Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Wycieczka na Podlasie: Żubry, car i Tatarzy czyli piękny Wschód

Anna Ładuniuk
Kruszyniany. Polscy Tatarzy promują tu swoją kulturę
Kruszyniany. Polscy Tatarzy promują tu swoją kulturę Anna Ładuniuk
Podlasie stawia na turystykę i to dobry wybór. W ostatnim czasie bardzo się tu zmieniło

Polecam wyjazd na urlop na Podlasie tym wszystkim, którzy myślą stereotypowo: biedna, zacofana ściana wschodnia. Warto zobaczyć na własne oczy, jak nieprawdziwy to stereotyp. Ślązacy mogą pozazdrościć mieszkańcom Podlasia nie tylko świeżego powietrza, Puszczy Białowieskiej i Knyszyńskiej, i bocianów, ale także dobrej sieci dróg, odnowionych, w większości za unijne pieniądze, rynków i kamieniczek, pałaców i klimatycznych drewnianych domów.

Podlasie postawiło na turystykę, dlatego w prawie każdej wsi znajdziemy gospodarstwa agroturystyczne. Właścicielka jednego z takich gospodarstw w Kuryłach koło Sokółki, pani Iwona Wiśniewska pokazując swoje pokoje gościnne zacytowała zdanie swojego ubiegłorocznego gościa ze Śląska. Usiadł podobno na tarasie z widokiem na dolinę Sokołdy i majac przez oczami staw, łąki i w oddali Puszczę Knyszyńską oświadczył, że przez nastepne dwa tygodnie nigdzie się nie rusza. Ale ruszyć się z tego tarasu pani Iwony warto, bo...

Tatarzy zapraszają na pierekaczewnik

Kruszyniany i Bohoniki. Te dwie miejscowości kojarza się z polskimi Tatarami najbardziej, choć podobno w tej chwili najwięcej ich mieszka w Białymstoku. Ale to w Kruszynianach i Bohonikach znajduja się ich meczety i cmentarze i to tutaj, jeśli wjedziemydo wsi i zatrzymamy sie przed bramą meczetu, za moment usłyszymy: Państwo do nas? Zapraszamy! I ktoś otwiera meczet, prowadzi do środka i zaczyna opowiadać: o tym, jak Tatarzy znaleźli się w tym miejscu, czym zajmuja się i czym zajmowali, ilu ich jest w Polsce, co sadzą o islamiźmie, jak to jest z mieszanymi małżeństwami... W Kruszynianach naprzeciwko meczetu znajduje się gospodarstwo agroturystyczne i jurta Dżennety Bogdanowicz. To punkt obowiązkowy dla turystów. Dostaną tam nie tylko pierekaczewnik, ale całą listę tradycyjnych potraw, których nie spróbują na Śląsku.

W Osowcu można spędzić 9 godzin w twierdzy

Zwiedzanie twierdzy w Osowcu można połączyć z wycieczką przez biebrzańskie bagna. Kilka punktów widokowych i niedługa scieżka znajduje się kilkaset metrów od wejścia do twierdzy. Jesli zaplanujemy cały dzień w tej okolicy, będziemy w stanie skorzystać z dwugodzinnej wycieczki po twierdzy, i jeszcze pozostanie całkiem sporo czasu na obserwację przyrody na bagnach. Dla amatorów militariów jest też oferta 9-godzinna w twierdzy, a miłośnicy przyrody moga zwiedzać rozlewiska Biebrzy z przewodnikiem nawet przez kilka dni.

WTykocinie czeka kuchnia żydowska i zamek jak nowy

Tykocin to dziś niewielkie miasteczko, kiedyś jedno z wazniejszych miast na szlaku z Polski na Litwę. To w tutejszym zamku ponad rok leżało ciało ostatniego z Jagiellonów, czekając na pochówek (Zygmunt August zmarł w niedalekim Knyszynie), tutaj zmarł także Janusz Radziwiłł (bohater Trylogii, wybitna kreacja Władysława hańczy w Potopie).

Dziś tykociński zamek jest odbudowywany przez prywatnego inwestora - można go już zwiedzać, a także dobrze zjeść w zamkowej restauracji. Choć jeśli o jedzenie chodzi, to do Tykocina turyści przyjeżdżają dla kuchni żydowskiej. W przeszłości to właśnie tu znajdowała się druga po Krakowie co do wielkości gmina żydowska w Polsce. Zachowała się nie tylko synagoga z przepieknymi freskami, ale i wiele domów (m.in. ten, w którym urodził się markus Mordechaj Zamenhof, ojciec twórcy esperanto).

A poza opisanymi miejscami Podlasie to przecież także Białystok, Supraśl, Białowieża, Hajnówka, Puszcza Knyszyńska, Augustów... Nie ma mowy, nawet dwa tygodnie to za mało!


*Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
*Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
*Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
*Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!