Policjanci: Tylko nie do ZUS-u

  Policjanci: Tylko nie do ZUS-u

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Dziennik Zachodni

  Związkowcy służb mundurowych spotykają się w czwartek z premierem Donaldem Tuskiem. Temat? Reforma systemu emerytur mundurowych, wydłużenie służby.
  Policjanci: Tylko nie do ZUS-u

  ©FOT. MIKOŁAJ SUCHAN

  W tej sprawie były już protesty, manifestacja i ustalenia ze zmarłym prezydentem Lechem Kaczyńskim, że nie podpisze ustawy, która policjantów, pograniczników i strażaków włączyłaby do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Teraz temat niestety wraca.

  - To może spowodować, że w krótkim kresie czasu odejdzie ze służby ponad 30 tys. policjantów, którzy już teraz mają uprawnienia emerytalne - ostrzega Roman Wierzbicki z ZZ Policjantów garnizonu śląskiego.
  Dodaje, że o ile 60-letni Kazimierz Szwajcowski, obecny zastępca komendant a głównego, a wcześniej śląski komendant policji - świetnie sprawdza się na swoim stanowisku, to 60-letni antyterrorysta, czy dzielnicowy - już niekoniecznie.


  - Czy ktoś wyobraża sobie 60-latka goniącego po ulicach Katowic, czy Sosnowca 20-letniego złodzieja? - pyta Wierzbicki.
  Antoni Duda, szef NSZZ Policjantów chce porozmawiać z premierem Tuskiem o planach włączenia "mundurówek" do powszechnego systemu emerytalnego. Według niego obecnie kobiety nabywają uprawnienia do emerytury w wieku 60, a mężczyźni 65 lat. Pracownicy służb mundurowych natomiast mogą obecnie odchodzić na emeryturę po 15 latach pracy, niezależnie od wieku.

  Premier Tusk wielokrotnie zapewniał, że ci, którzy już pełnią służbę, nie stracą przywilejów emerytalnych.
  - Jesteśmy skłonni do pewnych ustępstw. Możemy zaaprobować wydłużenie pierwszego wieku uprawniającego policjantów do emerytury o pięć lat, czyli do 20 lat służby - podkreśla Roman Wierzbicki.
  Dodaje, że wtedy wysokość emerytury powinna jednak wynieść 55 proc., a nie jak dotychczas 40 proc. pełnego świadczenia.

  Co jeśli związkowcy nie porozumieją się z rządem? Może dojść do protestów. Obecnie prawo do zakończenia aktywności zawodowej po 15 latach pracy mają funkcjonariusze: policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, straży pożarnej, a także więziennictwa.

  Emerytury i renty mundurowe - według szacunków Pracodawców RP - pobiera obecnie prawie 180 tys. Polaków, co kosztuje budżet państwa ok. 5 mld zł rocznie.


  Czytaj także

   Komentarze (1)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   ZUS -DO GAZU

   EMERYT (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 3 / 2

   ZNISZCZYC ZUS BO TO JEST FASZYSTOWSKI BOBEL TO ZWYKLA BANDA OKRADAJACA CALA POLSKE -ZUS TO SAMO CO ZAKLAD UTYLIZACI SMIECI A NAIWIEKSZA SWOLECZ ZUS TO SIEDZI W WARSZAWIE NACZELE Z TYMI SWOIMI...rozwiń całość

   ZNISZCZYC ZUS BO TO JEST FASZYSTOWSKI BOBEL TO ZWYKLA BANDA OKRADAJACA CALA POLSKE -ZUS TO SAMO CO ZAKLAD UTYLIZACI SMIECI A NAIWIEKSZA SWOLECZ ZUS TO SIEDZI W WARSZAWIE NACZELE Z TYMI SWOIMI SZMATLAWYMI BIEGLYMIzwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama