Twój dług zobaczysz w reklamie

  Twój dług zobaczysz w reklamie

  Aldona Minorczyk-Cichy

  Dziennik Zachodni

  Aktualizacja:

  Dziennik Zachodni

  Masz dług? Nie zapłaciłeś rachunku za internet, telefon, czy kablówkę. Zapomniałeś o ostatniej racie za samochód, pralkę?
  Twój dług zobaczysz w reklamie

  ©FOT.123RF

  Nawet jeśli to zdarzyło się wiele lat temu i nawet gdy chodzi o niewielkie pieniądze, twoje nazwisko i dokładny adres znajdzie się w gazecie i w internecie. Jedna z firm windykacyjnych zamieszcza w prasie ogłoszenia o sprzedaży wierzytelności wraz z listą dłużników i ich dokładnym adresem! O twoich kłopotach dowie się pracodawca, rodzina, a nawet sąsiedzi. A co jeśli Twoje długi kupi szemrana firma, która będzie chciała je odzyskać przy pomocy kija bejsbolowego? No właśnie, czy takie ogłoszenia pełne nazwisk, kwot i adresów są zgodne z prawem? I tak i nie.

  Według Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych prawo nie zabrania sprzedania wierzytelności przez ogłoszenie publiczne w gazecie, czy internecie.
  Małgorzata Kałużyńska-Jasak, rzecznik GIODO, podkreśla jednak, że podać do publicznej wiadomości można tylko takie dane, które są niezbędne do określenia wierzytelności. Słowem - imię, nazwisko i miasto - tak. Dokładny adres, czyli ulicę z numerem domu i mieszkania - nie.

  W ostatnich dniach ukazały się jednak listy dłużników z bardzo szczegółowymi danymi. Co w takiej sytuacji? Pomocy można szukać albo w GIODO, albo w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Te mogą wszcząć postępowanie i nałożyć karę na firmę windykacyjną. W listopadzie UOKIK nałożył 220 tys. zł kary na Intrum Justitia. Za co? - Za wprowadzanie dłużników w błąd i niedopuszczalną presję - informuje rzecznik Małgorzata Cieloch.

  Firma groziła dłużnikom wizytami w domu lub firmie, użyciem przymusu. To zaś mogło budzić niepokój, a nawet strach. Według najnowszego raportu Biura Informacji Gospodarczej w sierpniu 2010 roku było w Polsce prawie 2 miliony osób zalegających ze spłatą długów o blisko pół miliona więcej niż rok wcześniej. - Przed świętami znowu wiele osób zaciągnie kredyt. Zanim podpiszą umowy powinny dobrze przemyśleć, czy poradzą sobie ze spłatą - ostrzega Jerzy Sozański, Miejski Rzecznik Konsumentów w Katowicach. Bo długi trzeba płacić. Ci, którzy tego unikają, muszą godzić się z konsekwencjami. Bywa, że firmy windykacyjne balansują na granicy prawa lub je łamią. Jak? Grożąc dłużnikowi, zastraszając go, używając przemocy. Co robić, gdy to się dzieje? Zawiadomić prokuraturę.

  1 3 »

  Czytaj także

   Komentarze (3)

   Dodajesz komentarz jako: Gość

   Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

   Liczba znaków do wpisania:

   zaloguj się

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oferty finansowej

   clarajonesservices@gmail.com (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 100 / 82

   Witam,

   Ubiegać się o pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone w oprocentowaniu 3%. Zainteresowani kandydaci powinni wypełnić poniższy formularz i wrócić do nas za pośrednictwem:...rozwiń całość

   Witam,

   Ubiegać się o pożyczki zabezpieczone i niezabezpieczone w oprocentowaniu 3%. Zainteresowani kandydaci powinni wypełnić poniższy formularz i wrócić do nas za pośrednictwem: clarajonesservices.ltd @ gmail.com

   Formularz wniosku kredytowego:

   * Nazwa Wnioskodawcy :...............
   * Adres: ................
   * Miasto: .......................
   * Państwo: ........................
   * Kraj: ....................
   * Płeć: ......................
   * Stan cywilny: ................
   * Wiek :..........................
   * Zawód :...................
   * Cena Dochody: ...................
   * Tel :........................ ...
   * Mobile :.......................
   * Wysokość wnioskowanej kwoty: ...............
   * Czas trwania kredytu: ..................
   * Przeznaczenie kredytu .....................

   Pozdrawiam,
   Pani Clara Jones
   (C.E.O clarajonesservices.ltd)zwiń

   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   oszuści

   jusia (gość)

   Zgłoś naruszenie treści / 124 / 74

   intrum justitia to jest jakaś szatańska firma, dostałam kiedyś książkę z reader's digest której nie zamawiałam, a teraz intrum justitia dzwoni do mnie kilka razy dziennie, że mam zapłacić,...rozwiń całość

   intrum justitia to jest jakaś szatańska firma, dostałam kiedyś książkę z reader's digest której nie zamawiałam, a teraz intrum justitia dzwoni do mnie kilka razy dziennie, że mam zapłacić, napisałam pismo do reader's digest, że nic nie zamawiałam, że nie wiąże mnie z nimi żadna umowa, że mają sobie odebrać przesłany towar, ale nie ma odpowiedzi do trzech tygodni, a intrum dzwoni, ja wiem, że to jest próba wyłudzenia pieniędzy, i nie mają we mnie naiwnej osoby, która zapłaci, bo jak raz zapłacę to później znowu będą mi wysyłać produkty których nie zamawiałamzwiń


   Autor komentarza nie dodał zdjęcia
   intrum nagina prawo i to ostro

   ma (gość)

   Zgłoś naruszenie treści

   można iść do najtańszego prawnika, on wie co napisać żeby się odczepili, ale oni nieraz utrudniają życie, dziając w sprytny sposób ponad prawem.
   Spłać ten dług w ratach po 20 zł i będzie spoko....rozwiń całość

   można iść do najtańszego prawnika, on wie co napisać żeby się odczepili, ale oni nieraz utrudniają życie, dziając w sprytny sposób ponad prawem.
   Spłać ten dług w ratach po 20 zł i będzie spoko.
   Jeśli nie to przygotuj się na wojnę z nimi, oni nie odpuszczą, ja wojuje z nimi kilka lat, nękają mnie, nawet nie legalnie bez nakazu zapłaty podali mnie do komornika, a jemu fałszywe dane, tak abym nie wiedział o sprawie i nie miał czasu na odwołanie do sadu bo trwa to ok 2 miesiące, a w międzyczasie masz poblokowane konta. Ale ja tu byłem sprytniejszy, tyle że na prawnika wydałem już 3 razy więcej niż oszuści żądali, pytanie zapłacić oszustowi kilka groszy czy z nim walczyć kilka lat i wytać kilka razy tyle? ja wybrałem walkę, ale tylko po to żeby udowodnić innym że można, gdyby nie to to bym spłacił nie słuszny dług.zwiń

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   DZ poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama