Pogoda na weekend: Przed nami Zimni Ogrodnicy, ale...

  Pogoda na weekend: Przed nami Zimni Ogrodnicy, ale specjaliści ochłodzenia w Śląskiem nie przewidują

  KAK

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Zdaniem prof. Niedźwiedzia, najzimniej było podczas majówki
  1/2
  przejdź do galerii

  Zdaniem prof. Niedźwiedzia, najzimniej było podczas majówki ©Marzena Bugała-Azarko

  Najpewniej majowe przymrozki są już za nami. Najbliższe dni będą ciepłe i mokre - mówi nam prof. Tadeusz Niedźwiedź, klimatolog z UŚ w Katowicach.
  Przed nami Zimni Ogrodnicy, dni kiedy spodziewamy się spadku temperatur, a nawet przymrozków. Zdaniem Grażyny Dąbrowskiej, synoptyka Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie, zasadniczo największe wiosenne ochłodzenie mamy już za sobą. Towarzyszło nam podczas majówki.

  - Odczuwalnie zimniej może być w okolicy 15 maja, czyli na świętej Zośki, ale temperatura nie powinna spaść poniżej zera.
  Najbliższe dni w województwie śląskim będą umiarkowanie ciepłe. Jeśli nie będzie opadów deszczu, temperatura w ciągu dnia powinna wynosić ok. 17-18 stopni Celjusza, w sobotę przewidujemy nawet 20 stopni - mówi synoptyczka z IMGW.

  Jej pogląd podziela prof. Tadeusz Niedźwiedź, klimatolog z Uniwersytetu Śląskiego, który przyznaje, że w przyrodzie pogoda jest bardziej skomplikowana niż w powiedzeniach ludowych. Profesor zwraca uwagę, że choć ochłodzenia majowego spodziewamy się na ogół w połowie miesiąca, to tylko sześć razy od 63 lat temperatura przy gruncie spadła wówczas do minus 3 stopni Celcjusza.

  Największe nasilenie majowych przymrozków miało miejsce w 1954 roku, kiedy odnotowano spadek temperatury przy gruncie do minus 6 stopni Celcjusza.

  - Tak jak w maju zdarzają się przymrozki, tak też bywa to miesiąc upałów. Najcieplej było w 2007 roku, kiedy maksymalna temperatura w ciągu dnia wyniosła ponad 30 stopni Celcjusza, a najniższa 12 stopni Celcjusza. Temperatury w danym miesiącu to nie jest nic stałego - podkreśla prof. Niedźwiedź i dodaje: - Przymrozki mogą wystąpić jeszcze pod koniec maja, a niezwykle rzadko bywają w czerwcu.

  Najbliższe dni mają być ciepłe, ale deszczowe. Planując aktywność na powietrzu, należy jednak liczyć się ze zmiennymi opadami deszczu.


  *Matura 2014 ARKUSZE + KLUCZ ODPOWIEDZI + PRZECIEKI
  *Elementarz: Bezpłatny podręcznik POBIERZ PDF
  *Weź udział w quizach Dziennika Zachodniego. SPRAWDŹ SWOJĄ WIEDZĘ
  *Prawo jazdy kat. A. Egzamin na motocykl [PORADNIK WIDEO, ZDJĘCIA PLACU]

  Czytaj także

   Komentarze

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama