Powstanie Warszawskie: Film już na ekranach

  Powstanie Warszawskie: Film już na ekranach

  Tomasz Szymczyk

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ I FRAGMENTY FILMU
  1/2
  przejdź do galerii

  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ I FRAGMENTY FILMU
  ©mat. prasowe

  Od wczoraj w kinach w całej Polsce oglądać można film "Powstanie Warszawskie". Lubię filmy i książki poświęcone historii, szczególnie te, które mówią o wydarzeniach dwudziestowiecznych. Nic więc dziwnego, że wzbudził on moje zainteresowanie. Zwłaszcza że nie jest to zwykły obraz fabularny, ale prezentacja zmontowanych oryginalnych kronik z 1944 roku, co pozwala na niecodzienną podróż do powstańczej Warszawy.
  Nakręcone przez pracowników Biura Informacji i Propagandy Armii Krajowej kroniki po 70 latach pokolorowano, nagrano również głosy ich bohaterów. Autentyczne dialogi odtwarzali specjaliści od odczytywania słów z ruchu warg.

  Pamiętam, jak w moim liceum na lekcji historii nauczycielka powiedziała, żebyśmy oceniając Powstanie Warszawskie nigdy nie brali w wątpliwość bohaterstwa jego uczestników. W przypadku tego filmu ocena zrywu nie powinna jednak rzutować na jego odbiór. Bo w filmie niewiele jest walki. Pojawia się zresztą zwykle we fragmentach wyreżyserowanych przez autorów kronik.

  ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ I FRAGMENTY FILMU

  Głównym bohaterem archiwalnych materiałów jest jednak ludność walczącej stolicy, którą w cieniu walk zajmują takie sprawy jak zdobycie wiadra wody czy bochenka chleba. Są też polowe msze święte, powstańcze śluby i pogrzeby - na początku ciała umieszczano w trumnach, potem już tylko owijano w prześcieradła. Na końcu widzimy poległych przykrytych dywanem, z czterema cegłówkami położonymi w kątach...

  Widzowie w filmie Jana Komasy widzą tysiące głodnych i brudnych, ale pełnych wiary w zwycięstwo żołnierzy i cywilów w różnych sytuacjach. Są uśmiechy, sympatyczne gesty, ale jest też śmierć.

  Wrażenie może zrobić lej po bombie, z wygiętymi do góry szynami tramwajowymi, kilkuletnie dzieci noszące płyty chodnikowe na budowę barykady czy palone na środku ulic ogniska wyznaczające samolotom miejsca do zrzutu broni i zaopatrzenia. Udało się zachować dla potomności również fragment ulicznego teatrzyku kukiełkowego dla dzieci. Widzimy też scenę produkcji granatów domowej roboty, w której walczące w powstaniu kobiety odmierzają odpowiednią ilość substancji wybuchowej salaterkami, w których - gdyby nie wojna - podawałyby pewnie jakiś deser.

  Ale ten film to również podróż do Warszawy, jakiej już nie ma. Po powstaniu ze stolicy zniknęła pamiętająca dawne czasy zabudowa. Na zdjęciach z pierwszych dni sierpnia można zobaczyć jeszcze niemal nienaruszone budynki z szyldami i neonami sklepów i firm, które potem zmieniają się w kupę gruzu.

  Filharmonia Narodowa, kawiarnia Kaukaska przy ulicy Jasnej to tylko niektóre z miejsc, które można dostrzec w filmie. Realizatorom udało się także nakręcić gen. Antoniego "Montera" Chruściela wśród powstańców czy przebywającą w tym czasie w Warszawie sędziwą już wówczas pisarkę Marię Rodziewiczównę.

  Całości towarzyszy interesująca muzyka Bartosza Chajdeckiego, nagrana - tu element regionalny - przez Aukso Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia.

  Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, w jednym z wywiadów powiedział, że film ten jest niezwykły, bo jego bohaterem jest całe miasto. I tak rzeczywiście jest.

  Polecam ten film tym, którzy lubią na historię patrzeć przez pryzmat zwykłego człowieka. Uważam, że właśnie takie spojrzenie daje historii największą dozę autentyczności.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama