Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EEC 2014 Katowice: Na EKG także o polityce

Justyna Przybytek
Uczestnicy naszej debaty, od lewej: Tadeusz Cymański, kandydat z listy Solidarnej Polski, Sonia Nandzik, kandydatka z listy Polska Razem Jarosława Gowina, Artur Zawisza, kandydat z listy Ruchu Narodowego, Barbara Dziuk, startująca z listy Prawa i Sprawiedliwości, Genowefa Grabowska, kandydatka Europy Plus Twojego Ruchu, Arkadiusz Hołda, startujący z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Tomasz Niedziela, kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Jan Olbrycht, kandydat Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Szpanelewski, kandydat Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego (startuje na Mazowszu). Oraz prowadzący dyskusję Marek Twaróg, redaktor naczelny DZ.
Uczestnicy naszej debaty, od lewej: Tadeusz Cymański, kandydat z listy Solidarnej Polski, Sonia Nandzik, kandydatka z listy Polska Razem Jarosława Gowina, Artur Zawisza, kandydat z listy Ruchu Narodowego, Barbara Dziuk, startująca z listy Prawa i Sprawiedliwości, Genowefa Grabowska, kandydatka Europy Plus Twojego Ruchu, Arkadiusz Hołda, startujący z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Tomasz Niedziela, kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Jan Olbrycht, kandydat Platformy Obywatelskiej, Krzysztof Szpanelewski, kandydat Nowej Prawicy Janusza Korwin-Mikkego (startuje na Mazowszu). Oraz prowadzący dyskusję Marek Twaróg, redaktor naczelny DZ. Lucyna Nenow
Sprawa Śląska a wybory do Europarlamentu podczas debaty DZ na Kongresie Gospodarczym. Cymański nazywa Europę frajerem, Szpanelewski ostoją międzynarodówki komuniastycznej

Czy Bruksela winna wspierać śląski regionalizm, czym dla regionu jest pakiet klimatyczny oraz co przyszli europosłowie wywalczą Śląska? Wybory za pasem, więc deklarują - co oczywiste - że wszystko, co tylko możliwe. Politycy spotkali się wczoraj w hotelu Qubus w trzecim i ostatnim dniu Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który od środy trwał w Katowicach.

Debatę, jedyną w czasie EKG dotyczącą polityki, zorganizowano pod banderą Dziennika Zachodniego.
Było o polityce, było więc też gorąco. Krzysztof Szpanelewski z Nowej Prawicy Janusza Korwina Mike zaczął od tego, że władzę w Unii Europejskiej przejęli... międzynarodówka komunistyczna i eurokraci, a sama UE, to eurokratyczny potwór, który gnębi Europejczyków.

- Wszystko, co drzemie w głowach eurokratów jest jakimś zagrożeniem dla Europejczyków - odpowiadał na pytanie, jakie zagrożenia widzi w polityce klimatycznej UE dla woj. śląskiego. Równie dosadny był Tadeusz Cymański, europarlamentarzysta z ramienia Solidarnej Polski. - Europa nie jest prymusem, a frajerem - stwierdził w kontekście ograniczania poziomu emisji dwutlenku węgla.

Co do jednego kandydaci byli zgodni: pakiet klimatyczny jest dla naszego regionu problemem. - Unia proponuje przejście na inne źródła energii. Czy to oznacza tragedię? Zależy od nas. Tragedia jest, jeśli przechodzimy na źródła odnawialne z soboty na niedzielę. O to mam pretensje do rządów, nie wszczęto dyskusji - ani na szczeblu narodowym, ani w Brukseli - co z regionami postprzemysłowymi czynić - komentowała prof. Genowefa Grabowska z Twojego Ruchu. Dodała, że zastępowanie tradycyjnych źródeł energii odnawialnymi jest nieuniknione.

- Nikt chyba sobie nie wyobraża, że do końca świata będziemy fedrować. A jednak, Jan Olbrycht, europoseł z Platformy Obywatelskiej zmierzchu górnictwa na Śląsku jeszcze nie wieszczy. Podkreślał za to, że polityka klimatyczna jest zagrożeniem, bo posunięta jest w UE do absurdu.

- Cały ten pakiet, to połączenie ekologicznej pseudo religii z cynizmem biznesu - krótko odparował z kolei Artur Zawisza z Ruchu Narodowego. - Ruch Narodowy proponuje "rabat dla Polski", czyli zdecydowanie mniej restrykcyjne przepisy. - Zalecamy też reindustrializację przemysłu i nie embargo na rosyjski węgiel, ale wprowadzenie przejściowego cła na węgiel spoza Unii aż do wyprzedaży tych 5 mln ton, które leżą na hałdach - wykładał Zawisza. Z kolei Cymański zachęcał do zastanowienia się... - Na ile polityka klimatyczna jest pretekstem wykorzystywanym przez tych, którzy mają w tym interes. Musimy twardo stać na naszych interesach narodowych, bo to gra ogromnego biznesu i pieniędzy - radził.

Temat podsumowała zaś Sonia Nandzik, kandydatka do europarlamentu z listy Solidarnej Polski Jarosława Gowina: Śląsk nie może pokutować za to, że mamy zasoby naturalne, powinniśmy korzystać z tego, a nie cierpieć przez silne ograniczenie emisji dwutlenku węgla.

Politycy opowiadali także, na co na Śląsku ich zdaniem warto wydać europejskie pieniądze, które Unia rozda do 2020 roku. Arkadiusz Hołda, kandydat do Parlamentyu Europejskiego z listy PSL, przekonywał, że potrzebne są inwestycje w nowoczesne miejsca pracy.

- Należy pomyśleć, jak przeznaczyć kolejne środki na to, żeby młodych ludzi interesować pozostaniem tutaj, żeby nie musieli szukać miejsc pracy w innych częściach Europy - klarował.

Olbrycht stawia na wspieranie przedsiębiorstw - od małych po duże - poprzez zwiększanie ich konkurencyjności, efektywność w energetyce i innowacyjność w gospodarce, na którą najlepszy wpływa ma mieć umiejętne kształtowanie edukacji. Wsparcie nauki chwaliła też prof. Grabowska. - To co zainwestujemy w głowy, bo tam przecież rodzi się innowacyjność - mówiła. Dodała, że pora zmienić podejście do wydawania pieniędzy unijnych.

- Do tej pory słyszeliśmy, że te pieniądze wydajemy, tymczasem środki unijne w kolejnej perspektywie nie mogą być wydawane - tu amfiteatr, tam droga - ale inwestowane, tak, aby po 2020 roku przynosiły zyski. W podobnym tonie mówił Tomasz Niedziela z SLD.

- Nie powinniśmy sobie stawiać pomników, nie kwestionuję budowy Muzeum Śląskiego, ale fajnie gdybyśmy 50 proc. środków wydali na to, co będzie generowało zyski - apelował natomiast Tomasz Niedziela z SLD.

Politycy przedstawili także swoje stanowiska w sprawie wspierania przez UE śląskiego regionalizmu. Dla części z nich równoznaczny jest z autonomią, której mówią nie.

- Ruch Autonomii Śląska jest bardzo niebezpieczny, mówię to jako Ślązaczka z dziada pradziada - ucięła Barbara Dziub z PiS. Następnie oświadczyła, że jest za pewną formą autonomii, ale gospodarczej, taką, w która doprowadzi do tego, aby pieniądze z naszego regionu także w nim zostawały.

- A jeśli chodzi o język śląski, to ostatnio sejmik województwa przyjął uchwałę o gwarach śląskich, bo gwary są różne, nie można mówić o języku śląskim - dodała. Równie kategoryczna była Sonia Nandzik. - Jeśli mówimy o wspieraniu Śląska w każdy możliwy sposób, to zgadzam się. Jeśli chodzi o ruchy autonomiczne, odpowiadam nie - powiedziała.

Hołda przekonywał zaś, że Śląskowi potrzebna jest nie autonomia, a dobra ustawa metropolitalna.

- Póki nie będzie metropolii duzi inwestorzy ze świata będą nas omijać - dodał. Olbrycht prostował, że decentralizacja państwa nie leży w gestii Brukseli.

- A jedynie danego państwa. Zgadzam się, że musi być mechanizm zarządzania, ale on się nie pojawi od wewnątrz, ale musi z zewnątrz, niestety tak długo, jak się będzie nazywał ustawą metropolitalną, nie przejdzie, bo miasta będą się kłóciły, które z nich są metropolią, a które nie - tłumaczył. Przekonywał, że aby powołać metropolię Śląska i Zagłębia potrzeba ustawy dedykowanej specjalnie naszemu regionowi.

Znów dominował węgiel

Wczorajsze obrady zakończyły VI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Na pożegnanie sporo miejsca poświęcono ekonomicznym relacjom Unii Europejskiej z Chinami, inwestycjom w infrastrukturę miejską i nowoczesnym systemom zarządzania transportem w miastach, rynkowi energii i perspektywom tej branży, a także możliwej przyszłości przemysłu obronnego i motoryzacyjnego.

Największym zainteresowaniem cieszył się jednak panel poświęcony polskiemu górnictwu. Udział w nim wzięli m.in. szefowie największych spółek węglowych na Śląsku: MirosławTaras z Kompanii Węglowej, Roman Łój z Katowickiego Holdingu Węglowego i Jarosław Zagórowski z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Cała wymieniona trójka była zgodna - o ile same spółki muszą zadbać o to, by ograniczyć swoje koszty, to państwo musi jak najszybciej przygotować rzetelny bilans energetyczny, tak aby było wiadomo ile faktycznie potrzeba Polsce węgla, co pozwoli uniknąć dalszej, nonsensownej produkcji węgla na zwały. Padły propozycje konkretnych działań wspierających branżę.

Mogliśmy się też dowiedzieć jak to się dzieje, że Czechom opłaca się wydobywać węgiel w Silesii, a nasze kopalnie ledwo zipią. Szczegółową relację z tej debaty znajdziecie Państwo na naszych łamach w poniedziałek. MIW

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera