Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie kuszą maturzystów. Nie tylko najlepszych. Jakie studia wybrać? NAJLEPSZE KIERUNKI STUDIÓW

Paweł Pawlik
Matura? To dopiero początek! Większość pójdzie na studia, z mozołem je skończy, zda egzamin licencjacki i magisterski. Magister? To dopiero początek!
Matura? To dopiero początek! Większość pójdzie na studia, z mozołem je skończy, zda egzamin licencjacki i magisterski. Magister? To dopiero początek! Małgorzata Genca
Jak wynika z danych urzędów pracy, kłopoty z zatrudnieniem mają i humaniści, i inżynierowie. Jak wybrać najlepszy kierunek studiów? To zależy od tego, czego po nich oczekujemy.

NAJNOWSZY RANKING UCZELNI WYŻSZYCH 2014:
ZOBACZ KONIECZNIE:
RANKING SZKÓŁ WYŻSZYCH 2014 PERSPEKTYW

Maturzyści już część egzaminów mają za sobą. Za tydzień rusza rekrutacja na uczelniach. Zanim jednak skuszą się na nowy, innowacyjny, bardzo potrzebny społeczeństwu i gwarantujący krocie na koncie kierunek studiów, powinni chyba przejrzeć dane o zarobkach w wymarzonych branżach. Warto sprawdzić, ilu absolwentów wymarzonego kierunku pracuje potem w zawodach zgodnych z wykształceniem.

CZYTAJ KONIECZNIE:
MATURA 2014: JAKI KIERUNEK STUDIÓW WYBRAĆ?

Uczelnie - wobec niżu demograficznego i spadku zainteresowania studiami - próbują sami wyjść z propozycjami do maturzystów i nęcą ich co roku nowymi kierunkami nauczania. Często takie nowinki reklamowane są jako odpowiedź na zapotrzebowanie rynku pracy. Nie zawsze to jest prawda, ale zawsze warto przejrzeć oferty.

W tym roku Uniwersytet Śląski w Katowicach postawił m.in. na muzykę użytkową, sztukę pisania, informację w instytucjach e-społeczeństwa i mediteranistykę.

ZOBACZ WYKAZ:
STUDIA, PO KTÓRYCH MASZ PRACĘ I STUDIA, KTÓRE PRODUKUJĄ BEZROBOTNYCH

Możliwy jest też wybór nowo otwartych specjalizacji w ramach już istniejących kierunków. I tak od października można zgłębiać tajniki prowadzenia zespołów muzycznych czy estetyki miasta. Można też wybrać nauczanie polonistyczne wśród cudzoziemców. W sumie 13 nowych kierunków studiów plus drugie tyle nowych specjalizacji w ramach studiów dziennych i zaocznych.

W sosnowieckim Humanita- sie też ruszyły nowe specjalności, np. bezpieczeństwo systemów teleinformacyjnych oraz pedagogika turystyki, sportu i rekreacji.

Politechnika też kusi.

- W porównaniu z rokiem ubiegłym w ofercie edukacyjnej Politechniki Śląskiej na rok akademicki 2014/2015 znalazły się dwa nowe kierunki studiów: teleinformatyka na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz energetyka na Wydziale Elektrycznym, a także trzy specjalności - aplikacje napędowe na Wydziale Mechanicznym Technologicznym oraz zarządzanie hotelem i zarządzanie obiektem hotelarskim na Wydziale Organizacji i Zarządzania - chwali się Paweł Doś, rzecznik uczelni.
Nowych kierunków przybywa, a dane prezentowane przez Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach pokazują, kto ma największą szansę na znalezienie pracy.
- Najwięcej bezrobotnych wśród absolwentów szkół wyższych, według stanu na koniec 2013 roku, było wśród pedagogów i ekonomistów. Takich osób było zarejestrowanych ponad 2000. Na przeciwległej szali są inżynierowie energetyki (28 bezrobotnych) i projektanci grafiki (29 bezrobotnych) - wylicza Paulina Cius z WUP Katowice.

CZYTAJ KONIECZNIE:
MATURA 2014: JAKI KIERUNEK STUDIÓW WYBRAĆ?

No i jak się tu ustawić? I humaniści, i inżynierowie muszą szukać pracy. Jak wybrać kierunek, którego studiowanie da nie tylko satysfakcję intelektualną, ale też w przyszłości finansową. A może nie łączyć tych obu satysfakcji?

Badania przeprowadzone na zlecenie Uniwersytetu Jagiellońskiego na próbie 480 licealistów jasno pokazują, że kobiety bardziej skupiają się na realizacji swoich pasji, a mniej interesują się kwestią wysokich zarobków. Mężczyźni natomiast oceniają wartość kierunku czy miejsca studiów na podstawie przyszłych apanaży finansowych.

- Pedagog może również znaleźć pracę, jednak niekoniecznie w swoim zawodzie. Od absolwentów studiów humanistycznych wymaga się większej elastyczności na rynku pracy i uzupełniania kwalifikacji - zauważa Paulina Cius.

Najwięcej bezrobotnych absolwentów wyższych uczelni na koniec 2013 r. było:

  • pedagogami - 1049
  • ekonomistami - 994
  • specjalistami ds. marketingu i handlu - 838
  • specjalistami administracji publicznej - 601
  • pielęgniarkami - 497
  • specjalistami ds. zarządzania i organizacji - 427
  • politologami - 286
  • socjologami - 311

Absolwenci uczelni wyższych, którzy najrzadziej bywają w urzędach pracy:

  • inżynier elektronik - 66
  • inżynier ochrony środowiska - 14
  • inżynier inżynierii chemicznej - 28
  • inżynier transportu drogowego - 23
  • projektant grafiki - 29
  • inżynier energetyk - 28

Według prognoz Wojewódzkiego Urzędu Pracy w najbliższych latach będzie popyt na pracę dla informatyków, w szczególności programistów, grafików oraz administratorów baz danych. Na sukces mogą też liczyć finansiści oraz księgowi. Potrzeba też logistyków zarządzających przepływem towarów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!