Częstochowa: Autobusy dzięki Gazeli

  Częstochowa: Autobusy dzięki Gazeli

  Janusz Strzelczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  W Częstochowie już w ubiegłym roku testowano autobus elektryczny. Pojazd bardzo dobrze się spisywał. Autobusy z programu "Gazela" mają
  1/2
  przejdź do galerii

  W Częstochowie już w ubiegłym roku testowano autobus elektryczny. Pojazd bardzo dobrze się spisywał. Autobusy z programu "Gazela" mają zostać wyposażone w napęd elektryczny i gazowy ©Janusz Strzelczyk

  Miasto stawia na ekologiczną komunikację. Jest o krok od pozyskania środków na zakup czterdziestu nowoczesnych autobusów.
  Częstochowa jest o krok od pozyskania prawie 66 mln zł na zakup nowych autobusów. Częstochowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne znajduje się na pierwszym miejscu listy rankingowej w konkursie "Gazela" na niskoemisyjny transport miejski, organizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Pieniądze z programu "Gazela" pochodzą ze sprzedaży nadwyżek praw do emisji dwutlenku węgla rządowi Hiszpanii. 66 mln zł wystarczy na zakup co najmniej 40 nowoczesnych autobusów hybrydowych.

  - Na razie to wstępna kwalifikacja, więc musimy jeszcze poczekać na ostateczną decyzję - mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie. - Oczywiście cieszymy się, że mamy spore szanse na otrzymanie dofinansowania.
  Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne wnioskowało o prawie 66 mln zł i tyle wstępnie przyznał Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wymogiem jest zakup nowoczesnych autobusów hybrydowych napędzanych gazem ziemnym i prądem.

  - Można powiedzieć, że na świecie nie spotyka się często takich autobusów - mówi Robert Madej, zastępca prezesa MPK w Częstochowie. - Dotąd była tylko jedna dostawa podobnych pojazdów, do Wilna.

  Jeszcze w maju szefostwo MPK spotka się z przedstawicielami Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na negocjacjach w sprawie przyznania dotacji na zakup autobusów.

  Jeśli dofinansowanie zostanie przyznane, wówczas po stronie częstochowskiego przedsiębiorstwa będzie zakup stacji do ładowania autobusów energią.

  Zgodnie z konkursowym harmonogramem, inwestycja ma być zrealizowana do końca września 2015 roku. Z uwagi na opóźnienia związane z zatwierdzeniem listy konkursowej, może nastąpić to nieco później. MPK już testowało ekologiczny autobus. Był to pojazd o napędzie elektrycznym.

  Firma AMZ z Kutna, której elektrobus kursował przez tydzień po częstochowskich ulicach, jest gotowa zainstalować na dachu pojazdu dodatkowy silnik gazowy, który będzie wspomagał elektryczny i wtedy spełniałby wymagania programu "Gazela".
  Tabor częstochowskiego MPK systematycznie się poprawia. Niedawno, bo w marcu 2014 r., przedsiębiorstwo podpisało umowę na zakup siedmiu autobusów Solaris. Wiadomo, że będzie ich jednak dziesięć, bo udało się wynegocjować niższą cenę niż pierwotnie przewidywano w przetargu.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama