Niepełnosprawni: Ustawa o rehabilitacji powinna być...

  Niepełnosprawni: Ustawa o rehabilitacji powinna być zmieniona

  MOKR

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Polska Organizacja Pracy Osób Niepełnosprawnych (POPON) przystąpiła do realizacji projektu, którego celem było opracowanie propozycji zmian w systemie wsparcia zatrudniania osób niepełnosprawnych. Zdaniem POPON prawo, które ma zachęcać przedsiębiorców do tworzenia nowych miejsc pracy powinno być proste, jednoznaczne i niepozostawiające pola do urzędniczej interpretacji, więc dlatego rozwiązania zawarte w ustawie o rehabilitacji wymagają głębokiej korekty.
  Zorganizowano 10 spotkań konsultacyjno-informacyjnych, w których udział wzięło ponad 500 osób, w tym parlamentarzyści, pracodawcy, przedstawiciele instytucji i organizacji pozarządowych. Spotkania odbyły się w: Krakowie, Wrocławiu, Łodzi, Katowicach, Warszawie, Bydgoszczy, Rzeszowie, Poznaniu, Gdańsku i Szczecinie.

  Propozycje zostały przedłożone na konferencji w Senacie zorganizowanej, przez POPON, przy współpracy z Senacką Komisją Rodziny i Polityki Społecznej i Sejmową Komisją Polityki Społecznej i Rodziny.
  - Wiele propozycji, które zostały zgłoszone podczas tych spotkań było zbyt radykalnych, więc musiały zostać odłożone powiedział na wstępie Jan Zając, prezes POPON otwierając konferencję - Przedstawiony w Senacie dokument jest efektem pracy zespołu ekspertów oraz wieloletniego doświadczenia naszej organizacji. Naszym celem jest wypracowanie nowego, lepszego modelu, w którym pracodawca będzie szanowanym parterem.

  Wśród przedłożonych propozycji pojawiły się między innymi wprowadzenie jednolitego systemu orzecznictwa o niepełnosprawności. Jak powiedział Adam Hadław, ekspert do spraw problematyki pracodawców, orzeczenie o niepełnosprawności powinno być zindywidualizowane i uwzględniać specjalne potrzeby zawodowe osób niepełnosprawnych, szkolenia czy zastosowanie np. skróconego czasu pracy lub wydłużonego urlopu.

  Wśród zaproponowanych zmian można również wymienić dość rewolucyjną propozycję utworzenia zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych w zakładach otwartego rynku pracy posiadających wymagany wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych np. u pracodawców zatrudniających co najmniej 25 albo 15 etatów i 25 proc. osób niepełnosprawnych. - W opinii twórców dokumentu takie rozwiązanie wsparłoby rehabilitację oraz zachęciło do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych - twierdzi Adam Hadław.

  Wśród wielu innych zmian pojawiła się również propozycja dodatkowej kwoty (premii) dofinansowania do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych dla pracodawcy, który osiąga bardzo wysoki wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych. Jej celem miałoby być zachęcenie pracodawców do tworzenia nowych miejsc pracy i zapewnienie gwarancji bezpieczeństwa dla pracodawców zatrudniających większą ilość osób niepełnosprawnych.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   Zmiany w Ustawie o rehabilitacji ON

   Sprawny nie (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   Od kiedy to pracodawcy chcą decydować co ma zawierać w sobie orzeczenie o niepełnosprawności? Po tym artykule widać, że pracodawcom chodzi tylko o pieniądze, a gdzie w tym wszystkim są ludzie -...rozwiń całość

   Od kiedy to pracodawcy chcą decydować co ma zawierać w sobie orzeczenie o niepełnosprawności? Po tym artykule widać, że pracodawcom chodzi tylko o pieniądze, a gdzie w tym wszystkim są ludzie - niepełnosprawni ludzie, którzy nieraz za wszelką cenę chcą jednak pracować. Niech tworzeniem prawa zajmą się doświadczeni praktycy, a nie pracodawcy, dla których niepełnosprawny pracownik i tak zawsze będzie złem koniecznym, i to jaka by doskonała była ustawa i ciągłe jej zmiany.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama