Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prawa pacjenta. Nie daj się w szpitalu i przychodni [NASZE SPRAWY]

Jadwiga Jenczelewska
Szpital nie ma prawa odmówić przyjęcia pacjenta, powołując się np. na rejonizację. Gdyby tak się stało, możemy złożyć skargę do dyrektora szpitala, oddziału NFZ lub biura Rzecznika Praw Pacjenta
Szpital nie ma prawa odmówić przyjęcia pacjenta, powołując się np. na rejonizację. Gdyby tak się stało, możemy złożyć skargę do dyrektora szpitala, oddziału NFZ lub biura Rzecznika Praw Pacjenta Lucyna Nenow
W wielu szpitalach, przychodniach i gabinetach lekarskich pacjenci wciąż mają być tylko bezwolnymi wykonawcami poleceń personelu

Nigdy nie zapomnę upokorzenia, jakie przeżyłam w szpitalu następnego dnia po porodzie - mówi Czytelniczka z Czeladzi. - Podczas porannej wizyty w pokojach położnic ordynator pojawił się z grupą studentów. Gdy doszli do mnie, pan ordynator kazał mi podnieść koszulę i pokazać szwy w wiadomym miejscu. To był rozkaz wydany tonem nieznoszącym sprzeciwu. Lekarz potraktował mnie jak przedmiot, a nie jak człowieka, który ma swój wstyd i swoją wolną wolę - mówi matka dziś już dorosłego syna.

Przyznaje, że było to wiele lat temu, ale pewne nawyki personelu medycznego, szczególnie panów doktorów, przetrwały do dziś w przychodniach i szpitalach. - Mój uraz pozostał, dlatego wszędzie szukam podpowiedzi na temat praw pacjentów. Chcę wiedzieć, co wolno lekarzowi, pielęgniarce, a nawet ludziom ze szpitalnej administracji. Chcę też wiedzieć, jakie ja mam prawa, bo przecież pacjent nie przestaje być człowiekiem. Chory nie traci swoich praw tylko dlatego, że jest słaby i często unieruchomiony - dodaje Czytelniczka.

Spełniamy jej prośbę i publikujemy kolejne przepisy dotyczące praw pacjentów.

Kiedy domowa wizyta

Gdy nie możemy iść do przychodni, lekarz lub pielęgniarka przyjdą z wizytą domową. Wystarczającym powodem są przyczyny medyczne (np. nie możemy się poruszać), ale także losowe (np. małe dzieci pod opieką, nie mamy możliwości dotarcia do przychodni). Uwaga! Lekarze POZ jeżdżą na ogół na wizyty domowe wyłącznie w obrębie dawnego rejonu. Jeśli więc wybierzemy przychodnię daleko od miejsca zamieszkania, możemy nie móc korzystać z takiej fo-rmy opieki. Warto zapytać o to w rejestracji. Bez skierowania możemy skorzystać z nocnej i świątecz-nej pomocy lekarskiej; nie obowiązuje też rejonizacja. Informacja o a-dresie takiej placówki powinna być na tablicy informacyjnej w przychodni. Lekarz nie tylko udzieli nam porady i wypisze receptę, ma także obowiązek wystawić zwolnienie lekarskie (jeśli stan zdrowia to uzasadnia); nie dajmy się więc odesłać po nie do lekarza POZ!

Specjalistyczne badania

Możemy je zrobić w dowolnie wybranej przychodni. Czas oczekiwania na badania jest różny (od kilku dni do kilku miesięcy). Skierowanie dostaniemy od specjalisty, a na badania podstawowe: moczu i krwi, EKG, USG jamy brzusznej i niektóre prześwietlenia RTG - od lekarza POZ. Czasami też na inne - lecz zależy to od tego, jaki kontrakt lekarz podpisał z NFZ.
Do niektórych specjalistów możemy pójść bez skierowania (psychiatra, dentysta, dermatolog, wenerolog, ginekolog, położnik, okulista, onkolog). Do pozostałych - musimy mieć skierowanie od lekarza POZ. Uwaga! Jeśli specjalista potrzebuje dodatkowej konsultacji, powinien sam wystawić skierowanie (a nie odsyłać nas do lekarza POZ). Reguluje to tzw. miękkie prawo (patrz strona internetowa Rzecznika Praw Pacjenta).

Gdy eWUŚ zawiedzie

System eWUŚ (Elektroniczna Weryfikacja Uprawnień Świadczenio-biorców) pozwala sprawdzić, czy pacjent jest ubezpieczony. Jeśli wiemy, że tak jest (bo np. mamy etat), a system wyświetla co innego, wystarczy złożyć w rejestracji oświadczenie. Taka procedura obowiązuje też członków rodziny ubezpieczonego. Pamiętajmy jednak, że pracodawca automatycznie zgłasza do ZUS-u tylko pracownika.
(JJ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!