność umiejętnego wyznaczania granic dla indywidualnego egoizmu i pogoni za zyskiem. Oznacza to też potrzebę rehabilitacji polskiego węgla i tych wszystkich, którzy w tej branży ciężko pracują każdego dnia - podkreślił Tusk. Obiecał też, że rehabilitacja węgla znajdzie swój wyraz w konkretnych decyzjach.

- Nie dlatego, że taka jest presja jakiejś grupy zawodowej, ale dlatego, że każdy odpowiedzialny za wspólnotę polityk musi podejmować praktyczne decyzje dla zwiększenia niezależności energetycznej. Oczywiście polski węgiel nie może być wyraźnie droższy od tego, który płynie ze wschodu. Bezpieczeństwo energetyczne, podobnie jak i militarne, musi jednak trochę kosztować. Fundamentalną częścią bezpieczeństwa, wymagającą interwencji państwa musi zatem stać się górnictwo i energetyka. Energetyczne serce Europy i Polski bije tutaj, a o serce trzeba zadbać - podsumował swoje wystąpienie Donald Tusk.

To już ostatni taki Kongres

Gości Kongresu witali wczoraj w Katowicach przedstawiciele władz wojewódzkich i lokalnych: wojewoda Piotr Litwa, marszałek Mirosław Sekuła, przewodniczący Górnośląskiego Związku Metropolitalnego Dawid Kostemski, a także prezydent Katowic Piotr Uszok. Ten ostatni zapowiedział, że to już ostatni raz, gdy obrady Kongresu prowadzone są w wielu rozrzuconych po całym mieście obiektach.
- Mam nadzieję, że w przyszłym roku spotkamy się w ukończonym budynku nowego centrum kongresowego - zapowiedział Piotr Uszok.

Dzis na EKG będzie można usłyszeć o:

  • Polakach w globalnych strukturach biznesowych i administracyjnych. Dowiedzieć się będzie można też jakie cechy polskich menedżerów są szczególnie w globalnych korporacjach.
  • Chorobach cywilizacyjnych i metodach walki z nimi.
  • Budowaniuatrakcyjności miast i regionów, a także znaczeniu jakości życia, oferty kulturalnej, możliwości wypoczynku i klimatu społecznego dla przyciągania inwestorów.
  • Migracjach, bezrobociu oraz relacjom między edukacją i sytuacją na rynku pracy we współczesnej Europie.

W piątek tematem dyskusji będą m.in.

  • Inteligentne metody zarządzania miastem i planowanie rozwoju miasta.
  • Zadania dla polskich europarlamentarzystów w nowej kadencji. Udział w tej debacie wezmą: Tadeusz Cymański, Genowefa Grabowska, Marek Migalski, Tomasz Niedziela, Jan Olbrycht, Bolesław Piecha i Krzysztof Szpanelewski.
  • Gosporadcze konsekwencje ostatnich wydarzeń na Ukrainie i przyszły kształt gospodarczych relacji Polski z Rosją oraz Ukrainą.
  • Perspektywy węgla jako paliwa energetycznego w UE w kontekście polityki klimatycznej i bezpieczeństwa energetycznego.
emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera